چهارشنبه 28 آذر 1397 - 11 ربيع الثاني 1440 - 19 دسامبر 2018
صفحه اصلي/اخبار استان


 
 


 


 


 
خروجي RSS

موفقیت دولت در ۱۰۰ روز معادل ۴ سال گذشته است

رئيس جمهور در سيستان و بلوچستان:

موفقيت دولت در ۱۰۰ روز معادل ۴ سال گذشته است

زاهدان - رئيس جمهور گفت: موفقيتي که دولت در اين ۱۰۰ روزه به‌دست آورده معادل ۴ سال گذشته است.

به گزارش خبرنگار مهر، حجت الاسلام حسن روحاني امشب در مراسمي که به‌ مناسبت روز دانشجو در دانشگاه سيستان و بلوچستان برگزار شد، اظهار داشت: براي من جاي خرسندي بسيار است که اولين سفر استاني دولت دوازدهم از سيستان و بلوچستان آغاز شد.

وي افزود: استان سيستان و بلوچستان حق بزرگي به گردن کشور، دولت، نظام و امنيت ملي دارد.

وي ادامه داد: مردم شيعه و سني اين استان هيچگاه تحت تاثير مسير انحرافي برخي از افراطيون قرار نگرفته اند و در مقابل آن ها با وحدت و برادري براي کشور، انقلاب و حفظ مرزهاي خودشان ايستادگي کرده اند.

رئيس جمهور گفت: مردم شيعه و سني سيستان و بلوچستان در انتخابات ۹۶ همچون سال ۹۲ افتخار آفريدند و با شور و اشتياق پاي صندوق هاي رأي آمدند و از نظام و دولت حمايت کردند.

وي با اشاره به اينکه تلاش‌ دولت يازدهم همواره در جهت شکوفاتر شدن مراسم روز دانشجو بوده، خاطر نشان کرد: اگر ۴ سال گذشته را با ۸ سال قبل از آن مقايسه کنيد، مي‌بينيد امروز دانشجو بدون ترس و لکنت زبان سخن مي‌گويد.

وي با اشاره به اينکه بايد فرصت بيشتر مي‌بود تا همه تشکل‌ها سخن بگويند، تصريح کرد: اينکه شما در اين مکان به اين راحتي سخن مي‌گويد نشان از تلاش دولت در اين زمينه است.

دولت همه تشکل‌ها و تفکرات را محترم مي‌داند

حجت الاسلام روحاني گفت: تلاش شده تا نماينده همه تفکرات اينجا سخنراني کنند زيرا دولت يازدهم همه تشکل‌ها و تفکرات را محترم مي‌داند.

وي با اشاره به اينکه از وزرا خواسته ام اتحاديه «تادا» هرچه سريع‌تر تشکيل شود خاطر نشان کرد: امروز ما در اينجا مناسبت ۱۶ آذر را جشن مي‌گيريم که البته به‌دليل تعطيلي روز چهارشنبه و اينکه روز پنجشنبه ۱۶ آذر است، به‌طور طبيعي بايد در يک روز ديگر برگزار مي شد.

وي بيان داشت: اين را به فال نيک مي‌گيريم که امروز مراسم بزرگداشت روز ملي دانشجو با حضور دانشجويان در استان و شهرستاني جز تهران برگزار مي‌شود زيرا اينکه فکر کنيم همه چيز در تهران است، جالب نيست.

رئيس جمهور ادامه داد: امروز همه دانشگاه هاي ما از کمبود استقلال و آزادي گلايه مند هستند و اين در حالي است که انقلاب توسط مردم و دانشگاه ها به ثمر نشست و پيروز شد.

وي با اشاره به اينکه شعار ما در انقلاب استقلال، آزادي و جمهوري اسلامي بود، افزود: ما به هر آنچه که گفته ايم بايد عمل کنيم زيرا اسلام به ما مي گويد به قول خود وفا کنيم و تا زماني که نماينده مردم هستيم، حق مشروعيت و حضور داريم.

