یکشنبه 30 دي 1397 - 14 جمادي الاول 1440 - 20 ژانويه 2019
صفحه اصلي/اخبار فناوري

دومین دیتاسنتر تبیان راه اندازی می شود/ تمرکز بر رایانش ابری

معاون تبيان خبر داد:

دومين ديتاسنتر تبيان راه اندازي مي شود/ تمرکز بر رايانش ابري

معاون فني موسسه تبيان از راه اندازي دومين ديتاسنتر ملي ظرف يک سال آينده و برپايه ارائه خدمات مبتني بر رايانش ابري خبر داد.

به گزارش خبرنگار مهر، سيدحيدر مرتضوي امروز در نشست خبري با اشاره به فعاليت ۸ ساله موسسه تبيان در حوزه ديتاسنتر و مراکز داده داخلي، از راه اندازي دومين مرکز داده ملي با محوريت ارائه خدمات رايانش ابري (کلود کامپيوتينگ) تا کمتر از يکسال آينده خبر داد.

وي هدف از راه اندازي اين مرکز را ميزباني از ترافيک و محتواي سايتهاي داخلي عنوان کرد و گفت: مراکز داده هسته اصلي نگهداري اطلاعات در شبکه ملي اطلاعات هستند و با توجه به لزوم داشتن کيفيت و امنيت اطلاعات داخلي در کشور، مي توانند نقش مهمي در نگهداري اطلاعات ايفا کنند.

مرتضوي با بيان اينکه هم اکنون بخش قابل توجهي از سايتهاي دولتي و حکومتي در مرکز داده تبيان ميزباني مي شوند، افزود: در همين حال بخش بالايي از تراکنش آنلاين بورس کشور در مرکز داده تبيان ميزباني مي شود.

معاون فني تبيان با تاکيد براينکه دولت توجه خوبي به توسعه شبکه ملي اطلاعات داشته و سياستهاي وزير ارتباطات باعث رونق مراکز داده و ديتاسنترها شده است، ادامه داد: راه اندازي مرکز تبادل ترافيک (IXP ) باعث کاهش هزينه تمام شده و افزايش کيفيت ارتباطي ديتاسنترهاي داخلي شده است.  

مرتضوي با اشاره به اجراي مصوبه کميسيون تنظيم مقررات ارتباطات درخصوص تعرفه رايگان اتصال ديتاسنترها به مرکز تبادل ترافيک گفت: اين موضوع باعث کاهش هزينه تمام شده ديتاسنترها مي شود که در نهايت به ايجاد فضاي رقابتي با ديتاسنترهاي خارجي و افزايش کيفيت سرويس دهي منتهي شده است.

قائم مقام موسسه تبيان با بيان اينکه موتور محرک ديتاسنترها توسعه سرويس هاي فراگير بومي است که از جمله اهداف شبکه ملي اطلاعات به شمار مي رود، خاطرنشان کرد: ترافيک داخل کشور و توليد محتواي داخلي، فضاي جديدي براي فعاليت ديتاسنترهاي بومي خواهد بود و شواهد نيز نشان مي دهد که با توسعه اين سرويس ها، ديتاسنترهاي داخلي به تکاپو افتاده اند.

وي با تاکيد براينکه درخصوص موضوعات حمايتي با وزارت ارتباطات، به نتايج خوبي رسيده ايم وهم اکنون نيازمند حمايت بين وزارتخانه اي هستيم، گفت: در حال حاضر ديتاسنترهاي ملي با مشکل ماليات مواجه هستند و درخواست داريم که به مراکز داده نيز مانند شرکتهاي دانش بنيان معافيت مالياتي تعلق گيرد.

مرتضوي افزود: در همين حال موضوع هزينه حاملهاي انرژي از ديگر مشکلات ديتاسنترهاي داخلي است چرا که هزينه برق ديتاسنترها بدون سوبسيد بايد تامين شود و اين موضوع هزينه بالايي را براي اين کسب و کار به همراه دارد که باعث افزايش هزينه ميزباني مي شود.

 وي با بيان اينکه ديتاسنترها در برهه اي به سمت دولت شدن پيش رفتند اما هم اکنون اين فضا اصلاح شده و بخش خصوصي در حال رشد در اين فضا هستند، گفت: در راستاي ارائه سرويس هاي نوين در ديتاسنترهاي بومي، دومين مرکز داده تبيان مبتني بر رايانش ابري راه اندازي مي شود.

معاون فني تبيان اضافه کرد: طرح تجاري اين پروژه ارائه شده و عملياتي شدن آن حدود يک سال زمان مي برد. پيش بيني مي شود که اين پروژه با کيفيت بالا و هزينه مناسب، قابل رقابت با ديتاسنترهاي خارجي باشد و با کاهش هزينه ترافيک، سرويس هاي بومي را ميزباني کند.

وي با اشاره به اينکه هم اکنون حدود 75 درصد مشتريان ديتاسنتر تبيان بخش خصوصي و حدود 25 درصد بخش دولتي و حاکميتي هستند، تصريح کرد: برمبناي طرح ايجاد دومين مرکز داده تبيان، آماده ارائه خدمات به مراجعات ميليوني و سرويس هاي فراگير بومي با ذخيره سازي حجم عظيمي از اطلاعات وجود دارد.

مرتضوي تاکيد کرد: در حال حاضر صنعت ديتاسنتر ايران، نقص علمي و فني ندارد و ديتاسنترها مي توانند برحسب نياز بازار، ظرفيت خود را افزايش دهند. در اين راستا در صورتي که پيام رسان بومي با چندين ميليون کاربر نيز در ديتاسنترهاي داخلي ميزباني شود، آمادگي ارائه خدمات براي آن وجود دارد.

وي گفت: مرکز داده تبيان آماده تبديل شدن به هاب منطقه و ارائه سرويس ميزباني به مشتريان خارج از کشور را هم خواهد داشت. 
تعداد بازديد:221 آخرين تغييرات:96/12/08
نظرات

نظر شما:
نام و نام خانوادگي
پست الكترونيك
نظر