پنج شنبه 27 دي 1397 - 11 جمادي الاول 1440 - 17 ژانويه 2019
صفحه اصلي/مقالات


 
 


 


 


 
خروجي RSS

آیت‌الله نصیری نماد عالم ولایتمدار و انقلابی

معرفي مجاهدي در ميدان علم و عمل؛

آيت‌الله نصيري نماد عالم ولايتمدار و انقلابي

آيت‌الله حاج شيخ محمدتقي نصيري نماد يک عالم ولايي و انقلابي است و شخصيت اين عالم رباني بزرگ‌ترين پشتوانه براي سلوک اجتماعي به شمار مي‌رود.

 

به گزارش روابط عمومي اداره کل تبليغات اسلامي استان سمنان، در جريان پيروزي انقلاب شکوهمند اسلامي مبارزان بسياري و ازجمله علماي بلاد که بسياري از برجسته‌ترين آن‌ها شاگردان بنيانگذار انقلاب اسلامي امام خميني (ره) بودند، نقش داشتند. آيت‌الله نصيري يکي از اين عالمان و مبارزان نستوه بود که سال‌ها از محضر امام راحل تلمذ کرده و جداي از سيراب شدن از دروس ديني، درس مبارزه و ايستادگي را از محضر مراد خويش امام راحل آموخته بود.

آيت‌الله حاج شيخ محمدتقي نصيري متولد ۱۳۱۰ سمنان بود، وي سال‌ها در حوزه‌هاي سمنان، قم و مشهد به آموختن درس دين اشتغال داشته و پس از سال‌ها تلمذ از درس عالمان برجسته و تراز اولي همچون آيات عظام آقا سيد حسين بروجردي، امام خميني (ره)، سيد محمدرضا گلپايگاني، سيد محمد محقق داماد، محمد صالح حائري سمناني، اديب نيشابوري و.. . به زادگاه خود برگشته و با تأسيس حوزه علميه صادقيه که تا پايان عمر پربرکتش مديريت آن را نيز عهده‌دار بود براي حدود نيم‌قرن به تربيت طلاب علوم ديني پرداخت.

 

آيت‌الله حاج شيخ محمدتقي نصيري ۵۰ سال از عمر بيش از هشتادساله خود را در حوزه علميه صرف تربيت طلاب علوم ديني و تربيت شاگرد کرد در واقع آيت‌الله نصيري عمر خود را بيش از هر چيز ديگري به تربيت طلاب و پرورش شاگردان اختصاص داد و دغدغه نخست وي در همه‌سال‌هاي عمر طولاني‌اش چيزي نبود جز ترغيب طلاب به آموختن و غور در مکتب اهل‌بيت (ع) و فراگيري آموزه‌هاي دين مبين، شايد از همين رو است که بايد رد پاي اين عالم رباني را بيش از هر چيز و هرکجا بايد در حوزه‌هاي علميه و خصوصاً حوزه علميه سمنان جست‌وجو کرد.

 

آيت‌الله حاج شيخ محمدتقي نصيري سال‌ها با مديريت و تدريس در حوزه علميه سمنان به تربيت و پرورش شاگردان پرداخت و حجت‌الاسلام‌والمسلمين دکتر حسن روحاني، رئيس‌جمهوري اسلامي ايران نيز يکي از شاگردان وي بود.

 

اين روابط عمومي در راستاي معرفي هرچه بيشتر اين عالم انقلابي و مجاهد، با تعدادي از شخصيت‌ها و کارشناسان ديني در سطح استان در خصوص ويژگي‌هاي اخلاقي، فردي و اجتماعي عالم رباني آيت‌الله حاج شيخ محمدتقي نصيري مدير و استاد حوزه علميه سمنان به گفت‌وگو پرداخته که در ادامه آن را مي‌خوانيد:

 

آيت‌الله نصيري يک عالم عامل و انقلابي تمام‌عيار

 

مدير حوزه علميه استان سمنان، از آيت‌الله حاج شيخ محمدتقي نصيري به‌عنوان يک عالم عامل و انقلابي تمام‌عيار نام برد و گفت: استان سمنان به‌عنوان دياري عالم پرور و دين‌مدار به شمار مي‌رود.

