یکشنبه 30 دي 1397 - 14 جمادي الاول 1440 - 20 ژانويه 2019
صفحه اصلي/مقالات


 
 


 


 


 
خروجي RSS

هفته وحدت، تجلی اخلاق پیامبر در امت

هفته وحدت، تجلي اخلاق پيامبر در امت

لَقَدْ کانَ لَکُمْ في‏ رَسُولِ اللَّهِ أُسْوَةٌ حَسَنَةٌ لِمَنْ کانَ يَرْجُوا اللَّهَ وَ الْيَوْمَ الْآخِرَ وَ ذَکَرَ اللَّهَ کَثيراً (احزاب/21)
براي شما اگر به خدا و روز قيامت اميد داري و خدا را فراوان يادمي‌کنيد، شخص رسول‌الله مقتداي پسنديده‌اي است.

آيه شريفه در مقام بيان پيروي از وجود مقدس نبي مکرم اسلام است که خداوند متعال مي‌فرمايد به ايشان تأسي و الگوبرداري کنيد، البته اگر از منظر ديگري به آيه نگاه کنيم متوجه مي‌شويم که حضرت محمد صلي الله عليه و آله در تمامي زمينه‌ها اسوه و الگو هستند و انسان‌ها بايد در تمامي مراحل زندگي خود از ايشان پيروي کنند.
يکي از اصلي‌ترين ابزاري که پيامبر براي پيشبرد اسلام و جامعه‌ي انساني عهدجاهلي از آن استفاده کردند، اخلاق نيکو بود، که خداوند متعال در قرآن مي‌فرمايد: «اي پيامبر اگر نبود اخلاق نيکويت، هرآينه از گرد تو پراکنده مي‌شدند» يعني پيامبر اکرم با خوش‌اخلاقي خود جامعه‌ي عرب جاهلي آن زمان رابه دين مبين اسلام مشرف کردند، انسان‌هاي جاهلي که پيش‌پاافتاده ترين ارزش‌هاي اخلاقي و انساني را که وجدان هر انساني احترام آن را درک مي‌کند به‌راحتي زير پا مي‌گذاشتند. از زنده‌به‌گور کردن دختران تا حراج ناموس و
 
جنگ‌ها و خونريزي‌هاي چندين ساله بر سر موضوعاتي مسخره!
پيامبر اکرم (ص) بودند که جامعه‌ي سخيف آن روز را به‌وسيله اخلاق حسنه، رشدو تکاملي الهي و انساني بخشيدند تا جايي که از دل آن جامعه در ميان دو تمدن بزرگ ايران و روم تمدني بي‌نظير در تمام دنيا به وجود آوردند که تمام انسان‌هاي فرهيخته دنيا را از آن زمان تاکنون متوجه خود نمود.
 
تمدني سرشار از علم و دانش، پر از ارزش‌هاي اخلاقي و البته قدرتمند و باشکوه. در عظمت تمدن اسلامي همين بس که وقتي اسلام عزيز درجاي جاي دنيا (مثلاً در حبشه) با منطق قرآن و اخلاق محمدي سرکش‌ترين حاکمان را مطيع خودمي‌ساخت غرب وحش در بربريت تحجر کليساها به سر مي‌برد.
و اگر مجاهده‌ي اخلاقي حضرت نبود يقيناً هدف رسالت و سعادت الهي انجام نمي‌گرفت و به ثمر نمي‌رسيد. خلق نيک رسول اکرم (ص) بود که جامعه‌ انساني را از شرّ هوا و هوس رها ساخت و در حريم امن الهي ساکن نمود.
اين فرمان الهي براي همه‌ي زمان‌هاست که بايد در هر زمينه‌اي به پيامبر اعظم و جانشينان ايشان تأسي شود؛ و الا به سرمنزل مقصود نخواهيم رسيد.
بااين‌وجود متأسفانه شاهديم که در سال‌هاي اخير (خصوصاً بعد از تأکيد حضرت امام بر نام‌گذاري هفته وحدت) عده‌اي با برگزاري مراسمي (که حتي خودشان نيز اذعان دارند که در شأن اهل‌بيت (ع) و پيروان راستين ايشان نيست)، با توجيهاتي غيرموجه، رسماً اخلاق را زير پا گذاشته و دست به اعمالي مي‌زنند
 
که باعث مي‌شود اختلاف‌نظري اعتقادي تبديل به کينه‌اي داعش ساز گردد!

وثمره‌ي آن غير از شکاف بيشتر بين جامعه بزرگ اسلامي نخواهد بود. نمي‌دانيم کدام مسلماني از دشمن‌شاد شدن اسلام خوشحال مي‌شود. يقينا مبارزه با اسلام دو شقه که از درون پر از هرج‌ومرج باشد راحت‌تر از مبارزه با اسلام متحداست و اين همان خواسته‌ي استکبار جهاني و لابي‌هاي صهيونيستي دنياست که از ترس حقيقت اسلام به اسلام هراسي جهاني پرداخته‌اند و تنها ابزارشان خبط‌هاي کوچک و بزرگ ماست.
البته شيعه هيچ‌گاه «إنّي سلم لمن سالمکم و حرب لمن حاربکم» از زبانش نمي‌افتد. بلکه در هر زمان دوست و دشمن واقعي پيامبر اسلام و اهل‌بيت عصمت وطهارت را شناخته و با بصيرت نمي‌گذارد دشمن اسلام لحظه‌اي از منش او لبخندبر لبش بنشيند.

همايون مرآتي رابط خبري اداره تبليغات اسلامي شهرستان خنداب

برگرفته از : ido.ir

تعداد بازديد:639 آخرين تغييرات:96/09/12
نظرات

نظر شما:
نام و نام خانوادگي
پست الكترونيك
نظر