پنج شنبه 27 دي 1397 - 11 جمادي الاول 1440 - 17 ژانويه 2019
صفحه اصلي/ايران و جهان


 
 


 


 


 
خروجي RSS

حنای تهدید ترامپ دیگر رنگ ندارد/اروپا برجام را ضامن امنیت می‌داند

عراقچي در برنامه نگاه يک:

حناي تهديد ترامپ ديگر رنگ ندارد/اروپا برجام را ضامن امنيت مي‌داند

معاون امور حقوقي و بين‌الملل وزارت خارجه گفت که اروپايي ها معتقدند که بدون برجام خاورميانه امنيت نخواهد داشت و اروپا امنيت خودش را با امنيت خاورميانه در ارتباط مستقيم مي داند.

به گزارش خبرنگار مهر، سيد عباس عراقچي معاون امور حقوقي و بين‌المللي وزارت امور خارجه با حضور در برنامه تلويزيوني نگاه يک به سوالات مجري اين برنامه پاسخ داد.

رئيس ستاد پيگيري اجراي برجام در ابتداي اين برنامه در پاسخ به سوال مبني بر اينکه رئيس جمهور آمريکا علي رغم صحبت هايش در خصوص پاره کردن برجام يکبار ديگر تمديد تحريم ها را تمديد کرد، ارزيابي شما چيست؟ گفت: يکسال است که با تلاش وسيع و گسترده آقاي ترامپ براي خارج شدن و اصلاح برجام هستيم که يکي پس از ديگري با شکست مواجه شد.

وي افزود: تهديد اخير ترامپ چيز جديدي نبود که گفت اگر کنگره نتواند تغييراتي را در برجام ايجاد کند خودش وارد خواهد شد و برجام ادامه پيدا نخواهد کرد. يک صف بندي ديپلماتيک بين ما و آمريکا در جريان بوده است.

معاون امور حقوقي و بين‌المللي وزارت امور خارجه ادامه داد: در نبرد ديپلماتيک ايران موفق شد متحدان اروپايي را از آمريکا جدا کند و اين کشور را در انزوا قرار دهد، همه کشورهاي اروپايي و روسيه و چين تاييد کردند که برجام قابل مذاکره نيست.

ايران در ماه‌هاي اخير ترامپ را محدود کرد

عراقچي با اشاره به اينکه متحدين آمريکا وي را همراهي نکردند، گفت: موضع اروپا نسبت به برجام روشن بوده است. اروپاييان هميشه اعلام کرده اند که برجام دستاوردي بين المللي است و اگر برجام ناديده گرفته شود ديگر دنيا به ما اعتماد نمي کند.

وي با اشاره به تهديدهاي ترامپ، گفت: در ماه اکتبر رئيس جمهور آمريکا در خصوص برجام ادعاهاي زيادي داشته است، موگريني پس از ادعاهاي ترامپ واکنش نشان داد حتي پيش از اينکه دکتر روحاني پشت تريبون بيايد و در اين خصوص اظهار نظر کند.

معاون امور حقوقي و بين‌المللي وزارت امور خارجه با بيان اينکه برجام از استحکام دروني برخوردار است که به راحتي قابل پاره کردن نيست، تصريح کرد: در تير ۹۳ ، ۴۷ سناتور امريکايي به رهبران ايران نامه نوشتند و توصيه کردند که با رييس جمهور امريکا مذاکره نکند چرا که رئيس جمهور بعدي با يک چرخش قلم مي تواند آن را به هم بزند اما همين حالا ترامپ نتوانست اين کار را انجام دهد. پاره کردن برجام از سوي امريکا پاره کردن يک قطعنامه شوراي امنيت از سوي يک عضو شوراي امنيت است.

وي با اشاره به برگزاري جلسه شوراي امنيت در خصوص اغتشاشات ايران، گفت: در جلسه اخير شوراي امنيت برخي از اعضا عليه آمريکا صحبت کردند، جلسه اي که قرار بود عليه ايران باشد به حمايت از برجام تبديل شد.

عراقچي در بخش ديگري با تاکيد بر اينکه ما در اين ماه هاي اخير ترامپ را محدود کرديم، گفت: موگريني روز پنجشنبه در بروکسل از وزراي ايران، انگليس، فرانسه و آلمان دعوت کرد و جلسه اي مهم را برگزار کرد و پس از جلسه نشست خبري ترتيب داد و اظهار کرد که اروپا از برجام حمايت مي کند و ايران بايد از منافع برجام منتفع شود.

