جمعه 23 آذر 1397 - 6 ربيع الثاني 1440 - 14 دسامبر 2018
صفحه اصلي/پزشكي


 
 


 


 


 
خروجي RSS

۷۵ درصد سرطان ها در جهان به درمان جواب نمی دهد

دبير علمي کنگره پزشکي شخصي ايران

۷۵ درصد سرطان ها در جهان به درمان جواب نمي دهد

دبير علمي دومين کنگره بين‌المللي پزشکي شخصي ايران با اشاره به بي اثر بودن ۷۵درصد درمان و داروهاي سرطان در جهان، گفت: با استفاده از پزشکي شخصي مي‌توان درمان هدفمند بيماران را انجام داد.

عمل جراحي

به گزارش خبرگزاري مهر، دکتر محمدعلي صارمي در آستانه برگزاري دومين کنگره بين‌المللي پزشکي شخصي ايران  اظهار داشت: دستاوردهاي نوين در عرصه پزشکي فردمحور ،رويکردي تازه در درمان اختصاصي سرطان به شمار مي روند. اين حوزه پزشکي به دنبال ارائه خدمات پزشکي (سلامت، پيشگيري، تشخيص، درمان و مراقبت) متناسب با ژنتيک فرد است. در اين مدل، پزشک با آگاهي از اطلاعات نهفته شده در ژنوم هر فرد مي‌تواند به او داروي موثر با حداقل عوارض جانبي و در دوز مناسب تجويز کند و توصيه مناسب براي تغيير در سبک زندگي و رژيم غذايي به منظور پيشگيري و درمان بيماري‌ها و تغيير صفات، را ارائه دهد.

وي با بيان اينکه بسياري از درمان‌هاي امروزه براي افراد مختلف بي اثر است، گفت: واکنش دارويي در افراد مختلف متفاوت بوده و نمي‌توان درمان‌هاي يکساني براي افراد انجام داد و با تحولات حوزه ژنتيک داروها امروزه متناسب هر فرد ارائه مي‌شود.

دبير علمي دومين کنگره بين المللي پزشکي شخصي ايران با اشاره به اينکه در حال حاضر حدود ۴۰۰ دارو بر اساس سازمان غذا و داروي آمريکا (FDA) به صورت فرد محور تهيه شده است گفت: بر همين اساس فرد ابتدا آزمايش هاي ژنتيک انجام مي‌دهد و بر اساس آن داروي مناسب بيمار تجويز خواهد شد.

رئيس مرکز تحقيقات پزشکي شخصي دانشگاه علوم پزشکي بقية‌الله (عج) ادامه داد: در حال حاضر حدود ۷۵ درصد درمان‌ها و داروها در حوزه سرطان در جهان، حدود ۴۳ درصد در حوزه ديابت، حدود ۴۰ درصد در حوزه مشکلات قلبي و حدود ۳۸ درصد به افسردگي جواب نمي‌دهد چرا که دارو متناسب ژنتيک فرد تجويز نمي‌شود و به موضوع پزشکي شخصي توجه نشده است.

صارمي با بيان اينکه پزشکي شخصي ابعاد مختلفي در حوزه سلامت و اقتصاد به همراه دارد، گفت: با توجه به پزشکي شخصي براي هر فرد درمان مناسب را در زمان مناسب انتخاب کرده و نتيجه موثرتري از درمان را به دست مي‌آوريم.

وي افزود: پزشکي فرد محور در واقع روشي بوده که کمک مي کند قبل از اينکه آزمون وخطا انجام دهيم متوجه مي‌شويم که چه مسير درماني براي بيمار مناسب است و در واقع پزشک با يک چراغ روشن انتخاب مي‌کند که چه روش درماني و دارويي مناسب براي بيمار خواهد بود.

دبير علمي دومين کنگره بين المللي پزشکي شخصي ايران ادامه داد: موضوع پزشکي شخصي يا پزشکي فرد محور در ايران آغاز شده و اتفاقات خوبي در اين زمينه در حال به وقوع پيوستن است و پزشکان در آينده همه به اين موضوع توجه کرده و در واقع اين مسئله موفقيت هاي زيادي را به همراه خواهد داشت.

وي با بيان اينکه با استفاده از پزشکي شخصي مي‌توان درمان دقيق و هدفمند بيماران را انجام داد، گفت: توجه به موضوع پزشکي شخصي در واقع کاهش مصرف سرانه دارو را به همراه خواهد داشت همچنين بيشتر حقوق بيمار مورد توجه قرار گرفته و در واقع با اين رويکرد  به اقتصاد ،بيمه، جوانب قانوني، اخلاق پزشکي نيز بيشتر توجه خواهيم کرد و به طور کلي ارتقاء در حوزه سلامت را شاهد خواهيم بود.

صارمي خاطرنشان کرد: دومين کنگره بين المللي پزشکي شخصي ايران ۲۳ تا ۲۵ دي ماه ۹۶ در مرکز همايش هاي رازي با محوريت سرطان توسط دانشگاه علوم پزشکي بقيه الله(عج) با همکاري پژوهشگاه ملي مهندسي زيست ژنتيک و زيست فناوري همچنين دانشگاه علوم پزشکي ايران و ساير مراکز تحقيقاتي کشور و با حضور اساتيد و صاحبنظران برجسته برگزار خواهدشد.

وي در پايان گفت: مهمانان خارجي نيز از کشورهاي آمريکا، آلمان و سوئد، بلژيک و...، در اين کنگره حضور دارند و جديدترين مباحث علمي در حوزه پزشکي شخصي  مورد بحث و گفتگو قرار مي‌گيرد.

تعداد بازديد:385 آخرين تغييرات:96/10/09
نظرات

نظر شما:
نام و نام خانوادگي
پست الكترونيك
نظر