وي خاطر نشان کرد: مشروعيت ما در دولت بر مبناي قول و قراري است که با مردم گذاشته‌ايم و عقب‌نشيني از آن عقب‌نشيني از مشروعيت دولت است از همين رو بر سر عهدي که با مردم بسته ايم، هستيم.

حجت الاسلام حسن روحاني تصريح کرد: اين سخن که روحاني امروز ديگر نياز به رأي ندارد، غلط است زيرا دولت ها هر روز به رأي مردم نياز دارد و اگر دولت گوش شنوا براي حرف مردم نداشته باشد، اين ديگر جمهوري اسلامي نيست.

دولت پاي همه وعده‌هايش ايستاده‌ است

وي با اشاره به اينکه مردم در انتخابات مطالباتي را از ما و از نظام داشتند، گفت: دولت پاي همه وعده‌هايش ايستاده‌ است و من از هيچکس نترسيده و نمي‌ترسم و راه جمهوري اسلامي را با قوت ادامه مي‌دهم.

وي ادامه داد: در اجتماعات انتخاباتي عمدتاً جوانان و بانوان حضور داشتند و اين قشر کار بزرگي را پيش بردند البته هدف ما اين نبود که پيروز شويم و بر عرصه حکومت قرار بگيريم بلکه بنا داشتيم آنچه وعده داده ايم بر مبناي آن عمل کنيم.

رئيس جمهور افزود: خداوند را به شهادت مي‌طلبم که من در انتخاب همه مسئولان کشور اعم از وزرا و استانداران جز بر مبناي صلاحيت، توانمندي، اعتدال و قبول حق مردم و همچنين جمهوريت و اسلاميت نظام، هيچ نظر ديگري نداشتم و بر اين مبنا عمل کردم.

وي خاطرنشان کرد: حضور من در مراسم ۱۶ آذر در خارج از تهران يک تصميم ناگهاني نبوده بلکه از آغاز دولت يازدهم تصميم بر اين بود که اين مراسم در استان ديگري برگزار شود که خوشبختانه با توجه به اين سفر در استان سيستان و بلوچستان برگزار شد.

وي با اشاره به اينکه بايد ملي بيانديشيم و جهاني فکر کنيم، تصريح کرد: ما در هر استان مشکلات و ظرفيت‌هايي فرواني داريم که بايد در دانشگاه‌ها به آن‌ها توجه شود زيرا اولويت ما محلي است.

مردم حق دارند دولت را نقد کنند

روحاني ادامه داد: مردم حق دارند دولت را نقد کنند و شما هم در دولت رئيس‌جمهور را نقد کنيد زيرا اين حق همه مردم است و دانشگاهي که نقاد نباشد، دانشگاه نمي‌شود.

وي با اشاره به اينکه بايد در دانشگاه ها حداقل به‌اندازه حوزه هاي علميه آزادي باشد، افزود: اگر در دانشگاه آزادي نباشد خلاقيت نيست و اگر خلاقيت نباشد نوآوري نيست زيرا دانشجو به دانشگاه آمده تا سخن بگويد و نقد کند.

وي گفت: عده‌اي فکر مي‌کنند تمام مشکلات ما از فضاي مجازي است و و زماني که از آن ها مي‌پرسيم چه کنيم مي‌گويند اين يک اتوبان است که بايد ۲ طرف آن بسته شود.

رئيس جمهور اظهار داشت: برخي تصور مي‌کنند اگر همه چيز را ببنديم درست مي‌شود اما ما معتقديم که اگر در يک اتوبان تصادف مي‌شود بايد علائم راهنمايي و قوانين را اصلاح کنيم نه اينکه اتوبان را به طور کامل ببنديم.

وي با تاکيد بر اينکه اولين شرط پيشرفت علمي کشور دسترسي به اطلاعات است، بيان داشت: اگر ما همه راه ها را ببنديم اين دسترسي که از طريق همين فضاي مجازي ممکن است نيز بسته مي شود.

