چهارشنبه 25 مهر 1397 - 7 صفر 1440 - 17 اكتبر 2018
صفحه اصلي/اجتماعي(جوانان، خانواده، بانوان و...)

سانسور ها ایدز می آورد!

سانسور ها ايدز مي آورد!

بي‌مهري‌ها و بي‌توجهي‌ها سهم ن‌ها از زندگي اجتماعي است. نه جايي دعوت مي‌شوند و نه کسي به ديدنشان مي‌رود. مردم از ن‌ها مي‌ترسند و تا جايي که ممکن است دوري مي‌کنند. در نهايت به گوشه‌گيري روي مي‌ورند و کتمان حقيقت را بهترين راه مي‌بينند. اما همواره اين سۆال را با خود تکرار مي‌کنند:«يا تنها گناهکاران جامعه‌اي ناگاه ما هستيم؟»

ايدز-روابط جنسي
 

بين مبتلايان به ويروس ايدز، افراد بسياري هستند که بي‌خبر مبتلا شده‌اند. بيماراني که قرباني يک بيماري بي‌رحم هستند و سال‌ها با آن دست و پنجه نرم مي‌کنند. پاي درد و دل اين افراد که بنشيني، از رنج ناآگاهي مردم مي‌گويند. از جامعه‌اي که آن‌ها را از خود مي‌راند. از سر کار اخراجشان مي‌کند و کودکانشان را در مدرسه نمي‌پذيرد. از پزشکاني که حاضر به مداوايشان نيستند و خويشاني که به ميهماني دعوتشان نمي‌کنند. با اين وجود بسياري از آن‌ها ديگر نگران خود نيستند؛ بلکه نگران انفجار موج سوم ايدز در جامعه‌اند.

امروز ديگر از روزهايي که ايدز در ايران يک بيماري ناشناخته بود بسيار گذشته و کمتر کسي است که نام اين بيماري را نشنيده باشد. با اين حال آنچه جاي نگراني دارد، اطلاعات ناقص و نادرستي است که گاهي راجع به اين بيماري وجود دارد و باعث مي‌شود در پيشگيري از اين بيماري اقدام مثبتي صورت نگيرد.

يکي از هشدارهايي که چند سال است در اين رابطه داده مي‌شود اين است که اطلاع‌رساني درباره موارد انتقال اين ويروس کافي نيست. به ويژه از آنجا که روي انتقال از طريق رابطه جنسي تاکيد نمي‌شود و اين موضوع به دلايل گوناگون ناديده گرفته مي‌شود،‌ کارشناسان نسبت به ورود موج سوم ابتلا به ايدز در کشور يعني ابتلا از طريق مسائل جنسي ابراز نگراني مي کنند.

کارشناسان بر اين باورند که چون رفتارهاي جنسي به اندازه اعتياد قابل کنترل نيست، اگر راه‌هاي مقابله با آن در جامعه به خوبي به کار گرفته نشود،‌ بعيد نيست که اين رفتارهاي ناسالم جنسي در کشور ما نيز همچون ساير کشورهاي جهان به اولين دليل ابتلا به ايدز تبديل شود

حالا در  آماري که از سوي اداره کنترل ايدز مرکز مديريت بيماريهاي واگير وزارت بهداشت اعلام شده، باز هم روي افزايش موارد انتقال از طريق روابط جنسي تاکيد شده است.

بنابر گزارش، تا کنون 3305 نفر مبتلا به ايدز شناسايي شده و4562نفر از افراد مبتلا فوت کرده‌اند. 5/46 درصد از مبتلايان به ايدزدر زمان ابتلا در گروه سني 25 تا 34 سال قرار داشته‌اند که بالاترين نسبت در سنين گروههاي سني را به خود اختصاص مي‌دهند.

علل ابتلا به ايدز در بين کل مواردي که از سال 1365 تا کنون در کشور به ثبت رسيده‌اند به ترتيب، تزريق با وسايل مشترک در مصرف ‌کنندگان مواد (7/69 درصد)، رابطه جنسي (3/10 درصد)، دريافت خون و فرآورده‌هاي خوني (1 درصد) و انتقال از مادر به کودک (9/0 درصد) بوده است و راه انتقال در 1/18 درصد از اين گروه نامشخص مانده است.

در ادامه اين گزارش همچنين آمده است ، اعتياد تزريقي 1/66 درصد، برقراري روابط جنسي 7/20 درصد و انتقال از مادر مبتلا به کودک 7/2 درصد را تشکيل داده است.

ايدز

اما رئيس مرکز تحقيقات ايدز در اين رابطه با بيان اين که آمار موارد شناسايي شده ايدز در وزارت بهداشت بيانگر وضعيت اين بيماري در کشور نيست، مي‌گويد: به جز 23 هزار بيمار شناخته شده، حدود 100 هزار مبتلاي ناشناخته داريم، از بين بيماران بنده نيز 99 درصد موارد جديد از طريق رابطه جنسي مبتلا شده‌اند. مهمترين مسئله‌اي که از اين آمار مي‌توان استباط کرد، ‌افزايش شيوع جنسي بيماري ايدز است که در اين آمار 10.3 درصد ذکر شده که البته واقعيت موجود در مراکز درماني بسيار بيش از اين است.

وي گفت: از بين بيماراني که به بنده مراجعه مي‌کنند، اگر نگويم 100درصد، ‌99 درصد از طريق رابطه جنسي به اين بيماري مبتلا شده‌اند و واقعاً اگر مسئولان نسبت به گسترش شيوع جنسي ايدز حساس نشوند و اطلاع رساني و برنامه ريزي کافي نداشته باشند، آينده نگران کننده‌اي خواهيم داشت.