 

حجت‌الاسلام‌ سيد علي مهدي نژاد با بيان اينکه وجود علماي راستين و انقلابي از ويژگي‌هاي برجسته و منحصربه‌فرد استان سمنان است، تصريح کرد: اين استان چه در سال‌هاي پيش از انقلاب و چه در ساليان پس از انقلاب همواره روحانيون مبارز و برجسته‌اي در دامان خود پرورش داده که آيت‌الله نصيري يکي از بارزترين اين عالمان دين و چهره‌هاي انقلابي است.

 

وي با بيان اينکه آيت‌الله نصيري به آنچه مي‌گفت، عامل بود با اشاره به سوابق مبارزاتي اين روحاني و عالم عامل افزود: آيت‌الله نصيري در دوران انقلاب نقش بسيار مهمي در تحريک و ترغيب مردم داشتند.

 

مدير حوزه علميه استان سمنان با اشاره به اسناد باقيمانده از روزهاي انقلاب در سمنان خاطرنشان کرد: در بيشتر اين اسناد نقش و جايگاه آيت‌الله نصيري به‌عنوان يکي از روحانيون پيشرو و مبارز مشخص و روشن است؛ آيت‌الله نصيري در جريان مبارزات همواره در صف اول بوده و بعد انقلاب نيز ايشان همواره همراه انقلاب و امام (ره) و رهبري بودند.

 

وي از حضور فعال در جبهه به‌عنوان يکي از ويژگي‌هاي برجسته و بارز آيت‌الله نصيري نام برد و گفت: شهادت فرزند ايشان در جبهه‌هاي دفاع مقدس و همچنين استقامت و تداوم حضور و سرکشي ايشان از جبهه‌ها پس از شهادت فرزندشان نمود ديگري از دل‌بستگي ايشان به انقلاب بود.

 

مهدي نژاد به نقش آيت‌الله نصيري در ترغيب مردم به مشارکت در انتخابات مختلف اشاره و خاطرنشان کرد: رهبر معظم انقلاب اسلامي همواره بر دو اصل مهم مشارکت حداکثري و انتخاب اصلح تأکيد داشتند و آيت‌الله نصيري نيز در همه اين انتخابات در همين راستا قدم برداشته و بر اين دو تأکيد ويژه مي‌کردند.

 

وي از حضور در حوزه‌هاي علميه و خصوصاً حوزه علميه صادقيه سمنان به‌عنوان يکي از ابعاد مهم زندگي و حيات سياسي و اجتماعي آيت‌الله نصيري نام برد و گفت: ايشان سال‌هاي متمادي از عمر پربرکت خود چه پيش و چه پس از انقلاب را صرف حوزه‌هاي علميه کرد و سال‌ها به‌عنوان مدير حوزه علميه صادقيه منشأ خدمات شاياني بود.

 

مدير حوزه علميه استان سمنان با بيان اينکه حساسيت‌هاي ايشان براي حوزه‌هاي علميه، بيش از زندگي شخصي خود وي بود، بيان کرد: آيت‌الله نصيري در همه اين سال‌ها تلاش و مساعي خود را به‌کار گرفت که حوزه علميه صادقيه را سرپا نگهدارد.

 

اين مدرس حوزه، تشويق طلاب به علم‌آموزي را از ويژگي‌هاي بارز اين مدرس باسابقه حوزه علميه برشمرد و گفت: حتي اين اواخر با وجود کهولت سن، با ويلچر به حوزه مي‌آمد و طلاب گرداگرد وي جمع مي‌شدند و از اندوخته‌هاي علمي وي بهره‌مند مي‌شدند.

 

وي افزود: آيت‌الله نصيري با وجود ضعف بينايي در سال‌هاي آخر زندگي خود و استفاده از ويلچر اما هيچ‌گاه تدريس را ترک نکرده و تا پايان عمر خود يک معلم و مدرس حوزه ماند.