حفظ برجام اعتبار غرب است

وي با اشاره به اينکه براي بسياري سوال است که اروپا چرا از برجام حمايت مي کند و آيا اين يک جنگ زرگري و بازي پليس خوب و بد است، گفت: جنگ زرگري حد و اندازه اي دارد رئيس جمهور آمريکا يکسال تمام حيثيت خود را براي يک هدف مشخص گذاشت و مدعي شد که برجام را پاره مي کند همچنين مدعي شد که ايران بايد دوباره پاي ميز مذاکره بيايد در حالي که چنين نشد.

معاون امور حقوقي و بين‌المللي وزارت امور خارجه با تاکيد بر اينکه برخي مدعي هستند اروپا براي تامين منافع اقتصادي اش از برجام حمايت مي کند، افزود: بزرگترين اشتباه اين است که ما فکر کنيم اروپا به خاطر منافع اقصادي از برجام حمايت مي کند، برجام به عنوان دستاورد سياست خارجي اتحاديه اروپا شناخته شده است.

عراقچي با بيان اينکه حفظ برجام به لحاظ سياسي براي اروپا از اهميت بالايي برخوردار است، گفت: حفظ برجام اعتبار اروپا و غرب است. آنها هميشه گفته اند حمايت از برجام حمايت از ايران نيست حمايت از اعتبار کل غرب است. اگر برجام را زير پا بگذاريم کسي ديگر به ما اعتماد نمي کند.

وي با تاکيد بر اينکه برجام براي اروپا داراي يک اهميت امنيتي است، گفت: اروپايي ها معتقد هستند که اعتقاد درستي است که بدون برجام خاورميانه امنيت نخواهد داشت. اروپا امنيت خودش را با امنيت خاورميانه در ارتباط مستقيم مي داند.

معاون امور حقوقي و بين‌المللي وزارت امور خارجه در بخش ديگري با اشاره به اينکه اروپا نگران موج جديد مهاجرت ها هستند، تصريح کرد: آنها از مهاجرت هاي از کشورهاي خاورميانه به اروپا نگران هستند.

عراقچي در خصوص اينکه ايا اروپا اقدامات لازم را براي حفظ برجام انجام مي دهد يا نه، افزود: منافع اقتصادي ايران از برجام و رفع تحريم ها از برجام به گونه اي بوده که تحريم هاي مختلفي را عليه ما مرتفع کرده‌است. فروش نفت ما به حالت عادي برگشته است، در بخش انرژي به حالت عادي برگشتيم و پول نفت هم در حال بازگشت است. 

وي ادامه داد: ۴۰ميليارد دلار از ابتداي ۹۶ تا کنون نفت فروختيم. کشتيراني ما هم عادي شده و در حداکثر حالت خود در فعاليت است و همه آنها بيمه هستند و هواپيمايي هم همينطور است. در حوزه بانکي مشکلاتي داريم که لزوما مرتبط با برجام نيست.

رئيس ستاد پي گيري امور برجام گفت: امريکايي ها فضاي سياهي را عليه ما ايجاد کردند تا منافع ما را از برجام حداقلي کنند و جلوي سرمايه گذاري هاي خارجي و همکاري کشورهاي مختلف با ايران را بگيرند که تا حدي هم موفق بودند. اما توافقات توتال، ايرباس و ديگر توافقات هم داشتيم.

نواقص برجام ناشي از بد عهدي آمريکايي ها است

عراقچي تصريح کرد: اما آنقدر که ما انتظار داشتيم هنوز ايجاد نشده و به دليل فضايي است که آمريکا ايجاد کرده است. اينکه ترامپ گفته آخرين باري است که برجام و تعهدات ايران را تاييد مي کند خودش نقض برجام است.

وي اظهار کرد: بعد از يکسال که ترامپ گفت دو ماه، سه ماه بعد ديگر برجام را تمديد نمي کنم و اين کار را نکرد، اين دروغ هم ديگر حنايش رنگي ندارد و تهديدات تو خالي است چرا که مواضع جامعه جهاني در اين خصوص بسيار محکم است و ترامپ توان اين کار را ندارد.

معاون وزير امور خارجه کشورمان گفت: نواقص برجام چيزي است که ناشي از بد عهدي آمريکايي ها بوده و اروپايي ها بايد اين را جبران کنند ولي اين کار را نکردند. ما مذاکرات مفصلي با اروپايي ها در يکسال گذشته داشتيم تا بتوانند همکاري ها با ايران را افزايش دهند و به تدريج براي ما اين اقدام ملموس مي شود. اينکه بتوانيم خارج از سيستم مالي و بانکي آمريکا کار را پيش ببريم اين مي تواند منجر به افزايش همکاري ما با اروپايي ها باشد.

