یکشنبه 30 دي 1397 - 14 جمادي الاول 1440 - 20 ژانويه 2019
صفحه اصلي/پزشكي


 
 


 


 


 
خروجي RSS

ثبت اطلاعات بیماران سوخته/ لباس سوختگی بیمه شود

رئيس مرکز تحقيقات سوختگي عنوان کرد؛

ثبت اطلاعات بيماران سوخته/ لباس سوختگي بيمه شود

رئيس مرکز تحقيقات سوختگي، از راه‌اندازي سيستم جامع ثبت اطلاعات بيماران سوخته از سال آينده خبر داد و گفت: سطح‌بندي مراکز سوختگي در کشور توسط وزارت بهداشت امري ضروري است.

به گزارش خبرگزاري مهر، دکتر محمدجواد فاطمي در آستانه چهارشنبه آخر سال در مورد تخت‌هاي سوختگي در کشور، اظهار داشت: در حال حاضر تعداد تخت‌هاي سوختگي در بيمارستان‌هاي ايران اندک است و مراکز درماني نيز استاندارد نيست؛ بودجه کافي ندارند و مراکز با مشکلات زيادي دست و پنجه نرم مي‌کنند.

وي افزود: متأسفانه سطح‌بندي مراکز سوختگي در کشور انجام نشده و مشخص نيست که هر بيمارستان بر اساس امکانات و نيرو چه خدماتي بايد ارائه دهد وا گر مرکزي شرايط لازم جهت ارائه خدمات به بيماران سوخته را ندارد نبايد آن را پذيرش کند.

رئيس مرکز تحقيقات سوختگي ادامه داد: مراکز سوختگي بايد بررسي ارزشيابي از نظر نيروي تخصص و تجهيزات شوند و در صورت نبود شرايط بيمار را پذيرش نکرده يا به مراکز مجهزتر ارجاع دهند.

فاطمي ضمن انتقاد از وزارت بهداشت به دليل عدم اين سطح‌بندي گفت: دستورالعمل يکسان درمان و مديريت بيماران دچار سوختگي نداريم و اين مسئله بسيار حائز اهميت است و اين موضوع باعث مي‌شود عوارض ناشي از سوختگي و مشکلات آن چندين برابر باشد.

وي با بيان اينکه آمار کشوري در مورد سوختگي نداريم، تصريح کرد: آمارهاي ارائه شده تا کنون تقريبي بوده و نياز به سيستم جامع ثبت اطلاعات بيماران سوخته داريم.

رئيس مرکز تحقيقات سوختگي کشور از راه‌اندازي اين سيستم جامع به همت مرکز تحقيقات سوختگي دانشگاه علوم پزشکي ايران و معاونت پژوهشي وزارت بهداشت خبر داد و گفت: قرارداد راه‌اندازي اين سيستم جامع منعقد شده و سال آينده فعاليت آن آغاز مي‌شود.

فاطمي در مورد سازمان‌هاي بيمه‌گر و بيماران سوخته اظهار داشت: حمايت سازمان‌هاي بيمه‌گر از بيماران سوخته خوب نيست و اغلب پانسمان‌هاي نوين نه دستورالعمل استفاده دارند و نه تحت پوشش بيمه است. اين در حالي بوده که اين پانسمان براي همه بيماران نياز نيست و تنها کساني که شرايط خاص دارند براي آنها استفاده مي‌شود.

وي بيان داشت: برخي شرکت‌ها به دنبال درآمد در اين زمينه بوده و برخي پزشکان بي‌محابا از اين پانسمان‌ها استفاده مي‌کنند. بنابر اين بايد دستورالعمل آن مشخص شود.

رئيس مرکز تحقيقات سوختگي کشور گفت: کاردرماني، لباس سوختگي نيز تحت پوشش بيمه نيست و منظور از لباس سوختگي لباسي بوده که از الياف مشخص تهيه شده و با فشار از روي زخم از ايجاد گوشت اضافه جلوگيري مي‌کند.

فاطمي گفت: استفاده از اين لباس سبب مي‌شود که نياز به جراحي‌هاي بيشتر براي رفع چسبندگي‌هاي سوختگي نداشته باشيم و متأسفانه بيمه‌ها متوجه نيستند که اگر لباس سوختگي را تحت پوشش بيمه قرار دهند از جراحي پلاستيک کاسته و هزينه‌ها را کمتر مي‌کند.
 
تعداد بازديد:192 آخرين تغييرات:96/12/19
نظرات

نظر شما:
نام و نام خانوادگي
پست الكترونيك
نظر