 

مهدي نژاد به سفر رهبر معظم انقلاب به استان اشاره و تصريح کرد: آيت‌الله نصيري با وجود شرايط سختي که داشت در سفر رهبر معظم انقلاب به گرمسار، حضور يافته بود و در آنجا هم دغدغه حوزه را داشت و من شاهد بودم ايشان در آن شرايط مدتي مقام معظم رهبري را سرپا نگه داشت تا با انتقال مشکلات حوزه ره‌توشه‌اي براي حوزه بردارد.

 

وي با بيان اينکه آيت‌الله نصيري به زادگاهش علاقه زيادي داشت، افزود: ايشان دغدغه مردم و استان و خصوصاً از باب حب الوطن علاقه بسياري به شهر سمنان داشت و ازاين‌رو از هر فرصت براي بهبود شرايط بهره گرفته و زبان گوياي مردم بود.

 

مدير حوزه علميه استان سمنان با اشاره به اينکه آيت‌الله نصيري جداي از اينکه خود از شاگردان امام راحل (ره) بودند، در جريان مبارزات ستم‌شاهي در سمنان نقشي مهم و محوري داشت، گفت: آيت‌الله نصيري در دوران دفاع مقدس نيز مشارکت فعالي داشته و گذشته از تقديم يکي از فرزندان خود، مکرر به جبهه‌هاي حق عليه باطل سرکشي مي کرند، شايد آيت‌الله نصيري به‌واسطه اين پيشينه و سوابق مبارزاتي مي‌توانست به مناصب متعددي برسد اما او بيش از هر چيز دل‌بسته درس و حوزه بود براي همين با وجود فرصت‌هاي مختلف، ترجيح داد همواره معلم و طالب و طلبه علوم ديني بماند.

 

تربيت شخصيت‌هاي برجسته حوزوي و سياسي حاصل زحمات آيت‌الله نصيري

 

رئيس شوراي فرهنگي نهاد رياست جمهوري اسلامي ايران با بيان اينکه آيت‌الله نصيري خادم و در راه امام، رهبري و نظام مقدس جمهوري اسلامي ايران بود، اظهار داشت: آيت‌الله حاج شيخ محمدتقي نصيري اين عالم مجاهد شاخصه‌هاي شخصيتي و علمي متعددي داشت که يکي از مهم‌ترين آن‌ها، خدمت‌گزاري مردم است، آيت‌الله نصيري عمري را در راه خدمت به مردم سمنان و تربيت طلاب علوم ديني سپري کرد.

 

حجت‌الاسلام سيد رضا اکرمي با بيان اينکه حاصل زحمات آيت‌الله حاج شيخ محمدتقي نصيري تربيت شاگردان و شخصيت‌هاي برجسته و موفق حوزوي و سياسي بود، تصريح کرد: آيت‌الله نصيري اين روحاني بزرگوار کوله‌باري از تجربه و تعهد بود و سال‌ها به‌نظام و انقلاب اسلامي خدمت کرد؛ آيت‌الله حاج شيخ محمدتقي نصيري يک خادم بود و وي پاک زيست و پاک رفت.

 

آيت‌الله نصيري لحظه‌اي از تبليغ دين مبين اسلام کوتاهي نکرد

 

نماينده ولي‌فقيه و رئيس شوراي حوزه علميه استان سمنان نيز با اشاره به شخصيت انقلابي مبارز و مجاهد حوزوي آيت‌الله حاج شيخ محمدتقي نصيري اظهار داشت: مرحوم آقاي نصيري از سلسله جليله روحانيون معزز، پدر شهيد والامقام محمدصادق نصيري از مديران حوزه علميه سمنان و عالم پارسا و متواضع که عمر بابرکتش را در کمال خضوع و خلوص در راه نشر و ترويج ارزش‌هاي اسلامي، حفظ و حراست از آرمان‌هاي اصيل انقلاب اسلامي و خدمت بي‌منت به مردم به‌ويژه مردم متدين سمنان صرف کرد.

