پنج شنبه 27 دي 1397 - 11 جمادي الاول 1440 - 17 ژانويه 2019
صفحه اصلي/ورزشي


 
 


 


 


 
خروجي RSS

گفتگوی مهر با پینگ‌پنگ‌باز رکورددار حضور در مسابقات جهانی

اميدوار به صعود از دسته دو هستم؛

گفتگوي مهر با پينگ‌پنگ‌باز رکورددار حضور در مسابقات جهاني

کاپيتان تيم ملي تنيس روي ميز در آستانه دوازدهمين حضور خود در مسابقات جهاني، ابراز اميدواري کرد که بتواند اين تيم را در جايگاهي خوب به نسل بعدي خود تحويل دهد.

به گزارش خبرنگار مهر، بي‌شک مسابقات قهرماني جهان اولين و مهمترين رويداد پيش روي تنيس روي ميز ايران است که ارديبهشت ماه سال آينده به ميزباني سوئد برگزار مي شود. اين رقابت ها در بخش تيمي برگزار مي شود و تيم ايران با ترکيبي متشکل از ۵ بازيکن در آن شرکت مي کند.

اين ترکيب هفته گذشته با برگزاري رقابت هاي انتخابي تيم ملي نهايي شد. البته پيش از برگزاري اين مسابقات، نيما عالميان به عنوان نفر اول رنکينگ ملي در ترکيب قرار گرفته بود. بعد از آن و بر اساس نتايج مسابقات انتخابي، نوشاد عالميان (نفر اول مرحله اول انتخابي) همراه با افشين نوروزي، امين احمديان و ميعاد لطفي نيز به عنوان نفرات اعزامي به سوئد در ترکيب تيم ملي قرار گرفتند.

در اين بين افشين نوروزي باسابقه ترين بازيکن اعزامي به مسابقات جهاني است. وي که تجربه ۱۱ دوره حضور در مسابقات جهاني را در کارنامه دارد به عنوان کاپيتان تيم ملي را در مسابقات ۲۰۱۸ همراهي مي کند.

نوروزي اميدوار است در دوازدهمين حضور خود بتواند همراه با تيم ملي و براي نخستين بار به دسته اول جهان صعود کند.

* خبرگزاري مهر: مسابقات جهاني را در پيش داريد و قرار است براي دوازدهمين بار در اين رقابت ها شرکت کنيد. گويا رکورددار حضور در اين رقابت ها هستيد.

- افشين نوروزي: بله؛ بعد از المپيک، مسابقات جهاني مهمترين رويداد در تنيس روي ميز به حساب مي آيد که از اعتبار خيلي بالايي هم برخوردار است. من قبل از اين هم رکورددار حضور در مسابقات جهاني بودم، چون ۱۱ بار در اين رقابت ها شرکت کرده ام، بعد از من نوشاد عالميان رکورددار است که ۹ دوره حضور در اين رقابت ها را دارد. در واقع من با حضور در مسابقات جهاني سوئد، رکورد حضورم در اين رقابت ها را تثبيت مي کنم.

* اولين بار چه سالي در مسابقات جهاني شرکت کرديد؟
- اولين حضورم در مسابقات جهاني در رقابت هاي ۲۰۰۴ دوحه قطر انجام شد و بعد از آن تقريبا به صورت متوالي در اين رقابت ها شرکت کردم. مسابقات قهرماني جهان تنها رقابت هايي است که اثبات مي کند يک بازيکن عضو تيم ملي بوده و هست و همان طور که گفتم اعتبار خيلي بالايي هم دارد. در تنيس روي ميز مسابقات قهرماني جهان حکم جام جهاني فوتبال را دارد.

