یکشنبه 30 دي 1397 - 14 جمادي الاول 1440 - 20 ژانويه 2019
صفحه اصلي/اخبار فناوري

رفع فیلتر یوتیوب و توئیتر مستلزم تصمیم ۳قوه

آذري جهرمي :

رفع فيلتر يوتيوب و توئيتر مستلزم تصميم ۳قوه

وزير ارتباطات گفت: رفع فيلتر شبکه هاي اجتماعي يوتيوب و توئيتر مستلزم تصميم گيري ۳ قوه است.

به گزارش خبرنگار مهر، محمدجواد آذري جهرمي در نخستين نشست خبري آنلاين خود گفت: نخستين پارک نواورانه تجاري حوزه فناوري اطلاعات ارديبهشت ماه در مشهد مقدس راه اندازي مي شود.

وي اظهار داشت: در راستاي توانمندسازي کسب و کارهاي نوپا، در ارديبهشت در مشهد يک شعبه از پارک سجاد که پارک نوآورانه تجاري است را رونمايي مي کنيم که شرکتهاي فناوري اطلاعات با مبلغ سرمايه ۵۰۰ ميليون توماني وارد شوند و با سرمايه ۵ ميليارد توماني خارج شوند.

وي افزود: ما تسهيلات در اختيار اين شرکتها مي گذاريم.

وزير ارتباطات گفت: تا پايان سال ۹۷ ، ۲ ميليون ايراني اينترنت ۲۰ مگابيتي مي گيرند.

وي افزود: مطابق با اهداف اقتصاد مقاومتي بايد سرعت اينترنت به ۲۰ مگابيت بر ثانيه برسد که پيش بيني برنامه ريزي صورت گرفته اين است که تا پايان سال ۹۷ حدود ۲ ميليون مشترک اين سرعت را دريافت کنند.

وي در مورد حضورش در ورزشگاه آزادي در دربي گذشته، گفت: در دربي قبلي نيز حضور داشتم و به دليل علاقه فرزندانم به استاديوم مي روم. حضور من همزمان شده بود با حضور رئيس فيفا و حاشيه هايي درست شد و اين را برخي حاشيه سازان به موضوع ديده شدن ما ربط دادند. اما بايد بگويم ظهور و بروز ما بيشتر است و من برنامه اي براي کانديد شدن در رياست جمهوري ندارم.

محمدجواد آذري جهرمي در پاسخ به سوال خبرنگار مهر، درخصوص تاخير در راه اندازي شبکه علمي کشور گفت: دليل اين تاخير مدل فعاليت اپراتوري است که قرار بوده اين شبکه را راه اندازي کند.

وي گفت: ما به دليل اين تاخير به اپراتور مدنظر، اخطار داديم و اعلام کرديم که اگر نتواند تعهدات خود را محقق کند، ما در مورد اين پروژه مجددا تصميم گيري مي کنيم.

وزير ارتباطات گفت: منتظر هستيم که اين اپراتور پاسخ به اخطار ما را بدهد و گزارشي نيز از عملکرد اين پروژه دريافت کرده ايم. در نهايت اينکه تا خردادماه سال ۹۷ پس از ارزيابي فعاليت اين اپراتور، تصميم گيري نهايي را در اين باره خواهيم داشت.

رفع فيلتر يوتيوب و توئيتر مستلزم تصميم ۳ قوه

وزير ارتباطات گفت: رفع فيلتر شبکه هاي اجتماعي يوتيوب و توئيتر مستلزم تصميم گيري ۳ قوه است و در اين زمينه شوراي عالي فضاي مجازي اين فرآيند را نهايي مي کند.

جهرمي با بيان اينکه فيلترکردن و رفع فيلتر سرويس هاي اينترنتي از جمله يوتيوب و توئيتر به صورت مستقيم در مسئوليت وزارت ارتباطات نيست و اين وزارتخانه در کميته فيلترينگ يک راي دارد، افزود: با اين حال ما اين موضوع را پيگيري مي کنيم؛ اما به صورت کلي اين فرآيند در مرکز ملي فضاي مجازي در حال بحث است و بايد از سوي ۳ قوه مجريه، مققنه و قضاييه تصميم گيري شود.

وي ادامه داد: اين فرآيند يک تصميم بين دستگاهي است و با توجه به نگاههاي مثبت و منفي که به اين سرويس ها وجود دارد جمع بندي نهايي آن از سوي مرکز ملي فضاي مجازي و طرح در شوراي عالي فضاي مجازي اعلام خواهد شد.

وام ۵ ميليارد توماني پيام رسانهاي بومي آماده پرداخت است

وزير ارتباطات در مورد برخي انتقادات به عدم حمايت وزارت ارتباطات از پيام رسانهاي بومي گفت: ارائه تسهيلات ۵ ميليارد توماني به پيام رسانها با حداقل تضمين و با سود کم، در پست بانک آماده پرداخت است.

وي با تاکيد براينکه ارائه وام ۵ ميليارد توماني به پيام رسانهاي موبايلي بومي، تکليف وزارت ارتباطات طبق مصوبه شوراي عالي فضاي مجازي است، افزود: در اين زمينه ليست پيام رسانهاي مجاز از سوي مرکز ملي فضاي مجازي به ما اعلام شده است که اين تسهيلات با سود کم و مدت زمان بازپرداخت زياد و نيز حداقل تضمين، آماده پرداخت از سوي پست بانک است.

