یکشنبه 30 دي 1397 - 14 جمادي الاول 1440 - 20 ژانويه 2019
صفحه اصلي/ورزشي


 
 


 


 


 
خروجي RSS

دست به هر کاری می‌زنند تا من نباشم/ حساب فدراسیون با بقیه جداست!

آرش ميراسماعيلي در گفتگو با مهر:

دست به هر کاري مي‌زنند تا من نباشم/ حساب فدراسيون با بقيه جداست!

آرش ميراسماعيلي با انتقاد از روي کار بودن مديران سياسي و نظامي در ورزش گفت: برخي آقايان دست به هر کاري مي زنند تا من در جودو نباشم اما لطف خدا شامل حالم مي شود.

به گزارش خبرنگار مهر، آرش ميراسماعيلي که در کنار تجربه سه دوره حضور در المپيک، ۱۱ مدال شامل ۴ مدال جهاني و ۷ مدال آسيايي از مسابقات جودو در کارنامه دارد، پس از حدود يک سال و نيم دوري از عرصه ورزش قهرماني و البته مديريت آن، با عضويت در کميسيون ورزشکاران کميته ملي المپيک مجددا به اين عرصه بازگشت.

البته اين بازگشت به خاطر محروميتي که چند سال پيش از طرف اتحاديه جهاني کوراش با آن مواجه شده بود با حاشيه ها و سنگ اندازي هاي زيادي همراه شد اما در نهايت ميراسماعيلي موفق به کسب آراي لازم براي ورود به ترکيب ۱۵ نفره کميسيون ورزشکاران شد تا بعد از گذشت يک سال و نيم از نايب رئيسي و مديريت تيم هاي ملي در فدراسيون جودو، دوباره وارد گود شود.

همين موضوع در کنار حواشي اخيري که جودو با آن مواجه شده بهانه اي بود براي گفتگوي خبرنگار مهر با آرش ميراسماعيلي.

خبرگزاري مهر: ورود شما به کميسيون ورزشکاران به نوعي ورود دوباره به عرصه مديريت ورزش به حساب مي آيد.

آرش ميراسماعيلي: لطف خدا بود که با وجود همه حاشيه هايي که از طرف آقايان در فدراسيون براي من ايجاد شد و حتي آن را رسانه اي هم کردند، توانستم راي لازم را براي اين کميسيون بگيرم. خدا هم خيلي کمک حال من بود که اجازه نداد حاشيه هاي ايجاد شده برايم مشکل ساز شود.

* فکر مي کنيد در قالب کميسيون ورزشکاران چه خدمتي بتوانيد به ورزش داشته باشيد؟

- به هر حال بايد به گونه اي عمل کرد که پاسخگوي اعتماد ورزشکاران باشيم. من و ديگر اعضاي کميسيون ورزشکاران در واقع نمايندگان ورزشکاران به حساب مي آييم و بايد تصميمات مان در راستاي حل مشکلات آنها باشد به گونه اي که روز به روز شرايط براي فعاليت راحت تر و بي دغدغه تر آنها بهتر فراهم شود.

* شايد برخي اين گونه فکر کنند شما به خاطر مشکلاتي که با فدراسيون جودو داشتيد نخواهيد براي اين فدراسيون و ورزشکارانش در کميسيون ورزشکاران کاري انجام دهيد.

- من هر چه دارم از لطف خدا و جودو است و قطعا خود را نماينده جودو در کميسيون ورزشکاران مي دانم. تاکيد مي کنم حساب فدراسيون و مسئولانش با اهالي واقعي جودو کاملا جدا است. من مسئولان جودو را از اهالي اين رشته نمي بينم. اصلا دو گروه را مجزا از هم مي بينم و قطعا در کميسيون ورزشکاران حافظ منافع جودو خواهم بود و از حقوق جودوکاران دفاع مي کنم.

* مشکل شما و فدراسيون جودو چيست که همچنان ادامه دارد؟

- من که مشکلي ندارم اما آقايان نمي خواهند من را ببينند. نمي دانم هم چرا چشم ديدن من را ندارند. همان هايي که روزي با مدال من پز مي دادند و پاهاي خود را روي شانه هاي من گذاشتند الان دست به هر کاري مي زنند تا فقط من نباشم. جالب اينکه هر چه بيشتر در اين زمينه تلاش مي کنند، بيشتر از هدف شان دور مي شوند چون لطف خدا بيشتر شامل حالم مي شود. نمونه اين موضوع را در همين انتخابات اخير کميسيون ورزشکاران ديديم. آقايان مي خواستند با جوسازي و خبرهاي دروغ مانع از کسب راي من شوند اما خيلي از ورزشکاران براي راي خود به من اعتماد کردند.

