یکشنبه 30 دي 1397 - 14 جمادي الاول 1440 - 20 ژانويه 2019
صفحه اصلي/ايران و جهان

جنگ نرم؛ طرح جایگزین ریاض برای نفوذ به عراق

روزنامه الاخبار بررسي کرد؛

جنگ نرم؛ طرح جايگزين رياض براي نفوذ به عراق

روزنامه لبناني الاخبار در گزارشي تحليل کرده که رياض بعد از شکست هاي مکرر خود براي نفوذ به عراق حالا رويکرد نسبتا قدرتمندي را در پيش گرفته و با جنگ نرم بناي نفوذ در عراق را دارد.

به گزارش خبرگزاري مهر به نقل از روزنامه الاخبار، عربستان در مدت زمان اخير تلاش خود براي نفوذ به عراق به ويژه در استان هاي جنوبي اين کشور را بيشتر کرده است. بعد از اينکه تلاش هاي رياض و پروژه هايي که براي اجرا در عراق در پيش گرفته بود براي مقابله با حضور ايران با شکست مواجه شد، حالا رياض از راه جنگ نرم تلاش مي کند وارد عراق شده و پروژه هايي در زمينه سرمايه گذاري، اقتصادي، رسانه، ورزش و حتي شهرخواني را در عراق به راه انداخته است.

«دعاء سويدان» تحليلگر روزنامه الاخبار مي نويسد: «۷ هزار عراقي پرچم عربستان را در بازي دوستانه تيم هاي فوتبال عراق و عربستان در استان شيعه نشين بصره بالاي سر برده بودند» اين سخني است که محمد بن سلمان وليعهد عربستان در سفر اخيرش به مصر به زبان آورده و مدعي شده بود که کشورش توانسته ايران را در همه جا محاصره کند و حالا رياض مي تواند در برخي کشورهاي عربي تأثيرگذار باشد از جمله عراق.

آنچه بن سلمان به زبان مي آورد تنها خودستايي نيست بلکه نشان دهنده سياست رياض در وضعيت فعلي و پروژه هاي اين کشور براي محاصره نفوذ ايران در عراق با استفاده از سياست هاي جنگ نرم است. رياض به جاي استفاده از خودروهاي بمبگذاري شده با استفاده از پول و پروژه هاي اقتصادي و توافق هاي متعدد خود را وارد عراق کرده است و به نظر مي رسد اگر مهندس اين سياست جديد رياض در عراق معتقد است که اين رويکرد موفقيت آميز خواهد بود چندان اشتباه هم نکرده باشد. به ويژه اينکه اين رفتارهاي عربستان در عراق درمدت اخير به سرعت افزايش پيدا کرده است و با توجه به همزماني آن با انتخابات پارلماني عراق ممکن است بر نتايج انتخابات هم تأثيرگذار باشد. اما آنچه نبايد از آن غافل شد اين است که مردم عراق کينه اي قديمي نسبت به عربستان دارند که امکان ندارد در يک شبانه روز از بين برود. از طرف ديگر، جريان هاي صاحب نفوذ در عراق در برابر اين پروژه رياض، دست روي دست نخواهند گذاشت.

بعد از سفري که «عادل الجبير» وزير خارجه عربستان در ماه فوريه سال ۲۰۱۷ به عراق داشت فعاليت هاي مستمر اين کشور براي نفوذ به استان هاي جنوبي عراق آغاز شد، دليل اين اقدام هم اين است که استان هاي جنوبي عراق به ويژه استان پهناور بصره بخشي از خاک عراق است که رياض مي گويد  بيشترين ميزان شهروندان عراقي وفادار به ايران را در خود جاي داده است. با توجه به اينکه اين استان تنها استاني است که با خليج فارس و دريا ارتباط دارد، پايتخت اقتصادي عراق هم به شمار مي رود،  مهمترين ميادين نفتي عراق در اين استان واقعا شده و در قسمت جنوبي هم مرز عربستان است، براي رياض اهميت راهبردي زيادي دارد. کار به اينجا ختم نشده است و رياض اعلام کرده که قصد دارد کنسولگري خود را در بصره به زودي بازگشايي کند از سوي ديگر برخي خبرها حکايت دارد که رياض از طريق دلالان محلي در حال خريد بخش هاي وسيعي از زمين هاي شهر بصره است که نشان مي دهد عربستان نيت کرده تا از همه درهاي موجود وارد بصره شود. 

