یکشنبه 30 دي 1397 - 14 جمادي الاول 1440 - 20 ژانويه 2019
صفحه اصلي/ورزشي


 
 


 


 


 
خروجي RSS

شانس چه تیم‌هایی برای بقا بیشتر است/ سقوط سیاه جامگان قطعی است؟

گزارش مهر از پايين جدول ليگ برتر؛

شانس چه تيم‌هايي براي بقا بيشتر است/ سقوط سياه جامگان قطعي است؟

در حالي که تنها ۵ هفته از مسابقات ليگ برتر فوتبال در هفدهمين دوره برگزاري اين بازي‌ها باقي مانده که تيم سياه جامگان کمترين شانس را براي بقا در ليگ برتر دارد.

خبرگزاري مهر - گروه ورزشي: هفدهمين دوره از مسابقات ليگ برتر از هفته بيست و پنجم عبور کرد و  تنها ۵ هفته به پايان اين فصل زمان داريم. در حالي که قهرماني تيم پرسپوليس در اين مسابقات تاحدود زيادي قطعي شده است، ذوب آهن، استقلال، پيکان و سايپا و با کمي فاصله پارس جنوبي جم و فولاد اصلي ترين تيم‌ها براي کسب عنوان نايب قهرماني و کسب سهميه حضور در آسيا براي فصل بعد هستند. به موازات رقابت داغ در بالاي جدول، در انتهاي جدول هم رقابت داغي هم در انتهاي جدول بين چند تيم براي سقوط نکردن در گرفته است.

اگر احتمالات روي کاغذ را در نظر بگيريم عملا همه تيم‌هاي نيمه دوم جدول مي‌توانند يکي از دو تيم سقوط کننده به ليگ يک باشند. اما اين که واقعا تيم‌هايي مثل گسترش فولاد با ۳۰ امتياز، تراکتورسازي با ۲۹ امتياز، سپاهان با ۲۷ و پديده با ۲۶ امتياز ممکن است به ليگ يک سقوط کنند، اتفاقي است بسيار بعيد.

* سياه جامگان با کمترين شانس 
سياه جامگان در حال حاضر با تنها ۱۵ امتياز در انتهاي جدول قرار دارد و فاصله امتيازش با يک رده بالاتر ۸ امتياز است. گرچه اين تيم روي کاغذ هنوز سقوط نکرده، اما بعيد است بتواند در اين هفته‌هاي کم باقي مانده اين فاصله را جبران نمايد. در واقع بايد گفت سياه جامگان براي بقا در ليگ برتر نياز به يک معجزه فوتبالي دارد. 

فرمول بقا در يک تورنمنت «تعداد بازي‌ها ضرب در ۲ بعلاوه يک» است. يعني در ليگ هاي ۱۶ تيمي، تيمهايي مي‌توانند از بقاي خود مطمئن باشند که حداقل به امتياز ۳۱ برسند. اين امکان براي سياه جامگان عملا وجود ندارد و آنها حتي اگر هر ۵ بازي باقي مانده خود را هم با پيروزي پشت سر بگذارند به امتياز ۳۰ خواهند رسيد و اين بدان معناست که آنها براي بقا نياز دارند تا به جز آن که هر ۵ بازي خود را با پيروزي پشت سر بگذارند، چند تيم ديگر هم در ادامه راه نتايج لازم را نگيرند.

* استقلال خوزستان با ۲۳ امتياز
تيم استقلال خوزستان پايين ترين تيم در جدول رده بندي است که هنوز مربي‌اش را عوض نکرده و مديران اين تيم مثل ابتداي فصل همچنان با عبدالله ويسي ادامه مي‌دهند. آبي پوشان خوزستان که ديگر نشاني از قهرماني در ليگ برتر ندارند با ۲۳ امتياز تنها سياه جامگان را پايين تر از خود مي‌بينند. آنها تا رسيدن به ضمانت بقا ۸ امتياز مي‌خواهند. اما اين امکان وجود دارد که با کمتر از اين امتياز هم در ليگ برتر ماندگار شوند.

شاگردان ويسي که آخرين تيم حذف شده از جام حذفي هم هستند در هفته بيست و ششم ميهمان سياه جامگان مي باشند. اين بازي مي‌تواند آخرين اميدهاي سياه جامگان باشد و شايد منجر به ارائه يک بازي انتحاري از سوي سياه جامگان در خانه‌اش باشد. اين ديدار براي هر دو تيم سخت و دشوار است.

آبي پوشان خوزستان در هفته بيست و هفتم ميزبان گسترش فولاد هستند. شايد به ظاهر ديدار با يک تيم ميانه جدولي راحت تر از بازي با تيم‌هاي در حال سقوط و در کورس قهرماني و کسب سهميه باشد، اما چنين بازي‌هايي مي‌تواند شمشير دو لبه هم باشد و بازي بي استرس تيم مقابل و بازي تحت فشار براي تيمي مثل استقلال خوزستان شايد به ضرر اين تيم باشد.

