چهارشنبه 21 آذر 1397 - 4 ربيع الثاني 1440 - 12 دسامبر 2018
صفحه اصلي/اجتماعي(جوانان، خانواده، بانوان و...)

برجام بدون امریکا

برجام بدون امريکا

آمريکا در تحريم ايران نيازي به همراهي اروپا ندارد.

امريکا

به گزارش تبيان به نقل از خبرگزاري مهر، يک کارشناس اقتصادي گفت: آمريکا براي اعمال سراسري تحريم هاي مالي عليه ايران روي دلار يا هر ارز ديگري از جمله يورو،نيازي به حتي يک دست خط هم از اروپا ندارد چه برسد به قانون يا همراهي عملي. کاوه تقوي، دکتراي مديريت مالي، در پاسخ به اين سوال که آيا به لحاظ فني، ادامه برجام با همراهي کشورهاي اروپايي ممکن است، گفت: حقيقت ان است که آمريکا براي اعمال سراسري تحريم هاي مالي عليه ايران روي دلار يا هر ارز ديگري از جمله يورو نيازي به حتي يک دست خط از دولت هاي اروپايي ندارد چه برسد به قانون يا همراهي عملي.
پيش از اين رييس جمهور و وزير امورخارجه بارها تلويحا يا صراحتا ايده برجام بدون آمريکا را مطرح کرده‌اند.
تقوي در درباره اينکه آيا در بعد مالي- که تيزترين بخش تحريم هاي آمريکاست- امکان ادامه برجام با تکيه بر اروپايي ها ممکن است، اظهار کرد: مکانيسم تحريم امريکا به اين صورت است: هر نهادي که به يک عضو ليست تحريمي آمريکا در فقره «اس دي ان ليست»  خدمت مالي برساند، از چرخه دلار حذف مي‌شود. و اگر بخواهد وصل شود ناچار از پذيرش جريمه سنگين است. اين موضوع قبل و بعد از برجام بارها تکرار شده است و دولت هاي اروپايي هرگز کوچکترين دفاعي از بانک هاي موجود در خاکشان در مقابل اين رويه نکرده اند. چون نمي توانند دفاعي کنند.
وي ادامه داد: اين موضوع نه فقط درباره اروپا بلکه درباره ساير دولتها نيز صادق است. آمريکا براي اعمال تحريم مالي جهانشمول عليه ايران هيچ نيازي- تاکيد مي کنم- به همراهي هيچ دولت ديگري ندارد.
تقوي گفت: اين حقيقت ناشي از نسبت عظيم تامين مالي و انتقال جهان به دلار است که به مراتب بيش از نسبت اقتصاد آمريکا به کل اقتصاد دنياست. هيچ بانک معتبر يا نيمه معتبري بين دسترسي به بيش از ۸۰ درصد از تراکنش هاي سوئيفت و تجارت حداکثر ۶۰ ميليارد دلاري با ايران، دومي را انتخاب نمي کند.  بخصوص آن که امريکا بارها با جريمه بانکهاي مختلف با اعداد بسيار بزرگ، تلخي مجازات را در جان بانکها نشانده است.
اين کارشناس ارشد مالي تصريح کرد: برجام بدون آمريکا معناي اجرايي ندارد.  
وي گفت: در تحريم کاتسا، با رفتن بخش مهمي از اقتصاد ايران به  مراتب دستور اجرايي تحريم هاي تروريستي، يا در موارد شديدتر از کاتسا، تروريست خطاب شدن بعضي نهادها، جريمه بانک خدمت رسان به اعضاي ليست تحريمي موصوف، نه  قطع شدن از دلار بلکه انتقال خود بانک خدمت رسان به اس دي ان ليست است. درست مثل سرطان، مثل سياهچاله اي که همه چيز را ببلعد.
وي تصريح کرد:دولت بايد برجام با اروپا را فراموش کند.
تقوي گفت: در وضعيت «حدّي»، شرايطي قابل تصور است که اروپا در ايران سرمايه گذاري کند و عوايد خود را ببرد و ما از دريافت عوايد از پروژه نفتي داخل خاک خودمان هم محروم باشيم. سايه‌اي از اين حقيقت در سال ۹۱ و در پروژه هاي نفتي مشترک با اروپايي ها قابل رصد است.
ين کارشناس ارشد مالي درباره راه حل اين موضوع گفت: ايجاد روابط پولي پايدار با کشورهاي همسايه و مقاصد اصلي مصارف ارز ايران، تنها راه حل است.
«چرا تحريم هاي مالي آمريکا کشورهاي اروپايي را به زحمت مي اندازد ولي ممکن است روابط مالي ايران را با همسايه ها يا مقاصد ارزي اصلي قطع نکند؟»، شاکري در پاسخ به اين سوال اظهار کرد: بدلايل بسيار مثل جغرافيا و سهولت قاچاق، در هم تنيدگي جمعيتي، تراز بودن يا قابل تراز شدن مبادلات ارزي با همسايگان يا مقاصد اصلي مصرف ارزي، امريکا نمي تواند روابط مالي ايران با همسايه ها را قطع کند.
وي توضيح داد: اين حقايق نه ناشي از قدرت همسايگان بلکه ناشي از حقيقت جغرافيا است. آمريکا هم با فهم همين حقيقت از زمستان ۹۵ به جاي تلاش براي تخريب روابط پولي ايران مثلا با کشورهاي اروپايي کوشيد روابط ارزي ايران را با چين، هند و ترکيه تخريب کند.
تقوي ادامه داد: متاسفانه در روزگاري که بانک مرکزي بايد مانع از اين تخريب مي شد مسئولان محترم کارهاي  ديگري را مهمتر مي پنداشتند.
اين کارشناس اقتصادي تصريح کرد: بزرگترين ريسک تصور امکان ادامه حيات برجام با تکيه بر اروپا، آن است که اروپايي ها امتيازي را که نمي‌توانند بدهند با هزينه گزاف به ما خواهند فروخت.

تعداد بازديد:344 آخرين تغييرات:96/07/24
نظرات

نظر شما:
نام و نام خانوادگي
پست الكترونيك
نظر