یکشنبه 5 خرداد 1398 - 21 رمضان 1440 - 26 مي 2019
صفحه اصلي/اخبار استان


 
 


 


 


 
خروجي RSS

مقاوم سازی و توجه به ویژگی های فرهنگی واقلیمی در شهرسازی لحاظ شود

استاندار سيستان و بلوچستان:

مقاوم سازي و توجه به ويژگي هاي فرهنگي واقليمي در شهرسازي لحاظ شود

زاهدان - استاندار سيستان و بلوچستان با تاکيد بر لزوم افزايش مقاوم سازي و کيفيت ساخت و سازها در استان، توجه به ويژگي هاي فرهنگي و اقليمي را در طرح هاي شهرسازي خواستار شد.

به گزارش خبرگزاري مهر به نقل از روابط عمومي استانداري سيستان و بلوچستان، سيد دانيال محبي در جلسه شوراي برنامه ريزي و توسعه سيستان و بلوچستان با ذکر اين مطلب که جمعيت شهر زاهدان در طرح جامع اين شهر  در افق ۱۴۰۵، ۷۵۰ تا ۷۸۰ هزار نفر با تمرکز اقتصادي و خدمات پيش بيني شده است؛ بر مقاوم سازي و توجه به ويژگي هاي فرهنگي و إقليمي در طرح هاي شهرسازي تاکيد کرد.

وي ادامه داد: لحاظ نمودن جهت گيري کيفي در طرح جامع شهري و لزوم نظام مندي و مهندسي طرح جامع شهر زاهدان به عنوان يک کلان شهر يک ضرورت است که اعضاي شوراي اسلامي اين شهر بايد براي جلوگيري از خطاهاي احتمالي موجود در طرح جامع تلاش کنند.

استاندار سيستان و بلوچستان تصريح کرد: سکونتگاه‌هاي غير رسمي  و جمعيت حاشيه نشين در شهر زاهدان که مسئله اي اجتماعي و فرهنگي براي شهر زاهدان است حتما بايد در طرح جامع مد نظر باشد.

محبي افزود: متدولوژي مهندسي مبتني بر داده ها و تکنيک هاي جديد نيز در اين طرح بايد مورد توجه قرار گيرد.

وي با بيان اينکه مقاوم سازي و کيفي سازي بايد بهتر از گذشته مورد توجه قرار گيرد، افزود: هارموني در فضاي سبز، المان شهري، هارموني رنگ‌ها به عنوان يک پيام وحدت آفرين که در ذهن و ضمير جامعه اثر مي گذارد و همچنين توجه به ويژگي هاي فرهنگي و اقليمي نيز بايد رعايت شود.

در ادامه اين جلسه همچنين اعتبارات تخصيص يافته بخش آب و فاضلاب شهري  مورد بررسي قرار گرفت.

رييس سازمان مديريت و برنامه ريزي سيستان و بلوچستان در بخش نخست اين جلسه به بيان کلياتي درخصوص اعتبارات عمراني و هزينه اي  استان در سال جاري پرداخت و اظهار داشت: کل اعتبارات ابلاغي تملک و هزينه اي استان در سال ۱۳۹۶ تاکنون مبلغ ۲ هزار و ۵۳۵ ميليارد تومان بوده است که از اين عدد حدود ۲ هزار ۱۸۳ ميليارد تومان عمراني است و براساس رديف هاي مختلف به استان اختصاص پيدا کرده است.

غلامرضا مالکي شجاع افزود: وضعيت تخصيص اعتبارات استان سيستان و بلوچستان از منابع مختلف حدود ۳۲ درصد است.

وي ادامه داد: شايعاتي مبني بر کاهش اعتبارات استان سيستان و بلوچستان در  سال ۹۷ وجود دارد اما بر اساس بررسي هاي انجام شده اولين رقم اعتبارات عمراني مربوط به استان خوزستان و دومين رقم مربوط به استان سيستان و بلوچستان است.

دبير شوراي برنامه ريزي و توسعه سيستان و بلوچستان گفت: اعتبارات استاني سال ۹۷ در کل کشور ۴/۱۱ درصد نسبت به سال ۹۶ کاهش يافته است اما کاهش اعتبارات استان سيستان و بلوچستان ۴/۵ درصد نسبت به سال ۹۶ است و دو استان سهم شان نسبت به سال ۹۶ افزايش يافته است که اولين استان خوزستان و دومين استان سيستان و بلوچستان است.

مالکي گفت: تلاش ها بر اين خواهد بود که بتوانيم بالاترين تخصيص را براي استان سيستان و بلوچستان از بودجه مصوب داشته باشيم و شاخص هاي استاني را ارتقاء دهيم.

وي درخصوص  مبحث تنش هاي آبي مطرح در کشور و مشکلاتي که براي چاه‌ها و ذخاير آبي به وجود آمده گفت: به دنبال تنش‌هاي آبي به وجود آمده در کشور رقمي معادل ۴۵۰ ميليارد تومان از محل ماده ۱۰ و ماده ۱۲ جهت اجراي پروژه هاي رفع تنش‌هاي آبي به وزات نيرو ابلاغ شده که از اين رقم ۹۳ ميليارد تومان ( نزديک به ۲۰ درصد) به استان ابلاغ شده است.

گفتني است در اين جلسه سومين طرح جامع شهر زاهدان مورد بررسي قرار گرفت.
 
تعداد بازديد:355 آخرين تغييرات:96/11/30
نظرات

نظر شما:
نام و نام خانوادگي
پست الكترونيك
نظر