* به عنوان کاپيتان ترکيب منتخب براي اعزام به مسابقات جهاني سوئد را چطور مي بينيد؟
- قطعا ترکيب خيلي خوبي چيده شده است. در اين ترکيب بازيکنان جوان اما درعين حال باتجربه هستند. من، نيما و نوشاد تجربه حضور در المپيک را هم داريم، ضمن اينکه مسابقات جهاني و آسيايي زيادي را از رده سني نونهالان تا به امروز تجربه کرده ايم. امين و ميعاد هم در کنار ما حضور در ميادين بين المللي زيادي را تجربه کرده اند. با اين اوصاف به طور حتم مي توانيم نتايج خوبي در اين رقابت ها بگيريم.

* مسابقات جهاني سوئد در بخش تيمي برگزار مي شود و تيم ايران هم در حال حاضر در دسته دوم جهان قرار دارد. صعود از اين دسته هدفي است که طي سال ها گذشته محقق نشده است. فکر مي کنيد اين بار بتوانيد به دسته اول جهاني صعود کنيد؟
- صعود از اين دسته کار خيلي سختي است اما دور از انتظار نيست. در دسته دوم مسابقات جهاني ۲۴ تيم حضور دارند اما فقط دو تيم به دسته اول صعود مي کنند يعني بايد تا فينال پيش رفت تا بتوان سهميه صعود گرفت. ما در مسابقات ۲۰۱۶ مالزي با همين هدف شرکت کرديم. در ديدارهاي اول نتايج خوبي هم گرفتيم و حتي از گروه خود صعود کرديم اما در مرحله حذفي مقابل صربستان شکست خورديم و حذف شديم. فکر مي کنم اين بار بتوانيم نتايج بهتري بگيريم.

* فکر مي کنم زماني که تيم ملي از دسته سوم جهاني به دسته دوم صعود کرد، شما در ترکيب قرار داشتيد؟
- بله، تيم ملي تنيس روي ميز ايران چند دوره در دسته سوم مسابقات جهاني حضور داشت. زماني که کاسب سرمربي تيم بود، من و اخلاق پسند و احدي تيم را از نسل قبلي خود تحويل گرفتيم و با تمرين و برنامه ريزي به دسته دوم جهاني آورديم. اگر اشتباه نکنم اين اتفاق در مسابقات جهاني ۲۰۱۰ مسکو رقم خورد. حالا هم تلاشمان اين است تا به دسته اول صعود کنيم و سعي مي کنيم اين اتفاق بيفتد تا تيم ايران را در جايگاهي مناسب به نسل بعدي خود تحويل دهيم.

* صعود از دسته سوم سخت تر بود يا از دسته دوم که تلاش براي آن هنوز به نتيجه نرسيده است؟
- در هر حال تيم هاي حاضر در دسته دو شرايط خيلي بهتري دارند و رقابت با آنها سخت تر است. در کل تيم هاي اول تا بيست و چهارم در دسته اول حضور دارند. تيم هاي بيست و پنجم تا چهل و هشتم در دسته دوم قرار دارند، دسته سوم از تيم هاي رده چهل و نهم تا هفتاد و دوم تشکيل شده و در دسته چهارم هم تيم هاي هفتاد و سوم به بعد قرار دارند. واضح است که رقابت در دسته اول سخت تر از دسته دوم است و رقابت در دسته دوم هم از دسته سوم مشکل تر است.

* فکر مي کنيد براي اينکه اين بار صعود از دسته دوم جهاني انجام شود، بايد چه شرايطي مهيا باشد؟
- مسابقات جهاني سوئد ارديبهشت برگزار مي شود. خيلي فرصت نداريم که بخواهيم برنامه هاي بلند را بررسي کنيم. تقريبا اوايل ارديبهشت اعزام به سوئد انجام مي شود و با توجه به ايام نوروز در فروردين، مي توان گفت اسفندماه وقت مفيد ما براي آماده سازي است. در مجموع براي اينکه کار خاص و بزرگي در راستاي آماده سازي انجام دهيم خيلي وقت نداريم. اما در کل با توجه به علم و دانش کادر فني و در کنار آن انجام تمرينات منسجم و حضور در ديدارهاي تدارکاتي مي توانيم شرايط خوبي کسب کنيم.

