چهارشنبه 25 مهر 1397 - 7 صفر 1440 - 17 اكتبر 2018
صفحه اصلي/سياسي و اقتصادي


 
 


 


 


 
خروجي RSS

اگر بانک مرکزی مشکل موسسات مالی را حل نکند رفتار مجلس تغییر میکند

هشدار لاريجاني به بانک مرکزي؛

اگر بانک مرکزي مشکل موسسات مالي را حل نکند رفتار مجلس تغيير ميکند

رئيس مجلس شوراي اسلامي گفت: بانک مرکزي بايد با سرعت بيشتري در حل مشکل سپرده گذاران اقدام کند در غير اين صورت رفتار مجلس نسبت به وزارت اقتصاد و بانک مرکزي تغيير خواهد کرد.

به گزارش خبرنگار مهر، در ابتداي جلسه علني امروز چهارشنبه مجلس شوراي اسلامي علي لاريجاني ضمن تبريک ايام ولادت پيامبر اکرم گفت: تکيه اصلي پيامبر بر توحيد و وحدت مسلمانان بود و مي فرمود «اختلاف نکنيد که پيشينيان شما دچار اختلاف شدند و نابود شدند» و مي فرمود «مومنان برادرند و خون هايشان يک رنگ است و در برابر ديگران قدرتي واحد هستند.»

رئيس مجلس شوراي اسلامي گفت: اگر در ميان رواياتي که از پيامبر به جاي مانده است به همين دو روايت تکيه مي شد، امروز وضعيت مسلمانان اينگونه نبود که با داشتن بيش از يک ميليارد جمعيت مجبور باشند در برابر قدرت هاي بزرگ سر خم کنند.

لاريجاني ادامه داد: ريشه اين درد بزرگ را مرحوم مدرس که نماد نمايندگي مجلس در جمهوري اسلامي ايران است، بيان نمود «فکر مي کردم چرا ممالک اسلامي رو به ضعف رفته و ممالک غير اسلامي رو به ترقي چندين روز فکر کردم و بالاخره به اين نتيجه رسيدم ممالک اسلامي سياست را از ديانت جدا کردند ولي ممالک ديگر سياست شان عين ديانت شان است.»

لاريجاني اظهار داشت: ممکن است امروز در کشورهاي غربي صحبت از سکولاريسم يا جدايي دين از سياست باشد اما حرف مدرس در حقيقت عمل آنهاست نه شعارهاي آنها.

رئيس مجلس شوراي اسلامي تصريح کرد: «ژان پل سارتر» اين حقيقت رفتاري را اين چنين بيان کرد. غرب هميشه با عرب ها به مثابه موجوداتي مادون انسان رفتار مي کرد و از نظر آنها، مردمان آنجا فقط ساکنان سرزمين هاي عربي بودند نه مالکين واقعي آنها. چرا «سارتر» عقيده غربي ها را اين چنين بيان داشت در حالي که چند قرن در اروپا سخن از جدايي دين از سياست مطرح است چون در پس سکولاريسم غربي تحقير مسلمانان و استعمار آنها نهفته بوده و هست.

نماينده مردم قم اظهار داشت: او اين ماجرا را در استعمار فرانسه در الجزاير به درستي دريافت. قرار نبود و نيست غربي ها از تاريخ مسلمانان و خدمات علمي آنها بي اطلاع باشند بلکه نوعي سلطه طلبي از مسلمانان را مبناي حرکت خود قرار دادند.

وي با اشاره به اظهارات «اکو» در کتاب «فاشيسم ابدي» اظهار داشت: وي وقتي در مورد ارتجاع در دنياي پست مدرن صحبت مي کند با صراحت اعلام مي دارد از ياد نبريد که دنياي اسلام، مرداني چون ابن سينا، ابن رشد، ابن باجه، ابن خلدون به دنيا داد و عرب هاي مسلمان اسپانيا دانش هايي چون جغرافيا، نجوم، رياضيات و علوم پزشکي را در دوراني که جهان مسيحيت در خواب غفلت بسر مي برد به دنيا هديه دادند و ضمنا به خاطر داشته باشيد صلاح الدين ايوبي هنگامي که قدس را براي دومين بار فتح کرد نسبت به مسيحيان بسيار مهربان تر و دل رحم تر بود تا مسيحيان که در غلبه مجدد در قدس با مسلمانان رفتار کردند. اين نمونه ها نشان مي دهد حرکتي که پيامبر در تفکر مسلمانان ايجاد نمود و پيشرفت هايي که مسلمانان در صدر اسلام پيدا کردند ديگران به مقابله گسترده با آن پرداختند.