امسال ۵۰ هزار نفر در حوزه آي سي تي مشغول به کار شده‌اند

وي با اشاره به اينکه در دنياي امروز کسب و کارهاي ديجيتال يکي از راه‌ هاي رفع مشکل معضل بيکاري است، افزود: طبق آمار وزارت ارتباطات در شش ماه اول امسال ۵۰ هزار نفر در حوزه آي سي تي مشغول به کار شده‌اند.

حجت الاسلام روحاني ادامه داد: دانشگاه‌هاي ما بايد با ديگر دانشگاه‌هاي دنيا در ارتباط باشند زيرا علم نمي‌تواند محصور باشد و با تعامل علمي پيشرفت در زمينه علم حاصل مي‌شود.

وي خاطر نشان کرد: ما بايد شيوه خود را در دانشگاه ها عوض کنيم و تحقيقات علمي محلي را با مقالات علمي جايگزين کنيم زيرا اگر يک استاد بتواند مشکل محلي، استاني و ملي را حل کند حتماً به اندازه يک مقاله ارزش دارد.

وي با اشاره به شرايط خاص منطقه تصريح کرد: دانشجويان عزيز ما امروز در شرايط خاصي قرار داريم زيرا در تاريخ هيچگاه فعاليت تروريسم اين‌گونه در منطقه وجود نداشته تا بار سنگين مبارزه با تروريسم بر دوش ما باشد.

رئيس جمهور بيان داشت: امروز در برخي کشورهاي منطقه جواناني مسئوليت هايي را برعهده گرفته اند که توان آن را ندارند و کمتر سابقه داشته رئيس‌جمهوري غيرقابل پيش‌بيني مسئوليت کشوري مانند آمريکا را بر عهده بگيرد و ما در اين شرايط بايد بيش از گذشته در کنار يکديگر باشيم.

وي خاطر نشان کرد: من حضور افکار مختلف را در جامعه قبول دارم و بايد به همه احترام گذاشت اما در عين حال برادري وحدت و انسجام براي ما يک ضرورت است زيرا ما در دوراني خاص قرار داريم.

موفقيت دولت در ۱۰۰ روز معادل ۴ سال گذشته است

وي تصريح کرد: موفقيتي که دولت در اين ۱۰۰ روزه به‌دست آورده معادل ۴ سال گذشته است زيرا اگر امروز ايران، ترکيه و روسيه در کنار هم مي‌نشينند و براي حل مباحث منطقه اي با هم سخن مي‌گويند قطعا نظرات آن‌ها در دنيا تاثيرگذار است.

حجت الاسلام روحاني گفت: کاري که ايران در کنار ملت عراق و سوريه براي شکست داعش انجام داد بسيار بزرگ بود زيرا موجبات شکست يک توطئه بين‌المللي در منطقه خاورميانه را به وجود آورد.

وي با اشاره به اينکه دولت براي تحقق مطالبات مردم نياز به زمان دارد، افزود: من اگر گفتم جوان و اگر گفتم زنان روي عهد خود ايستاده‌ام و شما در اين دولت خواهيد ديد مديريت براي بانوان و جوانان ما سال به سال افزايش مي يابد.

وي ادامه داد: البته مشکلاتي هم در سر راه وجود دارد زيرا رئيس‌جمهور همه اختيارات را برعهده ندارد و در برخي موارد بايد قوه قضائيه و قوه مقننه هم پاي کار بيايند.

رئيس جمهور با تاکيد بر اينکه البته هر سه قوه در خيلي موارد در کنار هم هستند، خاطر نشان کرد: به عنوان مثال همين طرح منطقه آزاد سيستان که لايحه آن توسط دولت به مجلس رفته و بايد توسط مجلس تصويب شود.

تعداد بازديد:291 آخرين تغييرات:96/09/12
نظرات

نظر شما:
نام و نام خانوادگي
پست الكترونيك
نظر