چهارشنبه 28 آذر 1397 - 11 ربيع الثاني 1440 - 19 دسامبر 2018
صفحه اصلي/پزشكي

ضرورت تشخیص به موقع تومورهای دهان و دندان

دبير مشاور علمي کنگره دندانپزشکان عمومي تاکيد کرد؛

ضرورت تشخيص به موقع تومورهاي دهان و دندان

دبير مشاور علمي دوازدهمين کنگره علمي ساليانه انجمن دندانپزشکان عمومي ايران، گفت: عدم تشخيص به موقع ضايعات و تومورهاي دندان، سبب به وجود آمدن مشکلات جبران ناپذير مي شود.

به گزارش خبرگزاري مهر، دکتر سميه عليرضايي در آستانه برگزاري دوازدهمين کنگره علمي ساليانه انجمن دندانپزشکان عمومي ايران در ارتباط با بيماري‌هاي دهان و دندان، اظهارداشت: رشته تخصصي بيماري‌هاي دهان و دندان نسبت به ساير رشته‌هاي تخصصي دندانپزشکي در مقطع عمومي و تخصصي تفاوت بارزتري با هم دارند.

وي افزود: اکثر دانشجويان و حتي همکاران مقطع عمومي از چارچوب تخصصي اين رشته بي‌اطلاع مانده اند و بعضا آن را تشخيص مي‌خوانند که البته حق دارند و اين کوتاهي من و ساير همکاران در اين رشته تخصصي در جهت آگاهي رساني به همکاران و مردم است.

دبير مشاورعلمي دوازدهمين کنگره علمي ساليانه انجمن دندانپزشکان عمومي ايران ادامه داد: رشته تخصصي بيماري‌هاي دهان، فک و صورت راهي به فضاي تلفيقي علوم دندانپزشکي و پزشکي مي‌يابد، فضايي که شناسايي و درمان را از کوچک ترين زخم‌ها تا زخم‌هاي سرطاني، از انواع ضايعات سفيد و قرمز که گاه برخي از انها به سرعت به سمت بدخيمي ها پيش مي‌روند.

عليرضايي افزود: مراجعه به هنگام بيماران سبب جلوگيري از اين بدخيمي‌ها و درمان آنها مي‌شود. انواع ضايعات غدد بزاقي شامل خشکي دهان و علايم و درمانهاي آنها، تومورهاي غدد بزاقي، سنگ ها و گرفتگي‌ها و اختلالات عملکرد غدد بزاقي که سبب بوجود آوردن مشکلات و بيماري‌ها و گاه دردها و عفونت‌هاي شديد مي‌شود، در حوزه بيماري هاي دهان و دندان قرار دارد.

وي بيان داشت: همچنين ضايعات و تومورهاي مرتبط با دندان و يا غير مرتبط با دندان که گاهي در معاينات روتين و راديوگرافي‌هاي معمول کشف مي‌شوند و عدم تشخيص به موقع آنها سبب به وجود آمدن مشکلات جبران ناپذير و حتي از دست دادن قسمتي از استخوان فک و يا بعضا بدتر از آن مي‌شود.

دبير مشاورعلمي دوازدهمين کنگره علمي ساليانه انجمن دندانپزشکان عمومي ايران افزود: ضايعات پوستي مخاطي مختلف که گاهي اولين ضايعه در حفره دهان ديده مي‌شود و شروع درمان به موقع آن کمک بزرگي به جلوگيري از گسترش آن مي‌کند. انواع ضايعات بافت نرم و مجاورات آنها شامل اختلالات مفصل گيجگاهي فکي صورت و دردهاي ناحيه دهاني، فکي، صورتي و حتي سردردهاي بسياري در حيطه کوريکولوم تخصصي بيماري‌هاي دهان و فک و صورت است.

عليرضايي گفت: از طرف ديگر بيماران دچار انواع بيماري‌هاي سيستميک شامل مبتلايان به ديابت، فشار خون و بيماران نيازمند درمان دندانپزشکي که به دليل مصرف داروها و يا شرايط خاص درمان دندانپزشکي آنان مخاطره انگيز هستند، در حيطه تخصصي اين رشته قرار دارد.

وي خاطرنشان کرد: از طرفي بسياري از بدخيمي هاي شايع مانند لوسمي و لنفوم مي‌توانند اولين تظاهرات را در دهان نشان دهند و در نتيجه يک دندانپزشک مي‌تواند اولين نفري باشد که به تشخيص و ارجاع براي درمان اين بدخيمي‌ها کمک کند، بنابراين اگر يک دندانپزشک اگاه بتواند اين تظاهرات را شناسايي کند. متخصص رشته بيماري‌هاي دهان و فک و صورت مجال مناسبي دارد که بتواند همگام با پيشرفت دانش روز از کتاب‌هاي رفرنس رشته خود بهره گيرد و بر تمام اين شاخه ها مسلط باشد.

دبير مشاورعلمي دوازدهمين کنگره علمي ساليانه انجمن دندانپزشکان عمومي ايران اضافه کرد: اين امر بدون شک نيازمند داشتن عشق به اين رشته و گذاشتن زمان در راستاي مطالعه و تحقيق و پژوهش زياد در اين رشته است.

عليرضايي تصريح کرد: بدون شک سوار بودن بر علوم کمک درماني روز مانند استفاده از ليزرهاي مختلف در زمينه درمان ضايعات مطرح شده هم مي‌تواند به متخصصين اين رشته کمک کند.

وي بيان داشت: کنگره‌هاي معتبر ساليانه دندانپزشکان که در آن تمام تخصص‌هاي دندانپزشکي جهت ارايه دانش روز خود براي تبادل اطلاعات و علم روز خود گرد هم ميايند بي شک بهترين فرصت براي همه همکاران عمومي و تخصصي در تمام رشته هاي تخصصي فراهم مي‌سازد تا گرد هم بيايند و به مبادله علم روز و حتي موضوعات مشترک بين رشته اي بپردازند.

دبير مشاورعلمي دوازدهمين کنگره علمي ساليانه انجمن دندانپزشکان عمومي ايران گفت: حضور تمام همکاران در اين کنگره ها بدون شک به ارتقاء دانش و حرفه و علم هنر دندانپزشکي ارزنده و شايان تقدير است.

دوازدهمين کنگره علمي ساليانه انجمن دندانپزشکان عمومي ايران ۱۹ تا ۲۲ دي ماه ۹۶ در مرکز همايش هاي برج ميلاد برگزار مي شود.

تعداد بازديد:515 آخرين تغييرات:96/09/12
نظرات

نظر شما:
نام و نام خانوادگي
پست الكترونيك
نظر