* پس در مجموع فرصت لازم را براي آماده سازي داريد؟
- به هر حال با توجه به برگزاري مسابقات ليگ و بعد از آن انتخابي، بيشترين فرصت براي آماده سازي ايجاد شده است اما نکته قابل توجه اين است که من همراه با نوشاد، نيما عالميان و ميعاد لطفي امسال عضو تيم پتروشيمي بوديم که اتفاقا قهرمان هم شديم. کنار هم تمرينات خوبي در قالب تيم باشگاهي داشتيم. علاوه بر مسابقات ليگ، در رويدادي مثل تور ايراني هم شرکت کرديم. در واقع آمادگي که از حضور در اين  مسابقات داشتم باعث شد در انتخابي تيم ملي هم نتيجه بگيريم. در اين رقابت ها (انتخابي تيم ملي) امين احمديان که عضو تيم نفت آبادان بود نيز خيلي خوب کار کرد. در کل و به طور ميانگين ۸۰-۷۰ درصد آمادگي لازم را داريم، ۳۰-۲۰ درصد باقيمانده را هم طي مدتي که تا مسابقات جهاني داريم کسب خواهيم کرد.

* به مسابقات ليگ اشاره کرديد و قهرماني که با پتروشيمي به دست آورديد، فکر مي کنم اين سومين قهرماني متوالي شما با اين تيم در ليگ ايران بود.
- بله؛ من بعد از ۶ سال، سه سال پيش مجددا عضو تيم پتروشيمي شدم و طي سه سال گذشته در هر دوره ليگ با اين تيم قهرمان شدم، يعني قهرماني امسال يک هت تريک براي من بود. امسال ترکيب پتروشيمي خيلي بهتر از هميشه بود طوري که با اقتدار و بدون شکست قهرمان شديم.

* افشين نوروزي در آستانه دوازدهمين حضور در مسابقات جهاني است که از اين حيث در ميان پينگ پنگ بازان ايران رکورددار است، ضمن اينکه سه قهرماني متوالي در ليگ را هم داراست. همه اينها در حالي است که شما در زمان رياست زارع پور مدتي از انجام فعاليت ها محروم بوديد.

- فدراسيون قبلي فراز و نشيب هاي زيادي داشت. من هم با آن فدراسيون درگيري هاي زيادي داشتم که درنهايت منجر به يک سال محروميت قطعي و يک سال محروميت تعليقي همراه با جريمه ام شد. آن دوران را پشت سر گذاشتم اما به ياد دارم يک روز در آکادمي تنيس روي ميز تصميم گرفتم که اگر خواستم به ميادين بازگردم بايد با قدرت باشم. در واقع اين هدف من بود که بر مبناي آن تمريناتم را جدي و مستمر ادامه دادم. بر همين اساس طي ۳-۲ سال گذشته به خصوص از زماني که قارداشي رياست فدراسيون را برعهده گرفته، من همواره جزو سه نفر اول ايران بودم. در تمام تورها کسب مقام کردم و رنکينگ دوم بازيکنان ملي را در اختيار دارم.

* برنامه شما تا پايان سال چيست؟

- فعلا در شمال به سر مي برم تا کمي دور از مسابقه و تمرين باشم. بعد از چند روز استراحت مجددا به تمرينات باز مي گردم. ۲۸ تا ۳۰ بهمن يک دوره رقابت هاي تور ايراني در زاهدان برگزار مي شود که در آن شرکت خواهم داشت. ۴ اسفندماه نيز در مسابقاتي به ميزباني استان فارس شرکت مي کنم. اين گونه رويدادها کمک مي کند تا آمادگي فعلي ام حفظ شود. بعد از آن هم بر اساس برنامه تيم ملي، پيگير تمريناتم خواهم بود.
 
تعداد بازديد:260 آخرين تغييرات:96/11/21
نظرات

نظر شما:
نام و نام خانوادگي
پست الكترونيك
نظر