یکشنبه 30 دي 1397 - 14 جمادي الاول 1440 - 20 ژانويه 2019
صفحه اصلي/اخبار استان


 
 


 


 


 
خروجي RSS

بنادر صیادی «بریس» و «رمین» چابهار بالاخره لایروبی می‌شوند

مديرکل شيلات سيستان و بلوچستان:

بنادر صيادي «بريس» و «رمين» چابهار بالاخره لايروبي مي‌شوند

چابهار - مديرکل شيلات سيستان و بلوچستان گفت: عمليات لايروبي بنادر مهم صيادي «بريس» و «رمين» چابهار با بيش از ۶ هزار صياد پس از يک سال تأخير بالاخره آغاز شد.

هدايت‌الله ميرمرادزهي در گفت‌وگو با خبرنگار مهر، اظهار داشت: تمام ۸ بندر ماهيگيري سيستان و بلوچستان نياز به لايروبي دارند که شرايط به‌ترتيب در سه بندر «رمين»، «بريس» و «هفت‌تير» بحراني‌تر است و اين سه بندر تقريبا به گل نشسته‌اند.

وي افزود: اين ۳ بندر با توجه به تکميل مطالعاتشان قرار بود در اسفند ماه ۹۵سال  لايروبي شوند که به دليل عدم تخصيص اعتبار تاکنون که يک سال از آن تاريخ مي‌گذرد لايروبي آن‌ها به تأخير افتاده است.

مديرکل شيلات سيستان و بلوچستان ادامه داد: اين تاخير يکساله موجب بروز مشکلات عديده‌اي در رفت‌وآمد لنج‌هاي ماهيگيري در اين بنادر شده تا جايي که بسياري از لنج‌ها در اين سه‌بندر به دليل حجم بالاي رسوب و گل‌ولاي در حوضچه‌ها قادر به حرکت نيستند.

وي تصريح کرد: لايه‌هاي خاک در اسکله «بريس» چنان انباشته و زياد شده‌اند که صيادان قادر نيستند لنج‌هاي خود را حرکت دهند تا آنجايي که بسياري از آن‌ها مجبور شده‌اند لنج‌هاي خود را از بريس و رمين به بندر «پسابندر» انتقال دهند.

ميرمرادزهي اضافه کرد: خوشبختانه با پيگيري‌هاي انجام‌شده بالاخره اعتبار لازم براي لايروبي دو بندر بريس و رمين که شرايط بحراني‌تري دارند پس از يک سال اختصاص يافت و عمليات لايروبي و ايجاد دستک رسوب‌گير براي اين دو بندر بااعتبار ۵۴ ميليارد تومان در اسفند ماه امسال آغاز شد و بر اساس برآورد شرکت پيمانکار تا سه سال آينده به‌اتمام مي‌رسد.

وي با اشاره به اهميت اين بنادر گفت: بندر صيادي رمين در سال ۱۳۷۱ به بهره‌برداري رسيده و با داشتن ۳ تعاوني صيادي، ۲۱۲ فروند شناور قايق و لنج موجب اشتغال حدود ۲ هزار و ۴۰۰ نفر صياد به‌ صورت مستقيم و ۳ برابر اين تعداد نيز به‌صورت غيرمستقيم شده است.

مديرکل شيلات سيستان و بلوچستان خاطرنشان کرد: مديريت بهره‌برداري اين بندر که در فاصله ۱۲ کيلومتري چابهار قرار دارد به تعاوني‌هاي صيادي واگذارشده و داراي بازوي فرعي به طول ۲۲۴ متر و موج‌شکني به طول ۷۸۸ متر است و با وسعت حوضچه ۱۲ کيلومتر بيش از ۸۵ درصد دچار رسوب شده و در هنگام جزر بيش از ۶۰ درصد آن خشک و غيرقابل استفاده مي‌شود و اين امر سبب ايجاد مشکلات عديده‌اي براي جامعه صيادي «رمين» شده است.

وي در ادامه به بندر صيادي «بريس» هم اشاره‌اي داشته و عنوان کرد: بندر صيادي بريس نيز در سال ۱۳۷۱ به بهره‌برداري رسيده و با داشتن ۶ تعاوني صيادي و ۳۹۱ فروند شناور قايق و لنج موجب اشتغال حدود ۴ هزار نفر صياد به‌صورت مستقيم و ۳ برابر اين تعداد نيز به‌صورت غيرمستقيم شده است.

ميرمرادزهي تصريح کرد: اين بندر نيز در فاصله ۵۵ کيلومتري چابهار قرار دارد که مديريت بهره‌برداري آن به تعاوني‌هاي صيادي واگذارشده و داراي بازوي فرعي به طول ۹۵ متر و موج‌شکني به طول ۵۹۴ متر است و با وسعت حوضچه ۱۲ کيلومتر بيش از ۷۰ درصد دچار رسوب شده که موجب مسدود شدن دهانه ورودي حوضچه شده و در هنگام جزر غير قابل استفاده بود و اين سبب ايجاد مشکلات عديده‌اي براي جامعه صيادي «بريس» شده بود به‌طوري‌که لنج‌هاي صيادي به بندر «پسابندر» عزيمت کرده بودند.

مديرکل شيلات سيستان و بلوچستان افزود: البته عمليات لايروبي در بندر صيادي بريس قبلاً هم در سال ۱۳۸۱ انجام‌شده بود که به دليل نبود دستک رسوب‌گير مجدداً دچار رسوب شد بطوري که امکان بهره‌برداري از آن با مشکل مواجه شده است.
 
تعداد بازديد:205 آخرين تغييرات:96/12/20
نظرات

نظر شما:
نام و نام خانوادگي
پست الكترونيك
نظر