عراقچي در خصوص جلسات کميسيون مشترک برجام و مراجعات ايران به آن تصريح کرد: کميسيون مشترک هر شش ماه يکبار تشکيل جلسه مي دهد و بنا به درخواست ايران چند بار جلسات اضطراري را هم داشته و در جلسات مختلفي مکتوب موارد نقض آمريکايي ها را به آنها و خانم موگريني داده ايم. ۱۰ يا ۱۱ نامه به خانم موگريني داده ايم که از نظر ما حرکات آمريکايي ها که نقض برجام بوده است را در آنها قيد کرده ايم و اين اقدامات ديپلماتيک ما بوده که توانسته آمريکايي ها را منزوي کنيم و نتيجه آن مي شود که در شوراي امنيت ديديد.

وي در خصوص بحث موشکي و ارتباط دادن به برجام از سوي اروپايي ها و آمريکايي ها، ادامه داد: بارها گفتم که برجام تنها يکي از موضوعات مورد مناقشه ايران و اروپا، ايران و آمريکا را توانسته رفع کند. موضوعات حقوق بشر، منطقه، موشکي و هسته اي چهار موضوع کلي مورد اختلاف ما با اروپا و امريکا بوده و هست و برجام صرفا يکي از آنها را مرتفع کرده است.

رئيس ستاد پيگيري برجام گفت: عرصه روابط بين‌الملل ميدان صف بندي کشورها براي رسيدن به منافع خودشان است و ما موفق شديم تا کنون اروپايي ها را در برجام از امريکايي ها جدا کنيم و خودشان گفته اند اگر چه بحث موشکي نگراني براي ما دارد ولي در خصوص برجام ما با ايران به توافق رسيده ايم و اينجا هم مجدد مي گويم که بحث موشکي مرتبط با امنيت ملي ما است و به هيچ وجه قابل مذاکره نيست.

اجازه نمي دهيم بحث برجام با ديگر مسائل درگير شود

عراقچي گفت:  ما به دقت روابط خود با اروپايي ها را مديريت مي کنيم و اجازه نمي دهيم بحث برجام با ديگر مسائل درگير شود. 

وي در خصوص تحريم برخي اشخاص حقيقي و حقوقي ايراني از سوي ترامپ اظهار کرد: طبق برجام هيچ کس حق ندارد تحريم هاي گذشته را به هر بهانه اي بازگرداند. به اعتقاد ما اين اقدام يعني مستاصل شده اند چرا که حرف يکسال اخير خودش را نتوانسته عملي کند و خواسته به نحوي جبران کند. اين اقدام آقاي ترامپ خلاف قواعد آمره بين المللي است از جمله مصونيت رهبران کشورهاي مختلف، اينکه رئيس يک قوه اي را در ليست تحريم بگذاريد خلاف قواعد بين المللي است.

معاون وزير امور خارجه کشورمان تصريح کرد: آقاي ترامپ به لحاظ شخصيتي به يک پديده منحصر به فردي تبديل شده و حتي برخي اقدامات و رفتارهاي وي مورد تاييد نزديکانش هم نيست. ما هم مجموعه اقدامات وي را مد نظر قرار ميدهيم و هم اقدامات و رفتارهاي ساختار سياسي آمريکا که در ذات آنها خوي استکباري قرار دارد.

عراقچي در خصوص ناکامي هاي اخير آمريکا و ترامپ گفت: نگاه آمريکا به برجام اين است که منجر به قدرتمند تر شدن ايران و رفتار تهاجمي تر آن کشور در منطقه شده است و موقعيتي به ايران داده که جايگاه بهتري ايجاد کرده و توانسته سوريه را حفظ کند، داعش را شکست دهد، کردستان عراق را آرام کند، يمن را حفظ کند، حزب الله لبنان و ديگر مسائل که منجر شده ايران به حدي از قدرت رسيده است که تا کنون در چنين وضعيتي قرار نداشته است. 

وي افزود: پول هاي بلوکه شده ايران بازگشته، امنيت و آرامش داريم و خيلي مسائل ديگر. بعد از اغتشاشات اخير خيلي ذوق زده شدند که ديدند خطاي محاسباتي آنها بوده است و اين از توفيقات  برجام است.

رئيس ستاد پيگيري برجام اظهار کرد: در مقابل امريکايي ها از اوباما مي پرسند شما چه کرديد؟ چه به دست آورديد؟ جز اينکه ۱۰ سال دست يابي ايران به سلاح هسته اي را از ديد آنها البته، به تعويق انداختيد.

عراقچي افزود: همه پول هايي که در اثر تحريم هاي هسته اي بلوکه شده بود برگردانده شده و پول هاي نفتي ما بازگردانده شده است و به ميزان بسيار زيادي روال اقتصاد خارجي ما همچنان پاي برجاست و تحريم هاي اوليه آمريکا را هم داريم.

