جمعه 23 آذر 1397 - 6 ربيع الثاني 1440 - 14 دسامبر 2018
صفحه اصلي/اجتماعي(جوانان، خانواده، بانوان و...)

انجام کار مطالعاتی اساس کار فراکسیون زنان برای قانونگذاری است

رئيس فراکسيون زنان و خانواده مجلس:

انجام کار مطالعاتي اساس کار فراکسيون زنان براي قانونگذاري است

در اولين نشست تخصصي کارگروه مطالعاتي فراکسيون خانواده مجلس، موضوعات پژوهشي و مطالعاتي در دستور کار قرار گرفت.

پروانه مافي

به گزارش خبرگزاري مهر، پروانه مافي رييس فراکسيون خانواده مجلس شوراي اسلامي در ابتداي اين نشست با اشاره به اهميت موضوع خانواده گفت: اکنون آسيب هايي که در حوزه خانواده وجود دارد نگران کننده است و رويکرد فراکسيون اين است که با احصاء خلاء هاي موجود و چالش ها به طرح و مصوباتي جهت قانونگذاري درست در اين حوزه بپردازيم.

مافي تاکيد کرد : انجام کار مطالعاتي و پژوهشگري درست مي تواند معيار دقيقي براي قانون گذاري بر مبناي شناخت درست از جامعه و تحولات پيراموني باشد و لذا ما در فراکسيون قبل از هر موضوعي مطالعات را اساس کار قرار داده ايم و از تعجيل در کار بدون مطالعه درست پرهيز مي کنيم.

وي با تشريح موضوعات محل اولويت در حوزه خانواده گفت : وقتي که مي خواهيم به برنامه ريزي و سياست گذاري درستي بپردازيم قطعا بايد ساختار اثربخشي وجود داشته باشد اين در حالي است که با گذشت بيش از سي سال از پيروزي انقلاب اسلامي و اهميتي که از سوي مسئولان به موضوعات زنان و خانواده داده شده است هنوز در اين حوزه با خلاءهايي مواجه ايم و ساختار اين حوزه داراي اثربخشي براي حل مشکلات نبوده و اين با رويکرد مسئولان در تناقض بوده و اگر چنين نبود اکنون با چنين آمارهايي مواجه نمي شديم.

مافي تصريح کرد : از جمله مسائل نگران کننده افزايش آمار تصاعدي زنان سرپرست خانوار  است . سياستهاي قبلي و موجود در اين حوزه بيانگر آن است که در اين موضوع موفق نبوده ايم و حتي هنوز آمار درستي از تعداد زنان سرپرست خانوار نيازمند نداريم و اين خودش خلاء بزرگي است که بايد بدان توجه شود و قطعا اين مهم به عنوان يکي از چالش هاي پيش روي در جامعه مدرن در دستور کار فراکسيون خانواده قرار مي گيرد که با رفع خلاء هاي قانوني بتوانيم دستگاههاي مسئول را موظف به تسهيل گري براي رفع مسائل اين بخشي از جمعيت کشور کنيم.

نماينده مردم تهران در مجلس شوراي اسلامي مسئله سياست گذاري در حوزه اشتغال زنان را داراي ابهام دانست و گفت : متاسفانه در سالهاي اخير با سياست گذاري درستي در حوزه اشتغال زنان رو به رو نبوده ايم چرا که از سويي قصد داريم تا به تقويت نقش زنان در خانواده بپردازيم و از سويي براي افزايش اشتغال زنان با معيارهاي نادرست تلاش مي کنيم و لذا بنظر مي رسد که آسيب شناسي ساختارهاي موجود اشتغال زنان مي تواند يکي از موضوعات مهم براي حل دو گانگي ها در جامعه باشد . 

مافي تاکيد کرد: سياست گذاري درست در حوزه تحکيم خانواده با توجه به ابعاد اجتماعي آن در ايجاد تحول رو به توسعه در جامعه و کاهش آسيب ها و رشد اجتماعي يکي از موضوعاتي است که مي تواند منجر به شناسايي خلاء هاي قانوني در اين حوزه شود ، که اگر جدي به اين موضوع نگاه نکنيم در آينده اي نزديک با بازخواني ديگري از خانواده در جامعه رو به رو خواهيم شد که آسيب هاي آن هويت اجتماع را دستخوش تغييرات جدي خواهد کرد.

گفتني است در اين جلسه مقرر شد تا پژوهشکده زنان و خانواده دانشگاه الزهرا موضوعات طراحي مکانيزم حمايتي فراگير، يکپارچه و کارآمد از زنان سرپرست خانوار نيازمند و طراحي بسته سياستي تسهيل، تثبيت و تحکيم نهاد خانواده را مورد مطالعه و بررسي قرار دهد . همچنين پژوهشکده خانواده دانشگاه شهيد بهشتي بررسي بر روي موضوع ارتقاي سياست هاي حمايتگر از کودکان در کشور و طراحي ساز و کار حمايت از خانه دار را اقدام کند.

بررسي ارزيابي الگوهاي ساختاري پيشنهادي جهت تصميم گيري و مديريت حوزه زنان و خانواده در سطح کلان و طراحي الگوي بومي اشتغال زنان نيز از سوي انجمن مطالعات خانواده هزاره  در دست اقدام قرار خواهد گرفت.

تعداد بازديد:391 آخرين تغييرات:96/10/11
نظرات

نظر شما:
نام و نام خانوادگي
پست الكترونيك
نظر