چهارشنبه 21 آذر 1397 - 4 ربيع الثاني 1440 - 12 دسامبر 2018
صفحه اصلي/اخبار فناوري


 
 


 


 


 
خروجي RSS

اجرای طرح رجیستری موبایل آغاز شد/ نحوه سنجش اصالت گوشی

به منظور عملياتي کردن طرح؛

اجراي طرح رجيستري موبايل آغاز شد/ نحوه سنجش اصالت گوشي

سخنگوي طرح رجيستري گوشي تلفن همراه از آغاز فاز نخست اين پروژه از امروز ٢٨ مهرماه با پايش کل شبکه اپراتورهاي موبايل خبر داد.

حميدرضا دهقاني نيا در گفتگو با خبرنگار مهر، با اشاره به وعده اعلام شده از سوي وزير ارتباطات براي عملياتي شدن طرح شناسه دار کردن گوشي هاي تلفن همراه در کشور(رجيستري) از انتهاي مهرماه اظهار داشت: فاز نخست اين طرح از امروز ٢٨ مهرماه آغاز مي شود و در اين مرحله پايش کل شبکه اپراتورهاي موبايل با هدف ثبت و مانيتورينگ آخرين شناسه هاي ترکيبي گوشي و سيم کارت که در شبکه ثبت مي شود، انجام مي گيرد.

وي با بيان اينکه هر نوع گوشي موبايل که تا ٢٨ مهرماه در شبکه اپراتورهاي کشور فعال بوده، مجاز تلقي مي شود، ادامه داد: در اين مرحله و از ٢٨ مهرماه قصد بر مانيتورينگ شبکه براي شناسايي شناسه ترکيبي سيم کارت و گوشي هايي است که در شبکه فعال شده اند.

سخنگوي طرح رجيستري گوشي موبايل با بيان اينکه پس از اين مرحله، در مرحله دوم که از دوم آبان ماه آغاز مي شود بررسي و تشخيص اصالت چند مدل گوشي در دستور کار قرار مي گيرد، اضافه کرد: در اين مرحله، رجيستري گوشي موبايل تاثيري در نحوه دريافت سرويس مشترکان ندارد و به هيچ عنوان مزاحمتي براي مردم ايجاد نشده و در ارتباطات آنها خللي وارد نمي شود.

مديرکل فناوري اطلاعات ستاد مبارزه با قاچاق گفت: ظرف ٥ روز آينده آخرين ورودي هاي گوشي و سيم کارت به شبکه را تست خواهيم کرد و شناسه هاي ترکيبي مدنظر را به عنوان شناسه مورد تاييد طرح، ثبت مي کنيم اما پس از تاريخ دوم آبان ماه، گوشي هايي که از مدل اعلام شده باشند در صورت ورود غيرقانوني به کشور، در شبکه مخابراتي فعال نخواهند شد.

توصيه به مردم براي فعال کردن گوشي صفر و کارنکرده ظرف چند روز آينده

دهقاني نيا به مردم توصيه کرد که اگر گوشي صفر و کارنکرده در اختيار دارند ظرف چند روز آينده آن را، با گذاشتن سيم کارت داخل آن، فعال کنند.

وي توضيح داد: در اينصورت تا آخرين بازه زماني پايش و آمارگيري شبکه هاي اپراتورها، گوشي مورد نظر در شبکه مورد تاييد قرار مي گيرد اما پس از اعلام مدلهاي موردنظر، دريافت خدمات از شبکه اپراتورها نيازمند سنجش اصالت کالا خواهد بود.

سخنگوي طرح رجيستري موبايل با بيان اينکه در اين طرح از ديتابيس گمرک براي تشخيص اصالت کالا استفاده مي شود تاکيد کرد: از دي ماه سال ٩٤ و با فعال شدن ديتابيس گمرک، واردکنندگان گوشي موبايل موظف به واردکردن شناسه گوشي (IMEI) بودند.

وي در مورد نحوه سنجش اصالت گوشي و قاچاقي نبودن آن گفت: مردم مي توانند براي دريافت شناسه IMEI از طريق وارد کردن کد دستوري *#۰۶# اقدام کنند. پس از دريافت IMEI ، آن را با برچسب روي جعبه گوشي و کد باتري مطابقت دهند و در صورتي که اين ٣ کد، يکسان بود آن را از شبکه اپراتورها استعلام کرده و صلاحيت آن را از اين جهت که گوشي قاچاق است و يا خير، از طريق سيم کارت دريافت مي کند.

تعداد بازديد:597 آخرين تغييرات:96/07/29
نظرات

نظر شما:
نام و نام خانوادگي
پست الكترونيك
نظر