چهارشنبه 21 آذر 1397 - 4 ربيع الثاني 1440 - 12 دسامبر 2018
صفحه اصلي/اخبار فناوري

عایق های حرارتی با فناوری نانو تولید شد/ کاربرد در صنعت نفت و گاز

براي کاهش مصرف انرژي؛

عايق هاي حرارتي با فناوري نانو توليد شد/ کاربرد در صنعت نفت و گاز

محققان کشور موفق به طراحي عايق هاي حرارتي با فناوري نانو شدند که با حفظ دماي سيستم در حالت سرد يا گرم مانع هدر رفت انرژي در صنايع نفت و گاز براي کاهش مصرف انرژي کاربرد دارد.

مهناز شاه زماني، مسئول توليد، تحقيق و توسعه طرح «نانو پوشش هاي حرارتي» به خبرنگار مهر اظهار داشت: امروزه با توجه به کمبود منابع انرژي و افزايش قيمت حامل هاي انرژي لزوم بهينه سازي مصرف انرژي بيشتر احساس مي شود. در ميان راهکارهاي ارائه شده در اين زمينه استفاده از عايق هاي حرارتي براي ذخيره سازي انرژي از اهميت ويژه اي برخوردار است.

وي با بيان اينکه عايق ها با حفظ دماي سيستم در حالت سرد يا گرم مانع هدر رفت انرژي به محيط و در نتيجه کاهش مصرف مصرف سوخت و الکتريسته مي شود، گفت: عايق هاي حرارتي با عملکرد بالا علاوه بر مقاومت حرارتي بالا و رسانايي حرارتي کم از ويژگي هاي ديگري نيز برخوردارند.

به گفته شاه زماني، مقاومت بالا در برابر خوردگي در کنار ضخامت کم و سهولت اعمال اين پوشش نسبت به ساير عايق هاي متداول در بازار از مزيت هاي آن به شمار مي رود. علاوه بر آن اين پوشش به دليل آب پايه بودن از سلامت و ايمني بالايي برخوردار است و از آلودگي محيط زيست جلوگيري مي کند.

وي با اشاره به مزيت هاي اين طرح گفت: صرفه جويي و مصرف انرژي و در پي آن کاهش هزينه هاي عملياتي واحد، کاهش دماي سطوح داغ و افزايش ايمني سطح در صورت تماس، ضخامت پايين نسبت به ساير عايق هاي متداول از جمله مزيت هاي اين طرح به شمار مي رود.

وي ادامه داد: چسبندگي مناسب به سطح زيرين، قابليت کاهش شدت صوت غير سمي و دوستدار محيط زيست و همچنين مقاوم به پرتو UV از جمله مزيت هاي اين طرح به شمار مي رود. اين محصول يک عايق حرارتي با عملکرد بالاست که به صورت لايه اي نازک بر روي سطح گرم اعمال مي شود. اين پوشش آب پايه و پايه پليمري براي عايق کاري سطوح داغ با حرارت متوسط (۲۰۰ درجه سانتيگراد) طراحي شده است.

شاه زماني افزود: اين عايق داراي رسانايي حرارتي بسيار پاييني بوده و انتقال حرارت از سطح گرم به محيط بيرون را کاهش مي دهد و در صورت اندازه گيري دما اختلاف دماي قابل توجهي قبل و بعد از پوشش در سطح مورد نظر مشاهده مي شود. تعداد لايه هاي اعمال اين پوشش و فرمولاسيون آن بر اساس کاربرد، شرايط محيط مورد استفاده (صنعتي، شيميايي و ساختماني) و دماي سطح اعمال قابل تغيير است.

وي با اشاره به کاربردهاي اين عايق ها گفت: صنايع نفت و گاز، نيروگاهي، شيميايي شامل نساجي و کاغذسازي، مخازن ذخيره مواد شيميايي، مبدل هاي حرارتي، بويلرها و راکتورها، خطوط پايش شيميايي و پتروشيمي، اتصالات صنعتي، شيرها و تجهيزات با اشکال پيچيده، ماشين هاي رنگرزي و خطوط انتقال مواد شيميايي و لوله هاي بخار از جمله کاربردهاي اين عايق ها محسوب مي شوند.

اين محقق با اشاره به جنبه هاي اقتصادي اين طرح گفت: برآورد سهم بخش هاي مختلف از بازار عايق هاي حرارتي نانو ساختار نشان مي دهد که در حال حاضر صنايع نفت و گاز مهمترين مشتريان عايق هاي حرارتي نانوساختار هستند اما پيش بيني مي شود که در سال هاي آينده با کاهش قيمت اين محصولات استفاده از عايق هاي حرارتي در عايق کاري ساختمان هاي مسکوني رواج بيشتري داشته باشد.

تعداد بازديد:421 آخرين تغييرات:96/07/25
نظرات

نظر شما:
نام و نام خانوادگي
پست الكترونيك
نظر