پنج شنبه 27 دي 1397 - 11 جمادي الاول 1440 - 17 ژانويه 2019
صفحه اصلي/سياسي و اقتصادي


 
 


 


 


 
خروجي RSS

طرح ویژه بانک مرکزی برای اسکناس‌های جدید

در گفتگو با مهر عنوان شد؛

طرح ويژه بانک مرکزي براي اسکناس‌هاي جديد

مديرکل ريالي و نشر بانک مرکزي از تهيه سند ملي اسکناس خبرداد و با بيان اينکه تمام اسکناس‌هاي جديد باقطع کوچکتر و براساس ويژگي‌هاي خاص تهيه مي‌شوند، گفت: اسکناس‌هاي موجود از رده خارج نمي‌شوند.

مسعود رحيمي در گفتگو با خبرنگار مهر از طرح جديد بانک مرکزي براي اسکناس‌هاي جديد خبر داد و گفت: براي طراحي اسکناس‌هاي جديد در اقتصاد ايران، سند ملي اسکناس از سوي بانک مرکزي تهيه شده است که بر اساس آن، حوزه‌هاي مختلفي که در فرآيند طراحي، توليد و نشر اسکناس ذي‌مدخل هستند، دست به دست هم داده‌اند و براي اولين بار نگاهشان اين است که از طراحي موردي يک دموي خاص يا يک قطعه اسکناس خاص، از اين پس پرهيز کرده و به دنبال اين باشند که سند ۵ ساله يا حتي ده ساله ملي در حوزه اسکناس وجود داشته باشد.

مديرکل ريالي و نشر بانک مرکزي افزود: بر اساس سند ملي اسکناس، قرار بر اين است که در بانک مرکزي، تمام دموهاي خاص اسکناس‌هاي مختلف طراحي شود و ابعاد و اندازه اسکناس را در کنار ويژگي‌هاي امنيتي و با توجه به دموهاي مختلف، طبقه‌بندي کرده و تخصيص دهيم.

وي تصريح کرد: مقدمات نهايي شدن اين سند فراهم شده و تائيد اوليه را هم در کميته فني در بانک مرکزي اخذ کرده و منتظر اين هستيم که با توجه به کار کارشناسي زياد و مطالعات تطبيقي بسياري که صورت گرفته، تخصيص ويژگي امنيتي به هر طبقه از اين کار انجام گيرد که بر اين اساس، مستندات را آماده کرده و در کميسيون فني و بعد هم شوراي پول و اعتبار، به تصويب برسانيم.

رحيمي گفت: به طور قطع اسکناس‌هاي جديد کوچکتر شده تا صرفه‌جويي در کاغذ نيز صورت گيرد، البته اکنون نمي‌توان ابعاد دقيقي از اسکناس‌ها را عنوان کنيم؛ ولي بر روي اسکناس‌هاي مختلف قطع را کوچک خواهيم کرد.

اين مقام مسئول در بانک مرکزي خاطرنشان کرد: اسکناس‌هاي موجود را از رده خارج نمي‌کنيم؛ بلکه از اين به بعد تمام اسکناس‌هاي جديد بر اساس سند ملي اسکناس تهيه خواهند شد؛ اما زمان اجرايي شدن آن بستگي به اين دارد که در کميسيون پولي و بانکي و مراجع ديگر، اين سند مورد تائيد نهايي واقع شود؛ اما از هر زماني که اين سند ملي تائيد شود، مبناي کار قرار مي‌گيرد.
 
تعداد بازديد:270 آخرين تغييرات:96/11/17
نظرات

نظر شما:
نام و نام خانوادگي
پست الكترونيك
نظر