عضو مجمع تشخيص مصحلت نظام تاکيد کرد: اين رفتارهاي تحقيرآميز و ماجراجويانه غرب باعث نفرت و انزجار ملت هاي مسلمان از آمريکا شده است. برژينسکي که زماني مشاور امنيت ملي آمريکا بود مي گويد در کشورهاي خاورميانه انزجار حاد نسبت به دخالت هاي بي مورد آمريکا در خاورميانه و پشتيباني آن از اسرائيل وجود دارد و آمريکا را دليل اصلي محروميتي که احساس مي کنند، مي دانند.

لاريجاني اظهار داشت: مرحوم مدرس که در آستانه روز مجلس بايد از شخصيت او ياد کنيم با توجه به شرايط غرب و ساير کشورها و وضعيت داخلي ايران تئوري و توازن ادبي را در سياست پيشنهاد نمود و فرمود من از هر کسي که بر ضدمان باشد مي ترسم و از هر دولتي که بخواهد ذره اي دخالت در امور ما بکند مي ترسم و بايد توازن ادبي را نسبت به همه را مراعات کرد نه توازن وجودي را. ترس مدرس جنبه فردي نداشت. سخن او براي حفظ منافع ملي کشور بود وگرنه مدرس در شجاعت بي نظير بود.

وي با بيان اينکه بارها در تاريخ ايران رفتار غيورانه مدرس را شنيده يا خوانده ايد، گفت: مستوفي که از جريان سوسيال بود ماموريت يافت با مدرس درباره سردار سپه صحبت کند و قدري او را نرم نمايد. به مدرس مي گويد آيا تصور نمي کنيد براي متنبه شدن سردار سپه اين اندازه اقدام کافي باشد، مدرس گفت خير، بايد دستش از رياست هيئت وزرا کوتاه گردد. گفتم در اين ۶-۷ ماه رياست وزرايي او خوب عمل کرده است، سامان به قشون داده، ماليات ها را نظم داده است. مدرس گفت سگ هر چقدر هم خوب باشد همين که پاي بچه صاحب خانه را گرفت خوب نمي باشد و بايد از خانه بيرونش کرد.

رئيس مجلس شوراي اسلامي گفت: مدرس در مبارزه با استبداد و استعمار در تاريخ مجالس ايران نقش بزرگ و بي بديلي داشت. او بود که در مقابل ورود روس ها به تهران يک تنه ايستاد و شرايط را عوض کرد. او بود که در مقابل جمهوري رضاخاني ايستاد و نگذاشت به هدفش برسد.

نماينده مردم قم با بيان اينکه مدرس در همان زمان مشکل ايران را توسعه اقتصادي مي دانست، خاطرنشان کرد: مدرس معتقد بود دولت و مجلس بايد همتشان را بر اين بگذارند که اقتصاديات کشور سامان يابد و تجربه نشان داده دولت نه ملاک خوبي است و نه مدير حمل و نقل خوبي؛ هر چه به اين کارها دست بزند موجبات خسارت و ضرر دولت است.

وي گفت: بيش از يکصد سال از دوره مدرس مي گذرد، همچنان مشکل اصلي کشور ما اقتصاد است و مشکل اقتصاد ما دخالت هاي گسترده دولت است که مرحوم مدرس مي گويد نه تجار خوبي است و نه ملاک خوبي. اين امر نشان مي دهد با همه منابع زيرزميني نفت و گاز و همه ارتباطات ايران با غرب، حرکت توسعه اي ايران حرکتي رو به جلو نداشته است.

عضو مجمع تشخيص مصحلت نظام افزود: اين در حالي است که از ديرباز ايرانيان باستان، مردماني با فکر اقتصادي بوده اند. سقراط حکيم مي گويد اولين ملتي که نياز به مواد زراعي و خوراکي نداشت ايرانيان بودند؛ ايرانيان با اخلاق ترين ملل دنيا هستند و ايراني، بي باک، فداکار و با تربيت است.

لاريجاني با طرح اين سئوال که چرا پتانسيل فرهنگي درجا زد و بعد از يکصد سال همچنان مشکل ما در بعد اقتصادي همان است، ادامه داد: يکي از دلايل آن اين است که از تجدد، رويه آن را دريافته است و شگرد باطن آن را درست فهم نکرده است. رضا خان به جاي تکنولوژي غرب کلاه فرنگي و مبارزه با روحانيت و دين را دريافت است و به جاي تکيه بر توانمندي داخلي، نگاه به واردات اولويت يافت.

رئيس مجلس شوراي اسلامي با بيان اينکه بانکها به جاي اينکه وسيله توسعه کشور و رونق توليد گردند موضوعي خودبنيان شدند که گاه مانع توليد کشور شدند، گفت: نمي خواهم سخن «برتولت برشت» را بپذيرم که گفت دزدها دو قسم هستند. يکي دزدان حرفه اي که براي دزدي، بانک تاسيس مي کنند و ديگري دزدان غيرحرفه اي که به بانکها دستبرد مي زنند و سرقت مي کنند. قطعا در اين سخن اغراق است اما بانکها در کشورهاي توسعه يافته در خدمت توليد و توسعه کشورها هستند نه اينکه خود اصلي شوند و بقيه مسائل توسعه کشور، فرع آن قرار گيرد.