 

آيت‌الله سيد محمد شاهچراغي با بيان اينکه آيت‌الله شيخ محمدتقي نصيري عمر خود را در راه خدمت به ترويج احکام و شريعت مقدس اسلام و سيره نبوي سپري کرد و لحظه‌اي نيز از تبليغ دين مبين اسلام کوتاهي نکرد، تصريح کرد: آن عالم و فقيه مجاهد در طول حيات پر برکت خويش در مبارزه با طاغوت و کرسي‌هاي دانش و نظريه‌پردازي و در حمايت از امام راحل (ره)، مقام معظم رهبري (مدظله‌العالي) و نظام مقدس جمهوري اسلامي ايران و نشر معارف اسلامي همواره تلاش و جديت داشت و منشأ خدمات ارزشمندي براي نظام مقدس جمهوري اسلامي ايران و حوزه علميه سمنان بود.

 

نقش مهم و محوري آيت‌الله نصيري در انتقال پيام‌هاي و انديشه‌هاي امام (ره) در سمنان

 

امام جمعه موقت سمنان نيز آيت‌الله نصيري را يکي از اصلي‌ترين روحانيون انقلابي و مبارز در جريان انقلاب ۵۷ در استان سمنان دانست و گفت: ايشان به‌عنوان يکي از شاگردان امام (ره) در سمنان نقش مهمي در انقلاب و انتقال پيام‌هاي و انديشه‌هاي امام (ره) داشتند.

 

حجت‌الاسلام محمدباقر عبدوس تصريح کرد: آيت‌الله شيخ محمدتقي نصيري به‌واسطه سال‌ها تلمذ در محضر امام (ره) با انديشه‌ها و آرمان‌هاي امام (ره) آشنايي بالا و بي‌واسطه داشتند.

 

وي با اشاره به نقش مهم آيت‌الله نصيري در حوزه‌هاي علميه، از حضور وي در حوزه علميه به‌عنوان يک فرصت براي طلاب جوان نام برد و افزود: آيت‌الله نصيري از بدو تأسيس حوزه علميه سمنان در آن حضورداشته و براي همين در بين طلاب هم از اقبال بالايي برخوردار بود.

 

عضو شوراي حوزه علميه استان سمنان خاطرنشان کرد: البته حوزه علميه سمنان توسط علامه حائري سمناني در سال ۳۶ تأسيس شد اما بعد از رحلت آيت‌الله حائري مديريت حوزه برداران سمنان با آيت‌الله نصيري بوده و منشأ خدمات شاياني در اين حوزه شد.

 

وي با بيان اينکه از سال ۱۳۴۹ آيت‌الله نصيري مديريت حوزه را عهده‌دار شد، بيان کرد: بسياري از روحانيون امروز استان از شاگردان ايشان هستند و آيت‌الله نصيري اطلاعات حوزوي و فقهي خوبي داشتند؛ حضور طولاني‌مدت ايشان در رأس حوزه علميه سمنان سبب شد که طلاب زيادي تربيت کنند.

 

مرحوم آيت‌الله نصيري مجاهد در راه خدا

 

رئيس مجمع جهاني اهل‌بيت (ع) نيز با اشاره به شخصيت آيت‌الله شيخ محمدتقي نصيري اظهار داشت: مرحوم آيت‌الله نصيري با درس خواندن به مجاهدت در راه خدا پرداخت و اين عالم مجاهد در دوران زندگي بسيار متواضع و نسبت به مردم خدمتگزار بودند.

 

حجت‌الاسلام محمدحسن اختري تصريح کرد: آيت‌الله شيخ محمدتقي نصيري از شخصيت‌هاي برجسته‌اي است که زماني در سمنان پاي به حوزه‌هاي علميه گذاشت که علما و طلاب جديد نبودند.

 

وي افزود: در آن دوران بسيار سخت و تبليغات ضد دين و ضد روحانيون، براي درس خواندن رفت و در حقيقت آيت‌الله نصيري با درس خواندن به مجاهدت در راه خدا پرداخت.