جهرمي با اشاره به اينکه مشکلي در پرداخت اين تسهيلات وجود ندارد، ادامه داد: اين شرکتها اعلام کردند که نمي توانند ضمانتنامه هاي لازم را پرداخت کنند و ما ضمانت نامه را به اخذ سفته، تقليل داديم. اما با اين حال برخي از اين شرکتها عنوان مي کنند که ضامن معتبري که اين سفته ها را تضمين کند نيز ندارند.

وزير ارتباطات خاطرنشان کرد: طبق روال بانکي ما ملزم به رعايت قوانين هستيم و ارائه وام، نيازمند اجراي قوانين و مقررات بانکي است که اگر اين شرکتها در تحويل ضمانت نامه مشکلي دارند بايد اين مشکل را از طريق مراجع قانوني حل کنند. در اين صورت ما آماده پرداخت اين تسهيلات خواهيم بود.

بانک مرکزي براي ارز مجازي تلگرام تصميم مي گيرد

وزير ارتباطات در مورد برخي اقداماتي که در راستاي اشاعه ارز ديجيتال بر بستر شبکه پيام رسان تلگرام صورت مي گيرد، گفت: بانک مرکزي مسئول تصميم گيري در مورد قانوني بودن اين فعاليتها است.

وي گفت: همانطور که در خصوص سرويس پيام صوتي تلگرام، مراجع تصميم بر توقف فعاليت آن شدند و با حکم قضايي اين سرويس مسدود شد، در مورد فعاليت ارز ديجيتال از طريق شبکه تلگرام نيز، بانک مرکزي بايد تشخيص دهد که اين فعاليت مخرب است و آن را به مراجع قانوني اعلام کند.

جهرمي تاکيد کرد: اگر بانک مرکزي به اين جمع بندي برسد که فعاليت ارز مجازي تلگرام مخرب است، بايد آن را به مراجع قانوني اعلام کند تا جلوي آن گرفته شود و ما نيز اين حکم قضايي را بدون هرگونه اغماض، اجرايي مي کنيم.

وي در مورد آخرين وضعيت راه اندازي ارز ديجيتال ملي نيز گفت: مطابق با فراخوان اعلام شده و همکاري با پژوهشکده پولي بانکي، پيش بيني مي کنيم که در ابتداي سال آينده، به يک جمع بندي از نتايج اين فراخوان و همفکري با نخبگان اين بخش برسيم و يک تصميم کلان ملي در اين باره بگيريم.

ضرورتي براي ايجاد کانال شخصي در تلگرام نمي بينم

جهرمي در پاسخ به اين سوال که چرا به عنوان وزير ارتباطات در شبکه پيام رسان تلگرام کانال شخصي ندارد، گفت: کانالهاي تلگرام داراي يک ارتباط يکسويه است و امکان برقراري ارتباط دوسويه در آن وجود ندارد.

وي افزود: حضور ما در عرصه رسانه هاي اجتماعي براي آگاه شدن از نظرات مردم است و نه براي اطلاع رساني يکسويه. به همين جهت ضرورتي براي استفاده از کانال شخصي در تلگرام نديدم و عضويت در ساير شبکه هاي اجتماعي را از اين نظر مفيدتر ارزيابي مي کنم.

کميته برقراري ارتباطات نوروزي تشکيل شد

وزير ارتباطات از تشکيل کميته برقراري ارتباطات نوروزي براي برنامه ريزي ارائه خدمات مناسب در اين ايام خبر داد و گفت: شب گذشته نيز در راستاي حل مشکل آنتن دهي موبايل مردم خوزستان، رومينگ ملي ايرانسل و همراه اول در اين شهر برقرار شد.

وي با بيان اينکه طراحي شبکه اپراتورهاي موبايل متناسب با پيک ترافيک ارتباطي در ايام خاص نيست، افزود: در اين زمينه با توجه به تجربه موفق کميته ارتباطات اربعين، با همکاري اپراتورها و سازمان تنظيم مقررات، دبيرخانه دائمي کميته ارتباطات مناسبتي را راه اندازي کرديم.

جهرمي گفت: در اين راستا، اين کميته از دو هفته گذشته جلساتي را براي قراري ارتباطات مناسب نوروز 97 تشکيل داده است.

سازمان نظام مهندسان IT ايجاد مي شود

وزير ارتباطات از پيگيري معاونت نوآوري اين وزارتخانه براي حل مشکلات قانوني راه اندازي سازمان نظام مهندسان فناوري اطلاعات (IT) خبر داد و گفت: با توجه به اينکه دنيا به سمت تحول ديجيتال در حرکت است و مهندسي سيستمهاي رايانه اي اثرگذاري بسياري دارند اما تاکنون اين حوزه، ظرفيت تشکيل يک صنف را نداشته و در اين خصوص مطالبه اي صورت نگرفته است. براين اساس با وجود ضرورتي که احساس مي شود، در حال پيگيري اين مساله و رفع موانع قانوني براي ايجاد نظام مهندسي فناوري اطلاعات هستيم.

وي با بيان اينکه لوايح حقوقي سايبري را در ابتداي سال 97 به دولت ارسال مي کنيم، افزود: اين 5 لايحه اخيرا توسط همکاران ما و  با همکاري پژوهشگاه قوه قضاييه و دانشگاه علم و فرهنگ، آماده شده و مراحل نهايي اصلاح را طي مي کند.
 
تعداد بازديد:198 آخرين تغييرات:96/12/19
نظرات

نظر شما:
نام و نام خانوادگي
پست الكترونيك
نظر