از بازي فوتبال تا جشنواره شعر، عربستان از همه درها وارد مي شود

در ۲۸ فوريه گذشته تيم هاي ملي فوتبال عربستان و عراق در استاديوم «جذع النخله» (ريشه نخل) در شهر بصره بعد از ۴۰ سال اولين بازي دوستانه خود را انجام دادند. رسانه هاي عراقي طرفدار عربستان با پرداختن مکرر به اين بازي و اين اقدام آن را رويکرد مهمي در روابط دو کشور توصيف کردند و از سوي ديگر سعودي ها نيز تأکيد کردند که باوجود برنامه فشرده تيم فوتبال عربستان، اما اين کشور با حضور در عراق و بازي در ورزشگاه هاي اين کشور در واقع ممنوعيت ايجاد شده از سوي فيفا براي بازي در عراق را از بين برده است. در شبکه هاي اجتماعي هم سعودي ها با هشتگ #دارک- يا- الاخضر (اينجا خانه خودت است ) سعي کردند اين وضعيت را القاء کنند که عراقي ها از حضور سعودي ها در اين کشور خوشحال هستند. در همين راستا «ثامر السبهان» سفير پيشين عربستان در عراق و وزير مشاور دولت اين کشور در امور خاورميانه تأکيد کرد که اين بازي به معناي پيروزي قوميت عربي و ملي گرايي است.

بلافاصله بعد از آن هم خبر هديه «سلمان بن عبدالعزيز» پادشاه عربستان به مردم عراق در رسانه هاي سعودي منتشر شد که بر اساس آن ملک سلمان به مردم عراق يک ورزشگاه مجهز فوتبال هديه داده است. اين خبر يک روز قبل از برگزاري نشست شوراي وزراي هماهنگي عراق و عربستان اعلام شد که طي آن ۱۲ تفاهم نامه همکاري در مدت زمان پيش رو ميان دو کشور امضا شد. در همين راستا شرکت هاي بزرگ عربستاني به افتتاح دفاتر متعدد در عراق دست زده اند از جمله اينکه شرکت صنعتي عربستان (Sabic) اخيرا دفتر خود را در عراق راه اندازي کرده است و احتمالا ديگر شرکت هاي معتبر مانند شرکت «صنايع و خدمات انرژي عربستان» (Saic) به زودي دفتر خود را در عراق به راه خواهد انداخت.

اين حمله و هجوم عربستان به عراق به حمايت مالي و تجاري و همکاري هاي مشترک محدود نشده و وارد حوزه فرهنگي و هنري هم شده است از سفر هيأت رسانه اي سعودي به عراق و ديدار با مسئولان ارشد اين کشور گرفته تا مشارکت در فستيوال هاي هنري و شعري.در مرحله پيش رو انتظار مي رود که عربستان يک منطقه آزاد تجاري در مناطق مرزي خود با عراق هم احداث کند و احتمالا رياض به دنبال به راه انداختن مجدد خط انتقال نفت از ميدان هاي نفتي عراق به بندر «ينبع» عربستان باشد که از زمان جنگ دوم خليج فارس تاکنون مسدود شده است.

عربستان و انتخابات پارلماني عراق

بعد از سالها شکست هاي پي در پي در عراق، استراتژي جديد رياض در عراق اينگونه خودنمايي مي کند، يک استراتژي قوي و راهبردي که مي توان بر روي آن در کشوري مانند عراق که به تازگي از شر جنگ خلاص شده است به راحتي استفاده کرد اما نکته اي که در اين خصوص وجود دارد اين است که اين طرح و پروژه نيازمند صبر و استقامت زيادي است تا نتايج خود را بدهد به ويژه اينکه عراق پيش از اين بارها به وسيله تروريسم قرباني شده است. تروريسمي که يکي از متهمان اصلي رشد و پرورش آن عربستان به شمار مي رود. از سوي ديگر وليعهد عربستان علاقه دارد تا ره صد ساله را يک شبه طي کند و سريعا به اهداف خود در عراق دست پيدا کند. 

اما در خصوص انتخابات پارلماني عراق، عربستان بر روي ائتلاف «اياد علاوي» نخست وزير سابق عراق و احزاب سني اين کشور سرمايه گذاري کرده است و اگر عربستان آنچه در سر دارد را نتواند در انتخابات پارلماني عراق عملي کند تلاش خواهد کرد تا با تشکيل ائتلاف معارضي به اهداف خود در عراق دست پيدا کند.

برخي گزارش هاي غير رسمي هم حکايت داشته اند که يک مسئول عالي رتبه سعودي قرار است به زودي راهي عراق شود، برخي رسانه ها مدعي شده بودند اين مسئول عالي رتبه سعودي، شخص محمد بن سلمان است که قرار است به بغداد سفر کند.
 
تعداد بازديد:205 آخرين تغييرات:96/12/19
نظرات

نظر شما:
نام و نام خانوادگي
پست الكترونيك
نظر