چهارشنبه 28 آذر 1397 - 11 ربيع الثاني 1440 - 19 دسامبر 2018
صفحه اصلي/پزشكي

تاثیر دیابت بر زنان متفاوت از مردان است

محققان مي گويند؛

تاثير ديابت بر زنان متفاوت از مردان است

شيوع ديابت در زنان و مردان تقريبا به يک اندازه شايع است، اما نحوه تاثير آن بر زنان متفاوت از مردان است.

به گزارش خبرنگار مهر، به گفته محققان زنان مبتلا به ديابت در معرض ريسک بالاتر ابتلا به بيماري قلبي، که از شايع ترين عوارض بيماري ديابت است، هستند.

همچنين در زنان بعد از حمله قلبي، احتمال زنده ماندن کمتر و کيفيت زندگي پايين تر است.

ريسک نابينايي و افسردگي نيز در زنان بيشتر است.

به گفته محققان، هورمونهاي موجود در بدن زنان دليل برخي از اين چالش هاي خاصي است که زنان با آن روبرو مي شوند با اين وجود ساير فاکتورهاي اجتماعي نيز مي تواند سبب برخي از اين تفاوت هاي خاص شود.

همچنين هورمونهاي زنانه سبب مشکل شدن کنترل ديابت در زنان مبتلا به ديابت مي شود به عبارت ديگر افزايش استروژن به معناي مقاومت بيشتر به انسولين است.

محققان معتقدند تفاوت بيماري ديابت در زنان و مردان ممکن است به دليل فاکتورهاي ديگري نيز باشد. پزشکاني که زنان ديابتي را درمان مي کنند ممکن است از اين موضوع بي اطلاع باشند که گاهي درمان شديدتري بايد براي زنان نسبت به مردان تجويز کرد.

تحقيقات نشان مي دهد ميزان چاقي در بين زنان بالاتر از مردان است، همچنين ميزان فشار خون و کلسترول بالا در ميان زنان نسبت به مردان بيشتر است. از سوي ديگر بالا بودن قند خون در زنان سبب مي شود کنترل آن بسيار سخت تر از مردان شود.

محققان تاکيد مي کنند زنان بايد نقش فعال تري در کنترل بيماري ديابت خود داشته باشند و کوشش بيشتري براي کنترل قند خون، انجام ورزش منظم و رعايت رژيم غذايي سالم، مصرف کربوهيدرات هاي سالم با استفاده از ميوه و سبزيجات تازه و رنگارنگ انجام دهند و اين يعني مراقبت شخصي خوب که مي تواند به آنها در کنترل بيماري ديابت و جلوگيري از عوارض آن کمک کند.

تعداد بازديد:562 آخرين تغييرات:96/09/01
نظرات

نظر شما:
نام و نام خانوادگي
پست الكترونيك
نظر