ايجاد وفاق و ترک جدال يکي از واجبات شرايط کنوني است

نماينده مردم قم بيان داشت: با مجموع شراط کشور امروز چيزي واجب تر از اين نيست که محور تلاش هاي ما بر دو ستون استوار باشد. ايجاد وفاق در کشور و ترک مراق. پيامبر اسلام فرمود: با پرواترين مردم کساني هستند که مراق و جدال گري را رها کنند اگرچه حق با آنها باشد.

وي گفت: همواره ملک الشعراي بهاردرباره مدرس مي گويد. مدرس مجتهد مسلم بود. فقيه بود. به تاريخ و منطق و کلام آشنا بود و در سخنراني و خطابه همتا نداشت و چون عوامفريب نبود و پاکدامني و ثبات عقيده در او بي اندازه قوي بود هيچگاه در صدد دفاع، از حمله ها، تهمت هايي که به او زده مي شد بر نمي آمد و همچنين هتاک و بي نزاکت نبود. حقايق در افکارش بيشتر متمرکز بود تا ظاهرسازي و مردم فريبي.

عضو مجمع تشخيص مصحلت نظام تصريح کرد: امروز با حجم مشکلات کشور در ابعاد مختلف نيازمند همگرايي و هم افزايي هستيم و حل مسائل اصلي کشور در گرو اين راهبرد است.

لاريجاني تمرکز بر حل مشکلات اقتصادي مردم را دومين امر واجب کشور خواند و اظهار داشت: مجلس و دولت وظيفه اي مهمتر از حل مشکلات و چالش هاي اساسي کشور ندارند. امسال بحث هاي مهمي در مجلس مطرح شد. کميسيون ها و مرکز پژوهش ها درگير ارائه طرح براي اين مشکلات بودند. يک نمونه آن مشکل سازمان تامين اجتماعي بود که ابعاد آن مشخص و پيشنهاد براي حل آن نيز ارائه شد که اميدواريم با سرعت بيشتري در کميسيون مربوطه بررسي شود.

هشدار به وزارت اقتصاد و بانک مرکزي

رئيس مجلس شوراي اسلامي در بخش ديگري از اظهارات خود درباره مسئله بانکها و موسسات اعتباري افزود: مسئله بانکها و موسسات اعتباري که باعث نگراني عده زيادي از مردم شده است مجلس با وقت گذاري زياد و پيگيري مستمر، مشکلات مردم را دنبال کرد و بانک مرکزي را در مسير حل قرار داد. بانک مرکزي بايد با سرعت بيشتري در حل مشکل سپرده گذاران اقدام کند در غير اين صورت رفتار مجلس نسبت به وزارت اقتصاد و بانک مرکزي تغيير خواهد کرد.

نماينده مردم قم در آستانه ارائه لايحه بودجه سال ۹۷ گفت: فرصت خوبي است که به جاي روند متعارف بودجه نويسي در سالهاي اخير که موجب نشر اوراق مشارکت به صورت غيرموجه شده است، بودجه هدفمند را ساماندهي کنيم.

وي از کميسيون بودجه و کميسيون تلفيق خواست گام هاي اساسي در اصلاح ساختار بودجه و جايگزيني اوراق با منابع راکد نمايند. براي پيشبرد صادرات و رونق توليد، سازمان يافته تر عمل کند.

عضو مجمع تشخيص مصحلت نظام هفته بسيج را به فرزندان راستين انقلاب تبريک گفت و اظهار داشت: بدون ترديد استواري ملت و کشور ما در شرايط پرمسئله منطقه مرهون فداکاري هاي اين شجره طيبه است که امام(ره) در سال ۵۸ آن را تاسيس کرد.

سپاه قدس و سردار سليماني در مبارزه با تروريسم در منطقه گامي بي همتا برداشتند

لاريجاني همچنين از سپاه قدس و فرمانده شجاع آن سپاسگزاري کرد و گفت: سپاه قدس و سردار سليماني در مبارزه با تروريسم در منطقه گامي بي همتا برداشتند.

فاجعه مسجد مصر شباهت به جنايت صهيونيست ها در مسجد الخليل داشت

رئيس مجلس شوراي اسلامي همچنين با مجلس مصر و ملت مصر در حادثه تاثربرانگيز تروريستي اظهار همدردي کرد و گفت: اين فاجعه شباهت به جنايت صهيونيست ها در مسجد الخليل داشت.

تعداد بازديد:320 آخرين تغييرات:96/09/08
نظرات

نظر شما:
نام و نام خانوادگي
پست الكترونيك
نظر