 

بر پايه اين گزارش، عالم رباني، آيت‌الله شيخ محمدتقي نصيري، مؤسس حوزه علميه سمنان، شامگاه پنج‌شنبه ۲۰ شهريور ۹۳ براثر کهولت سن درگذشت.

 

به همين مناسبت پيام‌هاي تسليتي از سوي رهبر معظم انقلاب، برخي مراجع عظام، علما و مسئولان حوزوي، استاني و کشوري صادر شد که گزيده‌اي از متن برخي پيام‌ها بدين شرح است:

 

رهبر معظم انقلاب اسلامي امام خامنه‌اي:

 

بسم‌الله الرحمن الرحيم

 

درگذشت عالم وارسته جناب حجت‌الاسلام‌والمسلمين آقاي حاج شيخ محمدتقي نصيري (ره) را که عمر شريف خود را در تبليغ معارف اسلامي و قرآني و هدايت مردم سپري کرد و دلسوزانه به تربيت طلاب و فضلاي علوم ديني همت گماشت، به حوزه علميه سمنان و روحانيون مکرم آن سامان و به همه ارادتمندان و علاقه‌مندان به ايشان و بيت آن مرحوم تسليت مي‌گويم و رحمت و غفران الهي براي آن فقيد سعيد و حشر با اولياي الهي خاصه فرزند شهيدش را از پروردگار مسألت مي‌نمايم.

 

آيت‌الله‌العظمي لطف‌الله صافي گلپايگاني:

 

رحلت عالم رباني و روحاني پارسا جناب حجت‌الاسلام‌والمسلمين آقاي حاج شيخ محمدتقي نصيري (ره) باعث تأسف و تأثر گرديد؛ آن عالم وارسته و پرهيزکار، عمر شريف و با برکت خود را در اعلاي کلمةالله و ترويج شريعت غراء و تبليغ و نشر معارف نوراني اهل‌البيت (ع) سپري نمود و در شهر سمنان با تأسيس مدرسه علميه به تربيت طلاب علوم ديني و تهذيب نفوس پرداخت و مردم متدين آن شهر، ساليان سال از ارشادات و مواعظ نوراني آن عالم فرزانه استفاده نمودند.

 

 

اينجانب درگذشت آن مرحوم را به ساحت مقدس حضرت ولي‌عصر ارواح العالمين له الفدا و حوزه علميه و اهالي شريف سمنان و بيت مکرم آن فقيد سعيد به‌خصوص آقازادگان محترم، تسليت عرض نموده؛ علو درجات ايشان و صبر و اجر براي بازماندگان ارجمند از خداوند متعال مسألت دارم.

 

آيت‌الله مکارم‌شيرازي:

 

فقدان اسفناک عالم رباني مرحوم حجت‌الاسلام‌والمسلمين آقاي نصيري (رحمة الله عليه) موجب تأسف شديد گرديد.

 

آن فقيد سعيد ساليان دراز در شهر سمنان به نشر اسلام و آثار اهل‌بيت (ع) و تربيت طلاب و حل مشکلات مردم محترم سمنان اشتغال داشت و در ميان مردم از محبوبيت بالايي برخوردار بود؛ خداوند روح او را با ارواح ائمه طاهرين (ع) محشور گرداند؛ اينجانب اين فقدان اسفناک را به اهالي محترم سمنان، حوزه‌هاي علميه، مخصوصاً علماي محترم اين شهر و خاندان گرامي آن عالم رباني صميمانه تسليت عرض مي‌کنم و اجر جزيل و صبر جميل براي همه آن‌ها از درگاه خداوند خواستارم.

 

آيت‌الله حسين نوري همداني:

 

آيت‌الله نصيري عمر پربرکت خود را در راه تعليم و تربيت و نشر فرهنگ اهل‌بيت (ع) سپري کرد و افراد به درگذشت علماي رباني با نظر عبرت بنگرند، آثار و برکات زندگي آن‌ها را موردتوجه قرار بدهند و از آن الگو بگيرند و آن آثار را بعد از مرگ نيز زنده نگاه بدارند و به ياد آن‌ها باشند.