وي گفت: برجام در بسياري از حوزه ها در حال کار خودش است، اما کاري که آمريکايي ها انجام مي دهند اين است که وجهه آقاي ترامپ را حفظ کنند و در عين حال برجام را هم نگهدارند که کاري سخت است و هنوز در اين مورد هم جمع بندي وجود ندارد. مي خواهند هم با اروپايي ها کار کنند و هم برجام را داشته باشند و ايده هايي دارند.

برجام ديگر براي ما قابل مذاکره نيست

معاون وزير امور خارجه کشورمان ادامه داد: برجام ديگر براي ما قابل مذاکره نيست و مواضع ما کاملا مشخص است و در بيانيه وزارت امور خارجه هم اين موارد را تاکيد کرديم. بقيه اعضاي برجام هم اين موضع را دارند و ما کماکان با بقيه اعضاي برجام مناسبات و روابط خود را داريم و تهديد ترامپ مبني بر اينکه چهار ماه آينده ديگر برجام را امضا نمي کند اين هم بي اثر است و چنين کاري نخواهد کرد.

عراقچي افزود: ماده ۳۶ برجام ساز و کار حل اختلاف را دارد و توضيح داده که چگونه بايد روند اين اعتراضات و حل اختلافات طرفين اجرايي مي شود. ما اگر ببينيم يکي از طرف هاي برجام نقض فاحش انجام مي دهد مي توانيم نهايتا تعهدات خود را کنار بگذاريم.

وي گفت: ما با بوئينگ و ايرباس مشکلي نداريم و آنها مجوز فروش به ما را دارند و هنوز هم معتبر است ولي يکسري مسائل مالي بين ما هست که قابل حل شدن است و ربطي به دولت آمريکا ندارد. اگر مجوز هاي فروش هواپيما را لغو کند نقض برجام است.

رئيس ستاد پيگيري برجام تصريح کرد: اگر پريشب آقاي ترامپ آن موارد را تاييد نمي‌کرد نقض فاحش بود و آمريکا ديگر در برجام نبود. ما همه اين اقدامات را رصد مي کنيم و به نحوي مناسب پاسخ متقابل خواهيم داد.

عراقچي ادامه داد: ما اقدامات ملموسي انجام داديم، ما هم يکسري افراد و شرکت هاي آمريکايي را در ليست تحريم ها قرار داريم. اين کارها جنبه سمبلي و پرستيژي دارد که ما هم اين کار را انجام داديم.

وي افزود: آنها مي خواستند ما را تحريک کنند تا هزينه خروج از برجام را به دوش ايران بياندازند که ما با هوشمندي اجازه اين کار را نداديم و آقاي ترامپ در يکسال اخير در تنگناي بدي قرار گرفته است.

معاون وزير امور خارجه کشورمان در خصوص بازرسي ها از ايران گفت: امريکايي تصور مي کردند يکي از نقطه ضعف هاي ايران بازرسي از تاسيسات نظامي است و تلاش کردند تا ايران را به نقض برجام بکشند که نا موفق هم بودند. اولا اينکه تشخيص اينکه کجا و چطور بازرسي شود با آژانس بين المللي انرژي اتمي است که در برجام هم براي اين مورد چارچوبي دارد.

عراقچي افزود: بايد مراحل مختلفي را طي کنند تا اجازه دسترسي و بازرسي ها داده شود، هر جا که بيرون از تاسيسات هسته اي باشد نياز به رعايت قاعده و حساب و کتاب دارد. يکي از هنر هاي ما در ديپلماسي اين بود که ارتباط و همکاري خود را با آژانس بين المللي انرژي اتمي حفظ کرديم. تا کنون هيچ درخواستي براي بازديد از تاسيسات نظامي ما نداشته است و برجام در دو سال گذشته اجراي آرامي داشته و تا کنون ما همه تعهدات خود را انجام داده ايم.

معاون وزير امور خارجه کشورمان اظهار کرد: تا کنون اروپايي ها موضعشان تغييري نکرده و گفته اند که از برجام دفاع مي کنند. اينکه ايران به سمت سلاح هسته اي نرود بر اساس فتواي مقام معظم رهبري است و يک اعتقاد ديني براي ما محسوب مي شود. 

وي تصريح کرد: تعهد ما نسبت به سلاح هسته اي مادام العمر است و هيچ برنامه اي هم براي سلاح هسته اي نداريم و به دنبال صنعتي سازي انرژي هسته اي هستيم. 

عراقچي در پايان خاطر نشان کرد: در حال حاضر اهتمام بيشتري داريم در وزارت امور خارجه که بحث اقتصادي را در معاونت ديپلماسي اقتصادي پيگيري خواهيم کرد و برنامه هاي مختلفي را در آن حوزه بر اساس اهداف اقتصاد مقاومتي تنظيم کرده ايم.
 
تعداد بازديد:377 آخرين تغييرات:96/10/25
نظرات

نظر شما:
نام و نام خانوادگي
پست الكترونيك
نظر