پنج شنبه 27 دي 1397 - 11 جمادي الاول 1440 - 17 ژانويه 2019
صفحه اصلي/اخبار فناوري


 
 


 


 


 
خروجي RSS

دستگاه های اجرایی ملزم به استفاده از آنتی ویروس بومی شدند

اختصاصي مهر؛

دستگاه هاي اجرايي ملزم به استفاده از آنتي ويروس بومي شدند

با ابلاغ دستورالعمل هيات دولت به دستگاه هاي اجرايي، از اين پس به منظور حفظ امنيت در سيستم هاي کامپيوتري، دستگاهها و سازمانهاي دولتي ملزم هستند که از آنتي ويروس بومي استفاده کنند.

سيدهادي سجادي معاون امنيت سازمان فناوري اطلاعات ايران در گفتگو با خبرنگار مهر، از ابلاغ دستورالعمل دولت به دستگاه هاي اجرايي براي استفاده از آنتي ويروس بومي «پادويش» خبر داد و گفت: علاوه بر موضوعات مربوط به امنيت سيستم هاي رايانه اي دستگاه هاي دولتي، اين تصميم در راستاي حمايت از محصول بومي و تحقق اقتصاد مقاومتي اتخاذ شده است.

وي ادامه داد: بررسي ها نشان مي دهد که کشورهاي ديگر نيز در حوزه سازمانهاي دولتي از محصولات امنيتي داخلي استفاده مي کنند. چرا که در حوزه امنيت اطلاعات، نمي توان به محصولات خارجي آنطور که بايد، اطمينان کرد.

سجادي با اشاره به روند کشف و شناسايي حملات امنيتي و مقابله با آن از سوي محصولات خارجي حوزه امنيت گفت: محصولات خارجي حوزه امنيت اطلاعات درصورتي که نمونه جديدي از حملات سايبري را کشف و شناسايي کنند ابتدا آن را به آزمايشگاه هاي مرکزي تحليلي خود مي فرستند تا موضوع مربوطه را تحليل کرده و به نتيجه برسند. اما پس از گذشت چندين ماه و حتي يکسال، موضوع را به ما اطلاع مي دهند.

وي با بيان اينکه اين مورد در نمونه حمله ويروس «فليم» صورت گرفت، خاطرنشان کرد: در اين مدت زمان، ممکن است بدافزار مورد نظر در فضاي کشور کار کرده و مشغول به عمليات خرابکارانه باشد.

معاون امنيت سازمان فناوري اطلاعات با اشاره به موضوع کيفيت که در مورد استفاده از آنتي ويروسهاي خارجي در مقابل آنتي ويروس داخلي مطرح مي شود، گفت: در بسياري موارد مطرح مي شود که کيفيت فني آنتي ويروس داخلي با نمونه خارجي برابري نمي کند و اين محصول نمي تواند حملات و بدافزارهاي جديد را کشف کند. اين موضوع اگرچه به نوعي درست است اما از طرفي نمونه هاي خارجي نيز که حمله اي را کشف مي کنند، تا اين مورد را براي خود تحليل کرده و پس از آن به ما اعلام کنند، آن تهديد همچنان به قوت خود باقي خواهد ماند.

سجادي اضافه کرد: چه بسا در صورتي که آنتي ويروس بومي در کشور فراگير شود حملات امنيتي را کشف و شناسايي خواهد کرد. چرا که عملکرد اين آنتي ويروس تنها مبتني بر امضا نبوده و رفتارهاي ديناميکي فايل ها را نيز مورد بررسي قرار مي دهد و به محض آنکه رفتاري را تا حدودي مشکوک تشخيص داد، آن را در آزمايشگاه هاي داخلي تحليل و بررسي مي کند.

وي با اشاره به اينکه چند سال گذشته نيز يکي از اينگونه موارد از طريق آنتي ويروس بومي در کشور براي نخستين بار شناسايي شد، گفت: اين موضوع که از محصولات خارجي حوزه امنيت به دليل کيفيت بالاتر بايد استفاده کنيم، خيلي از نظر منطقي استدلال قوي نيست. چه بسا که آنتي ويروس داخلي مواردي را پيدا مي کند که نمونه خارجي پس از بهره برداري قصد دارد آن را به ما اعلام کند و در اين بازه زماني تا اعلام ، ممکن است ما قرباني شويم.

اين مقام مسئول در سازمان فناوري اطلاعات با تاکيد براينکه چنانچه آنتي ويروس بومي از لحاظ کيفي فراگيرتر شود، آزمايشگاه هاي تحليل اطلاعات ما نيز قدرتمندتر عمل کرده و مي توانيم به تحليل هاي پيشرفته دست يابيم، يادآور شد: ابلاغيه هيات دولت براي الزام دستگاهها به استفاده از آنتي ويروس بومي با تلاش وزير ارتباطات در جهت حمايت از يک محصول بومي صورت گرفته است و اين موضوع سبب ابقاي شبکه اي از متخصصان حوزه امنيت و نيز ايجاد شغلهاي جديد در اين بخش شده است.

وي با تاکيد بر اينکه نتايج اين دستورالعمل طي چند سال آينده نمود پيدا خواهد کرد، گفت: هم اکنون يکي از بازوهاي مهم آزمايشگاه هاي مرکز ماهر،  استفاده از آنتي ويروس بومي است. دستگاه هاي اجرايي نيز بايد به سمت استفاده از اين آنتي ويروس حرکت کنند که البته اين مهاجرت اندکي زمان بر خواهد بود.

سجادي در پاسخ به شائبه انحصار در استفاده از آنتي ويروس پادويش مطابق با دستورالعمل هيات دولت، تاکيد کرد: در حال حاضر محصول داخلي ديگر در حوزه آنتي ويروس نداريم و اغلب محصولات اين حوزه خارجي هستند. به همين دليل در صورتي که نمونه بومي ديگري از آنتي ويروس نيز وجود داشته باشد به طور قطع مورد حمايت قرار مي گيرد.
 
تعداد بازديد:356 آخرين تغييرات:96/11/14
نظرات

نظر شما:
نام و نام خانوادگي
پست الكترونيك
نظر