* البته همان روز انتخابات هم صحبت هاي زيادي مطرح بود در رابطه با اينکه شما به صورت غيرقانوني در انتخابات حاضر شده ايد و اينکه در همان محل راي گيري با خيلي از ورزشکاران براي گرفتن راي صحبت کرديد.

-اين يک اقدام مرسوم است که کانديداها يا براي خود تبليغات کنند يا صحبت و رايزني داشته باشند. روز انتخابات من خيلي از ورزشکاران را بعد از سال ها ديدم، فرصتي پيش آمده بود تا با آنها صحبت کنيم. شايد در اين صحبت ها، گفتگوهايي هم در مورد انتخابات داشتيم که تخلفات انتخاباتي به حساب نمي آيد. شايد اين صحبت ها هم از طرف همان هايي مطرح شده که نمي خواستند من کانديدا شوم و به همين دليل بحث محروميت من را مطرح کردند. جالب است مگر مي شود انتخاباتي بر اساس آيين نامه برگزار شود بعد يک نفر به صورت غيرقانوني کانديدا شود و راي هم بياورد.

* چرا بايد چنين صحبت هايي مطرح شود؟

- خودم هم نمي دانم، فقط اميدوارم دست از اين کارها بردارند. بهتر است آقايان جودو را اولويت کار خود قرار دهند و روي برنامه هاي فدراسيون متمرکز باشند نه حذف آرش ميراسماعيلي از صحنه ورزش. آنها متوجه نمي شوند حاشيه هايي که ايجاد مي کنند در وهله اول گريبان خودشان را مي گيرد؟ بهتر است آقايان به جاي پرداختن به اين حاشيه ها به فکر ايجاد همدلي ميان خود با ورزشکاران و در کل جامعه جودو باشند. به اين فکر کنند که به هر طريقي ورزشکاران و نخبه ها را حفظ کنند و با شناسايي پتانسيل ها روي آنها سرمايه گذاري کنند. نه اينکه آنقدر درگير حواشي شوند که هر روز شاهد فرار نخبه ها باشيم.

* اتفاقا يکي از پرسش هاي ما در همين زمينه بود و اينکه اخيرا يکي از جودوکاران کشورمان از هلند همراه تيم بازنگشت، چرا آمار اين اتفاق در جودو اينقدر بالا رفته است؟

- به هر حال همه اين مشکلات نشات گرفته از ضعف مديريتي است، مديران وقتي به مشکلات رسيدگي نکنند و پاي درد دل ورزشکاران ننشينند طبيعي است که شاهد اين اتفاقات باشند. اين اتفاق و اينکه يک جودوکار به مسابقات بين المللي اعزام شده اما با تيم به ايران بازنگشته است اولين بار نبود و آخرين بار هم نخواهد بود. البته من اميدوارم اين آخرين باري باشد که شاهد بازنگشتن يک جودوکار هستيم اما با شناختي که از اوضاع دارم مي دانم که آخرين بار نيست!

* چاره کار چيست؟

- ضعف مديريتي دليل اين مشکلات است و بايد براي آن فکري کرد. البته همين کميسيون ورزشکاران مي تواند خيلي قوي عمل کند، اين کميسيون اولين شوراي کاملا ورزشي است که تشکيل شده است. ما سال ها به داشتن چنين جمعي نياز داشتيم. سال هاست سياسيون بر ورزش کشور حکومت مي کنند اما ترکيبي که در قالب کميسيون ورزشکاران تشکيل شده مي تواند محلي براي تربيت مديران ورزشي باشد. خيلي از اعضاي اين کميسيون کم سن و سال هستند و مي توانند در آينده مديراني خوب براي ورزش باشند. در اکثر دنيا قهرمانان ورزشي بعد از اتمام دوره قهرماني خود وارد عرصه مديريت مي شوند چرا بايد در اين ايران اينگونه نباشد و به جاي اکثر ما ورزشکاران، سياسيون و نظاميان بر مسند نشسته باشند؟

* شخصا براي ورود به فدراسيون جودو برنامه اي نداريد؟

- من يک سال از جودو دور بودم فعلا برنامه اي براي بازگشت دوباره به فدراسيون ندارم چون آرش ميراسماعيلي به خاطر خيلي اقدامات آقايان دلزده از ورزش و جودو است، اما با همه اينها از ورزش و جودو کنده نخواهم شد، هر کاري هم از دستم بربيايد انجام مي دهم فقط اميدوارم از اين پس مبناي کار آقايان دلسوزي و رسيدگي به اوضاع جودو باشد نه سنگ اندازي براي آرش ميراسماعيلي.

تعداد بازديد:357 آخرين تغييرات:96/09/12
نظرات

نظر شما:
نام و نام خانوادگي
پست الكترونيك
نظر