چهارشنبه 21 آذر 1397 - 4 ربيع الثاني 1440 - 12 دسامبر 2018
صفحه اصلي/دين و انديشه

روح حاکم بر منظومه فکری رهبر انقلاب توحید است/ موسس فقه راهبردی

خسروپناه در همايش زعيم ذوفنون:

روح حاکم بر منظومه فکري رهبر انقلاب توحيد است/ موسس فقه راهبردي

نويسنده اثر «منظومه فکري آيت الله خامنه اي» با بيان اينکه روح اصلي حاکم در منظومه فکري رهبري توحيد است گفت:رکن اين منظومه مردم و غايت آن تمدن نوين اسلامي است که به دنبال زمينه سازي ظهور است.

به گزارش خبرنگار مهر، عبدالحسين خسروپناه، رئيس موسسه حکمت و فلسفه ايران و نويسنده اثر فاخر «منظومه فکري حضرت آيت الله خامنه اي» در مراسم رونمايي اين کتاب که عصر امروز در همايش «زعيم ذوفنون» برگزار شد، گفت: اين کتاب در دو جلد تدوين شده است و تدوين آن دو سال و چاپ آن ۶ سال به طول انجاميد.

وي گفت: بنده يک سال تمام وقت مجموعه فرمايشات آقا را جمع کردم که مجموعه بسيار وسيعي جمع شد و به يک ساختار نظام مندي رسيديم. وقتي مدخل ها معين شد به محققان ارجاع داده شد تا تحقيقات انجام شود.

خسروپناه افزود: اين کتاب ۴ بخش دارد؛ در بخش اول جهان بيني و بحث هاي بينشي مقام معظم رهبري و نگاه کلان رهبر انقلاب در حوزه جهان بيني مورد بررسي قرار گرفته است. بخش دوم نظام منشي است که مباحث اخلاقيات و معنويات در آن مطرح مي‌شود. در بخش سوم به نظامات اجتماعي پرداخته ايم. نظام فرهنگي، سياسي، اقتصادي، دفاعي و ... در اين بخش قرار مي گيرد. در بخش چهارم اهداف اجتماعي اسلام از منظر مقام معظم رهبري مورد بررسي قرار گرفته که مباحثي مانند آزادي، عدالت، پيشرفت و تمدن را شامل مي‌شود.

رئيس موسسه حکمت و فلسفه ايران گفت: انديشه مقام معظم رهبري انديشه اي اجتهادي است. يعني در هر بحثي که ايشان وارد شده اند دقيقا با روش اجتهادي بحث کرده اند. من يک ادعا در انديشه رهبري نديده ام که ذوقي باشد. نکته دوم اينکه شخصيت هايي مانند حضرت آقا چون شخصيت هاي جامعي هستند سخنانشان نظام مند است و اجزاي آن يکديگر را تکميل مي کنند. مثلا کسي بخواهد همه نظامات اجتماعي را بداند بايد نظام فرهنگي رهبري را ببيند چون روح نظامات اجتماعي در نگاه رهبري، فرهنگ است.

وي با بيان اينکه روح اصلي حاکم در منظومه فکري رهبري توحيد است، گفت: توحيدي که رهبري بيان مي کنند در مباحث ديگر مانند ولايت، دين شناسي، اخلاق و ... جريان دارد. توحيد نبايد در عرصه کلامي حبس شود، توحيد بايد به عرصه سياست بيايد. توحيد را نبايد يک عقيده ببينيم بلکه بايد در رفتار و کنش هم حضور بيابد.

وي افزود: روح منظومه فکري آقا توحيد است و رکن اين منظومه مردم اند و غايت آن تمدن نوين اسلامي است که مي خواهد براي ظهور زمينه سازي کند.

خسروپناه گفت: ويژگي چهارم انديشه فکري و اجتماعي رهبري استمرار و تکامل بخشي منظومه فکري امام است. از حسنات حضرت امام(ره) اين بود که رهبري فرزانه تربيت کرد که دقيقا همان نظام بينشي و نظام منشي و نظام کنشي امام را استمرار بخشيد. منظومه حضرت آقا ادامه منظومه امام است. گويا روح فکري امام در اين کالبد دميده شده و قابل حرکت است.

وي ادامه داد: در منظومه امام، مباحث فلسفي پررنگ تر است و در منظومه آقا مباحث راهبردي پررنگ تر است. حضرت آقا موسس فقه احکام راهبردي است. ما غير از فقه احکام رفتاري داراي فقه احکام راهبردي و نهادسازي هستيم. وقتي آيت الله شاه آبادي شرکت هاي مخمس را پيشنهاد مي دهند در واقع با کمک فقه نهادسازي مي کردند. برخي متفکران فقط بر مباني بسنده مي کنند و بحث هاي آنها کاربردي نيست.

حجت الاسلام خسروپناه در پايان گفت: نظام فکري رهبري هم مبنا دارد و هم اين مبنا به عرصه هاي کاربردي و راهبردي سرايت مي کند. انديشه رهبري تنها به مباني و راهبردها هم بسنده نکرده بلکه به نهادها و ساختارها هم پرداخته است. اگر احکام رهبري را در نصب نهادهاي مختلف را ببينيم پيوند مبنا و راهکار و راهبرد قابل مشاهده است.

تعداد بازديد:299 آخرين تغييرات:96/07/25
نظرات

نظر شما:
نام و نام خانوادگي
پست الكترونيك
نظر