چهارشنبه 21 آذر 1397 - 4 ربيع الثاني 1440 - 12 دسامبر 2018
صفحه اصلي/دين و انديشه

خدمات شهید مصطفی خمینی در تاریخ معاصر پنهان مانده است

حجت الاسلام رحيميان:

خدمات شهيد مصطفي خميني در تاريخ معاصر پنهان مانده است

حجت الاسلام رحيميان، گفت: مرحوم مصطفي خميني در دوره اي خاص ايفاي نقش کرد و عمده نقش ايشان به دليل حاکميت خفقان براي تاريخ و براي مردم پنهان مانده است.

به گزارش خبرنگار مهر، کنگره بزرگداشت منزلت و خدمات علمي و انقلابي آيت الله شهيد سيدمصطفي خميني در دانشگاه تهران برگزار شد.

حجت الاسلام رحيميان، رئيس شوراي اين کنگره و توليت مسجد مقدس جمکران در اين نشست گفت: مرحوم مصطفي خميني در دوره اي خاص ايفاي نقش کرد و عمده نقش ايشان به دليل حاکميت خفقان براي تاريخ و براي مردم پنهان مانده است. از زمان شهادت ايشان جريان نهضت امام اوج گرفت و در صحنه خبر و رسانه ها ثبت شد. طبعا خدمات و فعاليت هاي مرحوم مصطفي خميني پنهان مانده است.

وي افزود: بالاترين شناخت را نسبت به مرحوم آقامصطفي، حضرت امام(ره) داشتند. حضرت امام(ره) کنار مفاتيح شان به عنوان يادبود دستخطي در مورد آقامصطفي نوشتند با اين مضمون که نور بصرم به لقاءالله شتافت. براي اولين بار سال ۶۲ بود که مرحوم حاج احمدآقا آن مفاتيح را به من دادند و دستخط امام چاپ شد. جمله ديگر امام اين بود که آقامصطفي اميد آينده اسلام بود، اين اميد براي آينده اسلام شامل معاني خاصي است و شايستگي هاي اين انسان بزرگ را نشان مي دهد.

حجت الاسلام رحيميان تصريح کرد: بعضي محورهاي شخصيت حاج آقامصطفي را مقام معظم رهبري بيان کردند که يکي از آنها جامعيت علمي ايشان بود. هيچ وقت منظره آن هماوردي قهرمانانه حاج آقامصطفي در درس امام و آن اشکالاتي که وارد مي کردند را فراموش نمي کنيم. هر وقت مرحوم آقامصطفي بحث امام را متوقف مي کرد و اشکال به اوج مي رسيد ما تازه اصل مطلب را دريافت مي کرديم.

رئيس شوراي اين کنگره و توليت مسجد مقدس جمکران افزود: دومين ويژگي ايشان تهذيب نفس و معنويت بود. ما سالهاي طولاني در موقعيت هاي مختلف خدمت ايشان بوديم. مرحوم آقامصطفي در ايام زيارت هاي مخصوصه بر زيارت امام حسين(ع) تاکيد داشت. در سال ۴ يا ۵ بار با پاي پياده براي زيارت سيدالشهداء(ع) مي رفت. وقت عبادت و قرائت ادعيه مختلف که فرا مي رسيد ايشان اشکشان جاري مي شد و از گريه او ما هم به گريه مي افتاديم.

حجت الاسلام رحيميان ادامه داد: سومين ويژگي ايشان ساده زيستي است. ايشان سرسوزني روحيه آقازادگي نداشت. مرحوم مصطفي در اوج ساده زيستي به شکل يک طلبه واقعي زندگي کرد و سر سوزني از موقعيت امام(ره) کيسه اي براي خود ندوخت. حاج احمدآقا هم اين گونه بود. فهم عميق و درک سياسي، تبري و تولي، زيرکي و تيرهوشي در شناخت دوست و دشمن از ديگر ويژگي هاي ايشان است.

وي گفت: بعد از ۱۵ خرداد و دستگيري امام مرحوم آقامصطفي نقش بزرگي در صيانت از شخصيت حضرت امام ايفا کرد. زماني که صحبت از اعدام امام بود يک موج مردمي شکل گرفت که مرحوم آقامصطفي نقش مهمي در آن داشت.

رئيس شوراي اين کنگره و توليت مسجد مقدس جمکران تصريح کرد: مرگ آقامصطفي يک ويژگي مهم ازحضرت امام را مکشوف کرد و آن صبر امام در اين مصيبت بزرگ بود. يکي از ويژگي هاي امام که نقش اساسي در پيروزي نهضت و فاع مقدس داشت احياي فرهنگ شهادت بود. جرقه اوليه آن هم با مقاومت و ايثار و ايستادگي بود که امام در مقابل اين مصيبت بزرگ داشت چرا که امام فرمودند شهادت آقامصطفي لطف خفيه الهي بود چرا که روند انقلاب را سرعت داد.

تعداد بازديد:327 آخرين تغييرات:96/08/02
نظرات

نظر شما:
نام و نام خانوادگي
پست الكترونيك
نظر