موج سوم ايدز؛ بيخ گوش زنان و کودکان

رئيس اداره ايدز وزارت بهداشت با بيان داده‌هاي آماري، هشدار داده است که موج سوم ايدز در کشور آغاز شده است. هرچند آمارهاي جمع‌آوري شده از دانشگاه‌هاي علوم پزشکي سراسر کشور از کاهش تعداد موارد جديد ابتلا به ايدزخبر مي‌دهند، ولي از طرف ديگر سهم انتقال جنسي در مبتلا کردن افراد جديد در حال افزايش است.

در سال 1389، ارتباط جنسي محافظت نشده، تعداد قابل ملاحظه‌اي از مردم را به اين بيماري دچار کرده که از اين بين 329 مورد شناسايي شده‌اند. همين مسئله خطر آغاز موج سوم بيماري ايدز در کشور را پررنگ مي‌سازد.

در اين بين زنان و کودکان مهم‌ترين قربانيان موج سوم هستند. سهم زنان در جامعه آماري مبتلايان بيشتر شده است و کودکاني که با ويروس پا به اين جهان مي‌گذارند از حدود 14 مورد ابتلا به 38 مورد رسيده است.

از بين بيماراني که به بنده مراجعه مي‌کنند، اگر نگويم 100درصد، ‌99 درصد از طريق رابطه جنسي به اين بيماري مبتلا شده‌اند و واقعاً اگر مسئولان نسبت به گسترش شيوع جنسي ايدز حساس نشوند و اطلاع رساني و برنامه ريزي کافي نداشته باشند، آينده نگران کننده‌اي خواهيم داشت

نقش مردان در انتقال ايدز

بر اساس بيانيه اي ، مقامات بهداشتي هشدار دادند، مرداني كه به دنبال روابط نامشروع جنسي هستند به عنوان مهم ترين واسطه هاي انتشار و شيوع ايدز به ويژه در منطقه آسيا فعاليت مي كنند. بر اساس تحقيقات انجام شده از سوي كميسيون ايدز در آسيا، رئيس يونيسف در اداره منطقه اي آسيا-اقيانوسيه اعلام كرد كه به طور تقريبي 75 ميليون مرد آسيايي به طور منظم و دائمي مشتري روابط نامشروع با حدود 10 ميليون زن آسيايي هستند كه اين آمار براي شيوع ايدز در منطقه هشداردهنده و خطرناك است. در اين منطقه بسياري از زنان توسط شوهران شان كه در خارج از خانه روابط نامشروع و كنترل نشده دارند آلوده به ويروس ايدز مي شوند در حالي كه بسياري از آنها از بيماري خود اطلاع ندارند و از همين طريق وقتي زنان از شوهران آلوده خود صاحب فرزند مي شوند اين بيماري به نسل آينده انتقال پيدا مي كند.

ايدز در خانم هاي باردار

افزايش شمار زنان باردار مبتلابه ايدز

از همه عوامل شيوع ايدز كه بگذريم، افزايش شمار زنان باردار مبتلابه ايدز در كشور موضوعي است كه رئيس انجمن تحقيقات ايدز مطرح كرد. در حال حاضر كمتر از يك درصد كودكان از طريق مادر مبتلابه ايدز شده اند. تعداد كودكان مبتلابه ايدز به صورت كلي به دليل كم بودن زنان مبتلابه ايذر نسبت به مردان در سطح كشور كم است اما با همين ارقام نيز بايد نگران شد.

کارشناسان بر اين باورند که چون رفتارهاي جنسي به اندازه اعتياد قابل کنترل نيست، اگر راه‌هاي مقابله با آن در جامعه به خوبي به کار گرفته نشود،‌ بعيد نيست که اين رفتارهاي ناسالم جنسي در کشور ما نيز همچون ساير کشورهاي جهان به اولين دليل ابتلا به ايدز تبديل شود.

سانسور در اطلاع‌رساني و ادامه يک فاجعه

پيش از اين اعتياد مهم‌ترين دليل ابتلا به ويروس ايدز محسوب مي‌شد و رفتارهاي محافظت نشده جنسي در مرحله دوم قرار داشت. اما به نظر مي‌رسد که عامل دوم يعني رفتارهاي جنسي به سرعت در حال نزديک شدن به عامل نخست است. کارشناسان بر اين باورند که چون عامل دوم به اندازه اعتياد قابل کنترل نيست، اگر راه‌هاي مقابله با آن در جامعه به خوبي به کار گرفته نشود،‌ بعيد نيست که اين رفتارهاي ناسالم جنسي در کشور ما نيز همچون ساير کشورهاي جهان به اولين دليل ابتلا به ايدز تبديل شود.

بسياري از محققان اطلاع‌رساني، برنامه‌هاي مقابله و پيشگيري را در مقابله با تهديد بزرگي که کمين است، ناچيز قلمداد مي‌کنند. رئيس مرکز تحقيقات ايدز نيز معتقد است که ايران تا کنون هيچ گونه موفقيتي در کنترل رفتارهاي پرخطر جنسي به دست نياورده است و در شرايط فعلي با محدوديت در ارائه اطلاعات نمي‌توان از کنترل ايدز صحبت کرد.

تعداد بازديد:290 آخرين تغييرات:96/09/08
نظرات

نظر شما:
نام و نام خانوادگي
پست الكترونيك
نظر