پنج شنبه 27 دي 1397 - 11 جمادي الاول 1440 - 17 ژانويه 2019
صفحه اصلي/خانواده

کتاب در سبد خانواده ها قرار نگرفته است

کتاب در سبد خانواده ها قرار نگرفته است

يکي از مديران فرهنگي گفت: متاسفانه کتاب در سبد خانواده ها قرار نگرفته است.

به گزارش خبرگزاري مهر، حسين مسافرآستانه بازيگر و کارگردان تئاتر و مدير پرديس تئاتر تهران درباره طرح کتابخانه گردي نهاد کتابخانه‌هاي عمومي در گفت‌وگويي با تأييد اين طرح گفت: ما هر کاري که در اين زمينه انجام دهيم و هر اقدامي براي آشنايي بيشتر با کتاب و کتابخانه و فضاي آن مؤثر خواهد بود.

وي دراين باره افزود: نسل جوان ما کمتر در جريان تبليغات فرهنگي قرار دارد نهايت ارتباطش هم با کتاب به خريد چند کتاب در سال از کتابفروشي محدود مي‌شود و اين حداقل کار است به نظرم اين اقدام چه از سوي شهرداري و چه نهاد کتابخانه‌ها در زمينه کتابخانه گردي باب آشنايي با اماکن کتابخواني را باز مي‌کند و تأثيرگذار خواهد بود و شايد بتواند راه کتابخانه رفتن را براي عده‌اي هموار کند و انگيزه‌اي در دل مردم ايجاد کند.

مسافرآستانه با اشاره به اينکه خواندن کتاب در کتابخانه‌ها لطف ديگري دارد، گفت: فضاي عمومي کتابخانه‌ها و جو آن مي‌تواند عادت کتابخواني را تقويت کند.

وي با اشاره به اينکه کتابخواني مي‌بايست جزو نيازهاي مردم باشد، گفت: وقتي ما برنامه‌اي تبليغاتي سالانه براي هيچ فعاليت کتابي نداريم طبيعتا اين نياز احساس نشده و در سبد خانواده ها قرار نمي‌گيرد طبيعتا هم وضع همين مي‌شود که خانواده‌ها هيچ هزينه‌اي براي کتاب نمي‌کنند.

مسافرآستانه مزاياي کتاب خواني به طرق مختلف مي‌بايست براي مردم تبليغ و نهادينه شود، گفت:‌ متأسفانه هر قدر که آمار تحصيلکرده‌ها بيشتر مي‌شود به تناسب آمار کتابخوانها کمتر مي‌شود اين امر از تيراژ کتاب‌ها مشخص است درحاليکه اين اصلا منطقي نيست و يک حلقه مفقوده اين بين وجود دارد چرا بايد اينطور باشد؟ علتش اين است که نياز به کتابخواني را از آغاز تحصيل و شايد زودتر از آن ايجاد نکرده‌ايم.

وي در ادامه افزود: روزي کتابخانه‌هاي کانون پرورش فکري کودکان و نوجوانان براي رفع همين نياز تعبيه شده بود تا مردم با کتاب آشنا شوند و تا اخر عمر با آن باقي بمانند کتابخواني يک عادت فرهنگي باشد اما متأسفانه اين ارتباط از آموزش و پرورش وصل نشد و همين به ضرر جامعه تمام شد.

وي با اشاره به نواقص سيستم آموزشي گفت: مسائل درسي آنقدر سخت گرفته مي‌شود که خود بهانه‌اي براي فرار از کتابخواني خارج از درس شد، اين سياست‌ها بايد بازنگري شوند ما بايد دانش آموزان را به اين سمت سوق دهيم تا به کتب غير درسي نيز روي بياورند.

 

 

 
 
تعداد بازديد:220 آخرين تغييرات:96/12/16
نظرات

نظر شما:
نام و نام خانوادگي
پست الكترونيك
نظر