یکشنبه 30 دي 1397 - 14 جمادي الاول 1440 - 20 ژانويه 2019
صفحه اصلي/پزشكي

۱۰ درصد بیماران سوختگی در بیمارستان فوت می کنند

معاون اجرايي معاونت درمان وزارت بهداشت؛

۱۰ درصد بيماران سوختگي در بيمارستان فوت مي کنند

معاون اجرايي معاونت درمان وزارت بهداشت، با عنوان اين مطلب که بيمار سوختگي نياز به جراحي هاي متعدد ترميمي، گفت: در زمينه سوختگي بايد همانند ساير کشورها اقدام کنيم.

به گزارش خبرگزاري مهر، دکتر طيب قديمي در خصوص جديدترين اقدامات وزارت بهداشت براي احداث و توسعه تخت هاي سوختگي در کشور در راستاي طرح تحول سلامت، گفت: حوادث سوختگي از جمله حوادثي است که علاوه بر بار مالي بر خانواده و نظام سلامت کشور، بار رواني و اجتماعي زيادي نيز به همراه دارد.

وي با بيان اينکه حوادث سوختگي از حيث طول دوره درمان و عوارض طولاني مدت که گاهي تا پايان عمر باقي مي ماند، با ساير بيماري ها و مصدوميت ها متفاوت است، خاطرنشان کرد: بيمار سوختگي در طول دوره درمانش نياز به جراحي هاي متعدد ترميمي و درمان هاي توانبخشي دارد، بنابراين در زمينه سوختگي بايد به نقطه اي برسيم که ساير کشورهاي دنيا اقدام کرده اند.

قديمي به نقش پيشگيري و اهميت فرهنگسازي و اطلاع رساني در زمينه حوادث سوختگي اشاره کرد و گفت: رعايت نکات ايمني، کاربرد صحيح منابع انرژي و ايمني استفاده از وسايل گازسوز به کاهش وقوع حوادث و سوانح سوختگي کمک زيادي مي کند که با اقدامات فرهنگي و اجتماعي ميسر مي شود.

معاون اجرايي معاونت درمان وزارت بهداشت با اشاره به اينکه در ايران وقوع حوادث و سوانح سوختگي نسبت به کشورهاي پيشرفته بيشتر است، ادامه داد: حوادث و سوانح سوختگي سالانه ۲۵ تا ۳۰ هزار مراجعه را به خود اختصاص مي دهد که ۱۰ درصد از آنها بستري مي شوند، يعني حدود ۲ تا ۳ هزار مصدوم سوختگي نياز به بستري دارند و از اين تعداد ۱۰ درصد فوت مي کنند.

قديمي گفت: آمار سوختگي هاي الکتريکي در کشور نيز قابل توجه است و اين موضوع نشان دهنده آن است که در مشاغلي که با وسايل الکتريکي سروکار دارند، به اندازه کافي نکات ايمني رعايت نمي شود و چنانچه ولتاژ برق بالا باشد، منجر به قطع اندام در افراد مي شود.

وي با اشاره به اقدامات وزارت بهداشت در راستاي افزايش تخت هاي سوختگي، خاطرنشان کرد: از سال ۹۲ و در قالب طرح تحول سلامت اقدامات ويژه اي درجهت درمان بيماران سوختگي صورت گرفته است، که از جمله آنها توسعه بخش هاي ويژه سوختگي، تجهيز اورژانس هاي بيمارستاني، توسعه و استانداردسازي بخش هاي سوختگي و بخش هاي مراقبت ويژه سوختگي (BICU) است.

معاون اجرايي معاونت درمان وزارت بهداشت افزود: در مراکزي که از سال ۹۲ تاکنون براي خدمت رساني در راستاي سطح بندي مراقبت درماني سوختگي راه اندازي شده است، ۲۰۷ تخت بستري و ۷۲ تخت مراقبت ويژه اضافه شده که در استان هاي مختلف توزيع شده است، براي مثال در مراکز سوختگي استان گلستان ۲۰ تخت سوختگي و ۸ تخت مراقبت ويژه، در خراسان شمالي ۲۴ تخت سوختگي و ۵ تخت مراقبت ويژه، در اهواز ۹ تخت مراقبت ويژه، در شيراز، ۸۴ تخت سوختگي و ۱۶ تخت مراقبت ويژه، در زاهدان ۳۰ تخت سوختگي و ۱۰ تخت مراقبت ويژه، در زابل ۱۰ تخت سوختگي و ۴ تخت ويژ و در همدان ۲۴ تخت سوختگي و ۸ تخت ويژه راه اندازي شده است.

وي در خصوص برنامه هاي دردست اقدام براي توسعه مراکز سوختگي گفت: درحال حاضر ۱۰۸ تخت بستري و ۸۰ تخت ويژه آماده احداث است که در استان هايي مانند کرمانشاه، مشهد، اردبيل، گيلان و تبريز به مجموعه تخت هاي قبلي اضافه خواهد شد، از طرفي دانشگاه علوم پزشکي ايران هم مراکز ويژه سوختگي را در دست احداث دارد تا به منظور توسعه تخت هاي سوختگي به مراکز فعلي افزوده شود.

قديمي درخصوص اقدامات سال ۹۷ در راستاي افزايش و توسعه تخت هاي سوختگي گفت: پيش بيني شده که براي سال ۹۷ به مراکز جديد سوختگي در استان هاي خراسان جنوني، ايلام، کرمان، جيرفت، شهرکرد، قم، اراک قزوين اروميه و يزد، ۱۱۷ تخت بستري و ۶۷ تخت مراقبت هاي ويژه اضافه شود که درصورت تامين منابع مالي به مجموعه تخت هاي سوختگي کشور اضافه خواهد شد.

وي در خصوص نظام سطح بندي خدمات در زمينه سوختگي گفت: معاونت درمان وزارت بهداشت در راستاي سطح بندي تمامي خدمات درماني که امکان دسترسي عادلانه به خدمات ضروري را براي مردم مهيا مي کند، سوختگي را نيز در اولويت قرار داده است، چراکه سوختگي بيشتر در اقشار ضعيف و آسيب پذير جامعه يا افرادي که در نواحي کمتر توسعه يافته زندگي مي کنند، اتفاق مي افتد، بنابراين نيازاست که خدمات درماني سوختگي در دسترس آنها قرار بگيرد.

قديمي با بيان اينکه معاونت اجتماعي وزارت بهداشت نيز با بهره گيري از توان سازمان هاي مردم نهاد در حوزه سوختگي همکاري هاي خوبي دارد، افزود: اميدواريم روزي برسد که ايران همانطور که در زمينه پيشگيري از بيماري هاي واگيردار موفق عمل کرده، در زمينه پيشگيري از بيماري هاي مزمن غيرواگير و حوادث و سوانح سوختگي نيز موفق عمل کند و در اين راستا هم تمامي نهادهاي دست اندرکار با توليت وزارت بهداشت و با همکاري رسانه ها و نهادهاي فرهنگي مي توانند گام موثري را بردارند که البته وزارت بهداشت به وظايف خود عمل خواهد کرد و لذا ساير نهادهاي فرابخشي نيز بايد همکاري نمايند تا در زمينه پيشگيري از سوختگي موفق شويم.
 
تعداد بازديد:229 آخرين تغييرات:96/12/19
نظرات

نظر شما:
نام و نام خانوادگي
پست الكترونيك
نظر