پنج شنبه 27 دي 1397 - 11 جمادي الاول 1440 - 17 ژانويه 2019
صفحه اصلي/اجتماعي(جوانان، خانواده، بانوان و...)

تشکیل کمیته خاص برای پیگیری آسیبهای اجتماعی دانش آموزان

وزير آموزش و پرورش خبر داد:

تشکيل کميته خاص براي پيگيري آسيبهاي اجتماعي دانش آموزان

وزير آموزش و پرورش از تشکيل کميته خاص براي پيگيري آسيبهاي اجتماعي در آموزش و پرورش خبر داد.

به گزارش خبرنگار مهر، سيدمحمد بطحايي در حاشيه شوراي اجتماعي کشور در جمع خبرنگاران افزود: آموزش و پرورش اين فرصت را پيدا کرد که در يک جلسه کاملا تخصصي با حضور نمايندگان دستگاه‌هاي مختلف در بحث آسيب‌هاي اجتماعي مربوط به خودش تجزيه و تحليل انجام دهد.

وي افزود: پيمايشي صورت گرفته بود و گزارش اين پيمايش در اين جلسه ارائه شد. تنوع آسيب‌هاي اجتماعي که در حوزه نوجوانان و جوانان وجود داشت و همچنين عوامل موثر در هر يک از انواع آسيب هاي اجتماعي مورد تجزيه و تحليل قرار گرفت و اعضاي شوراي اجتماعي نيز هر يک نظرات‌شان را ارائه کردند و نهايتا مصوبه‌اي به تصويب رسيد که اميدواريم اين مصوبه سرعت بيشتري به مواجهه و مقابله با آسيب‌هاي اجتماعي در حوزه نوجوانان و جوانان کشور بخشد.

وزير آموزش و پرورش افزود: يکي از مصوباتي که در اين جلسه به تصويب رسيد تشکيل کميته خاص براي پيگيري و مواجهه با آسيب‌هاي اجتماعي است که با مسئوليت آموزش و پرورش تشکيل مي‌شود.

محمد بطحائي تصريح کرد: اين کميته يکي از کميته‌هاي زيرمجموعه شوراي اجتماعي کشور خواهد بود و با عنايتي که همه اعضاي کشور به ويژه وزير کشور به نقش و اهميت آموزش و پرورش در مواجهه اصولي و ريشه‌اي با آسيب‌هاي اجتماعي داشتند اميدوارم اين کميته با تاکيدات مقام معظم رهبري براي تشکيل آن و حمايت‌هاي رئيس جمهور، در آينده‌اي نزديک اقدامات موثري براي مواجهه با آسيب‌هاي اجتماعي در حوزه آموزش و پرورش و بين جامعه دانش آموزي انجام دهد.

وي در خصوص استخدام مربيان سوادآموزي گفت: براي مربيان شريف سوادآمرزي لايحه اي به مجلس داده شده است و منتظر تکليف آن هستيم و اين لايحه حرف آخر ما در مورد استخدام مربيان پيش دبستاني و حق التدريس را مشخص مي کند.

وي در خصوص وضعيت آزمون استخدام هاي جديد نيز تاکيد کرد: مهم ترين مانع براي برپايي آزمون، رديف هاي استخدامي کشور است که با سازمان استخدامي کشور مرتبط است و هفته آينده زمان اين آزمون مشخص مي شود.

وزير آموزش و پرورش در مورد افزايش حقوق معلم مدارس استثنايي نيز تصريح کرد: افزايش حقوق در مبناي کشوري ما مشخص است و سختي کار و افزايش حقوق کاملا در چارت سازماني کشور معلوم است و همکاران ما در مدارس استثنايي شامل سختي کار هستند و اين موضوع در اوايل سال آينده در دستور کار مجلس قرار مي گيرد.

بطحايي در خصوص تعطيلي ميان فصل مدارس خاطرنشان کرد: تعطيلي ميان فصل براي آموزش و پرورش يک موضوع بين دستگاهي است و علاوه بر سازمان محيط زيست ساير سازمان با اين موضوع درگير هستند و اين بحث نياز به بررسي يسشتر دارد و از اين رو در آينده تکليف اين موضوع مشخص مي شود.

وي ادام داد: تعطيلي ميان فصلي فقط براي آلودگي هوا نيست و موضوعات ديگر هم درگير اين موضوع است، بنده موافق تعطيلي يک ماه نيستم ولي تعطيلي دو هفته اي به نظرم خوب است و بر کيفيت تحصيلي هم تاثير مثبت گذارد.

وزير آموزش و پرورش در مورد سفر راهيان نور مدارس هم افزود: دستور العمل آزمايشي اردو راهيان نور ارسال شده است و در سه ماه پايان سال نظرات استان ها براي ما ارسال مي شود، به نظر مي رسد دستورالعمل آزمايشي دستور العمل جامعي باشد.

بطحايي در راستاي فضاي مکاني آموزشي نيز گفت: متاسفانه فضاهاي آموزشي به خصوص در سالهايي که کلان شهرها رشد پيدا کرده است شرايط خوبي نداشته و در لايحه بودجه ٩٧ گشايش هاي خوبي پيش بيني شده است و به دنبال هموار کردن تغييرات کاربري هستيم و اگر لايحه بودجه ٩٧ به تصويب برسد يک فضاي کيفي خوبي براي سال آينده خواهيم داشت.

وي اضافه کرد: با عرض تاسف فضاهاي آموزشي ما در برخي مناطق ناايمن است ولي در بودجه٩٧ دومکانيزم خوب در نظر گرفته شده است و کميسيون تلفيق هم نسبت به آن به نتايج خوبي رسيده و اميد است در صحن علني هم لايحه بودجه موردنظر تصويب شود.

وزير آموزش و پرورش در رابطه با بازنشستگي معلمان زن هم اظهار کرد: براساس قانون بانوان ما در سن بيست و پنج سالگي مي توانند درخواست بازنشستگي بدهند، اما اگر در منطقه موردنظر نياز به معلم نداشته باشيم با درخواست بازنشستگي موافقت مي کنيم ولي اگر در مواردي شرايط نيروي کافي نباشد شرايط بازنشستگي براي ما فراهم نمي شود، حتما اگر خروج همکاران ما مشکل نداشته باشد ما موافقت مي کنيم.

بطحايي در پايان گفت: جذب نيرو نيازمند يک روند طولاني است و همين امر ما را دچار مشکل کرده است، چنانچه در مناطقي نيروي جايگزين وجود داشته باشد با درخواست بازنشستگي موافقت مي کنيم.

 
 
تعداد بازديد:403 آخرين تغييرات:96/10/27
نظرات

نظر شما:
نام و نام خانوادگي
پست الكترونيك
نظر