یکشنبه 30 دي 1397 - 14 جمادي الاول 1440 - 20 ژانويه 2019
صفحه اصلي/پزشكي


 
 


 


 


 
خروجي RSS

مشکلات اقتصادی گریبانگیر ۵۰۰۰ آزمایشگاه پزشکی در کشور

دبير علمي کنگره خدمات آزمايشگاهي عنوان کرد؛

مشکلات اقتصادي گريبانگير ۵۰۰۰ آزمايشگاه پزشکي در کشور

عضو انجمن دکتراي علوم آزمايشگاهي با اشاره به اينکه مشکلات اقتصادي بيش از ۵ هزار آزمايشگاه در کشور است، گفت: بيمه‌ ها يک سال است که پرداخت مطالبات آزمايشگاهيان را به تأخير انداخته اند.

به گزارش خبرگزاري مهر، دکتر رضا محمدي در آستانه برگزاري شانزدهمين کنگره کشوري  و يازدهمين کنگره بين‌المللي ارتقاي کيفيت خدمات آزمايشگاهي اظهار داشت: وضعيت آزمايشگاه‌هاي کشور و پيشرفت‌هاي آن در مقايسه با کشورهاي خاورميانه خوب است و اکثر آزمايشگاه‌هاي ما از تکنولوژي‌ روز دنيا استفاده مي‌کنند و مي‌توان گفت که عملکرد آنها قابل قبول محسوب مي‌شود.

وي با بيان اينکه مشکل عمده ما در حال حاضر مربوط به مواد و کيت‌هاي آزمايشگاهي است که به دليل مشکلات بين‌المللي در دريافت آن با محدوديت مواجه هستيم، افزود: نوسانات ارز سبب افزايش سرسام‌آور قيمت کيت‌هاي آزمايشگاهي شده و همکاران ما در اين زمينه با مشکلات زيادي مواجه شده‌اند.

عضو انجمن دکتراي علوم آزمايشگاهي ادامه داد: در حال حاضر بيش از ۵ هزار آزمايشگاه در کشور فعال بوده و بيش از  ۸۰ هزار نفر نيز مستقيماً در آزمايشگاهها مشغول به کارند و خدمات لازم را به مردم ارائه مي‌دهند.

محمدي بيان داشت: بزرگترين چالشي که در حال حاضر آزمايشگاه‌هاي کشور با آن مواجه هستند مسأله هزينه و تعرفه‌ها است به طوري که در چند سال اخير عليرغم گران شدن بسياري از مواد تعرفه‌ها نه تنها افزايش نيافته بلکه در مواردي نيز کاهش يافته است.

وي به تأخير در پرداخت بدهي بيمه‌ها اشاره کرد و گفت: سازمان‌هاي بيمه‌گر حدود يک سال است که پرداخت مطالبات آزمايشگاهيان را به تأخير انداخته‌اند و اين در حالي است که ما مجبوريم تجهيزات و مواد لازم را نقدي و به قيمت روز خريداري کنيم.

محمدي با بيان اينکه واقعي شدن تعرفه‌ها و افزايش حقوق پرسنل انگيزه کاري آنها را افزايش مي‌دهد، گفت: متأسفانه در حال حاضر بخش مهمي از آزمايشگاه‌هاي کشور در آستانه ورشکستگي بوده و فعاليت آنها از لحاظ اقتصادي مقرون به صرفه نيست و آزمايشگاه‌هاي کشور براي فعاليت تحت فشار هستند.

دبير علمي شانزدهمين کنگره کشوري و يازدهمين کنگره بين‌المللي ارتقاي خدمات آزمايشگاهي عنوان کرد: هزينه‌هاي آزمايشگاه‌ها نسبت به سال قبل ۲۰ درصد افزايش يافته و اين در حالي است که تعرفه‌ها نه تنها بيشتر نشده بلکه در برخي از موارد حتي شاهد کاهش تعرفه بوده‌ايم که همه اين مشکلات حمايت‌هاي دولت را مي‌طلبد و اميدواريم دستگاه‌هاي مربوطه اقدامات لازم را  انجام دهند.
 
تعداد بازديد:198 آخرين تغييرات:96/12/19
نظرات

نظر شما:
نام و نام خانوادگي
پست الكترونيك
نظر