 

اين عالم در شهر سمنان مدرسه علميه‌اي تأسيس کرد و به تربيت طلاب علوم ديني - تربيتي که با تهذيب اخلاقي توأم بود، پرداخت و در عرصه اجتماع نيز با نشر معارف اسلامي و ارشاد و مواعظ مشفقانه و نوراني موفق شد؛ اين فقيه بزرگوار بااينکه سال‌ها بيمار و زندگي توأم با رنج و مشقت داشت، مراحل اخلاقي صبر، رضا و تسليم را به‌طوري پيمود که اسوه‌اي در راه سلوک اخلاقي سالکان اين راه شد.

 

آيت‌الله اکبر هاشمي رفسنجاني:

 

شخصيتي روحاني که پس از کسب فيض از محضر آيات عظام بروجردي و امام خميني (ره) به زادگاه خويش برگشتند و منشأ خدماتي ارزنده در ابعاد فرهنگي، اجتماعي، سياسي و تربيت طلبه‌هاي ديني بوده‌اند و فرزند عزيزشان، شهيد محمدصادق نصيري را تقديم ارزش‌هاي اسلام و انقلاب اسلامي نمودند و اميدوارم از رحمت الهي در بارگاه خداوندي برخوردار باشند.

 

دکتر حسن روحاني رئيس‌جمهوري:

 

رحلت عالم جليل‌القدر مرحوم حضرت آيت‌الله حاج شيخ محمدتقي نصيري موجب تألم و تأثر فراوان گرديد. عمر پر برکت اين شخصيت فرزانه و استاد برجسته حوزه‌هاي علميه در صراط مستقيم الهي و عبوديت خالصانه، خدمت به مردم و تربيت شاگردان وارسته سپري شد که با کوله باري از فضايل اخلاقي و با تقديم فرزند برومند خود در راه دفاع از ارزش‌ها و آرمان‌هاي اسلام عزيز به ديدار و ملاقات پروردگار خود شتافت.

 

اينجانب ضمن ارج نهادن به مجاهدت‌ها و خدمات خاصه آن فقيد سعيد در استان شهيدپرور سمنان، فقدان اين خدمتگزار گرانقدر اسلام و انقلاب را به مقام معظم رهبري، مراجع عظام تقليد، حوزه‌هاي علميه بالأخص بيت مکرم ايشان، شاگردان، علاقه‌مندان و همه مردم شريف آن استان تسليت مي‌گويم و علو مقام و منزلت معنوي ايشان را از خداوند سبحان مسئلت مي‌نمايم.

 

حجت‌الاسلام سيد حسن خميني يادگار امام (ره):

 

درگذشت مرحوم آيت‌الله آقاي نصيري رحمت‌الله عليه موجب تأسف همه علاقه‌مندان ايشان شد؛ اينجانب فقدان ايشان را به اهالي محترم سمنان، حوزه‌هاي علميه، مخصوصاً علماي محترم اين شهر و خاندان گرامي آن عالم رباني صميمانه تسليت عرض نموده، اجر جزيل و صبر جميل براي همه آن‌ها از درگاه خداوند متعال خواستارم.

 

آيت‌الله سيد هاشم حسيني بوشهري مدير سابق حوزه‌هاي علميه:

 

ايشان با همت وافر خود به پرورش طلاب و عالمان ديني پرداخت و با تلاش کم‌نظير، خدمات ارزنده‌اي به حوزه و مردم شريف آن استان ارائه کرد؛ با تسليت ارتحال مرحوم حجت‌الاسلام‌والمسلمين نصيري، به علما و مردم شريف استان سمنان، از خداوند متعال رحمت و هم‌جواري با شهدا را براي آن مرحوم مسألت مي‌کنم.

 

 
تعداد بازديد:315 آخرين تغييرات:96/12/20
نظرات

نظر شما:
نام و نام خانوادگي
پست الكترونيك
نظر