استقلالي‌ها در هفته بيست و هشتم بايد با پيکاني جدال کنند که در کورس کسب سهيه آسيايي است اين يک ديدار خارج از خانه براي اين تيم است. آنها در هفته بيست و نهم ميزبان سپاهان هستند و در هفته پاياني خارج از خانه به مصاف صنعت نفت مي‌روند. شايد ۳ امتياز دربي خوزستان بتواند در آخرين هفته به کمک اين تيم آمده و ضامن بقاي اين تيم شود.

* سپيدرود با ۲۳ امتياز
نماينده شهر باران که نخستين فصل از حضورش در ليگ برتر را پشت سر مي‌گذارد مثل استقلال خوزستان ۲۳ امتياز دارد اما به لطف تفاضل گل بهتر يک پله بالاتر از اين تيم در جدول قرار گرفته است. شاگردان علي کريمي در اولين هفته از پنج هفته پاياني ميزبان پارس جنوبي جم هستند. اين تيم همچنان نيم نگاهي به کسب سهميه آسيا دارد و اين بازي مي‌تواند اميدهاي آنها را براي کسب سهميه زنده نگه دارد. از اين حيث اين بازي نمي‌تواند يک بازي راحت براي سپيدرود تلقي شود.

سپيدرود در هفته بيست و هفتم بازي سختي پيش رو دارد. اين تيم ميهمان ذوب آهن، اصلي ترين مدعي کسب عنوان نايب قهرماني ليگ است و جدال ياران علي کريمي با ياران امير قلعه نويي را بايد شاهد باشيم. سپيدرودي‌ها در هفته بيست و هشتم ميزبان تراکتورسازي ميانه جدولي هستند و در هفته بيست و نهم هم با فولادي جدال دارند که شايد تا آن هفته بار ديگر به کورس بالاي جدول بازگشته باشد. ياران علي کريمي در هفته آخر ميهمان پرسپوليسي هستند که از هفته ها قبل از پايان ليگ قهرماني اش را قطعي کرده است.

* نفت تهران با ۲۴ امتياز
گرچه هومن افاضلي تيم نفت تهران را متحول کرده و نتايج خوبي با اين تيم گرفته است، اما اين تيم همچنان با خطر سقوط به ليگ يک مواجه است. نفت تهران فقط به اندازه يک امتياز از دو تيم سپيدرود و استقلال خوزستان شرايط بهتري دارد. 

شاگردان افاضلي در هفته بيست و ششم ميزبان استقلال تهران هستند و شايد اين يکي از سخت ترين بازي‌هاي اين تيم تا پايان فصل باشد. نفتي‌ها در هفته بيست و هفتم هم بايد به مصاف يک مدعي ديگر به اسم سايپا بروند و اين نشان از راه سخت نفت تهران براي حفظ سهميه ليگ برتري‌اش مي‌دهد. اين تيم در هفته بيست و هشتم ميزبان تيم پديده است که بازي‌هايش نوسان زيادي دارد و روي بازي‌ها و نتيجه گيري اين تيم نمي‌شود حساب کرد.

شاگردان افاضلي در هفته بيست و نهم در جم به مصاف پارس جنوبي مي روند و در هفته آخر نيز ميزبان ذوب آهني هستند که در کورس کسب سهميه نايب قهرماني است.

* راه سخت تر تيم نفت تهران
بررسي بازي هاي در پيش روي اين سه تيم تا پايان فصل نشان مي‌دهد کار نفت تهران براي بقا شايد سخت تر از ديگران باشد. نفتي‌ها از ۵ بازي با ۳ تيمي که در کورس نايب قهرماني و کسب سهميه آسيا هستند بازي دارد. ذوب آهن، استقلال و سايپا تيم هاي دوم، سوم و پنجم جدول که شانس زيادي براي نايب قهرماني دارند و به سختي به حريفان خود امتياز مي دهند کار نفت تهران را از ديگر تيم ها سخت تر مي کند. ضمن اين که از بازي اين تيم با پارس جنوبي جم هم به راحتي نمي توان گذشت. 

به نظر مي‌رسد بعد از نفت، دومين راه سخت را تيم سپيدرود در پيش رو داشته باشد. اين تيم يک بازي بسيار دشوار با ذوب آهن در پيش دارد. البته شايد پارس جنوبي را هم بايد يک حريف نسبتا سر سخت براي سپيدرود دانست. ساير بازي‌هاي اين تيم با تيم‌هايي است که غالبا تعيين تکليف شده‌اند و کار خاصي در ليگ ندارند به جز اين که بازي‌هاي شان را به پايان برسانند. فولاد، تراکتورسازي و پرسپوليس در حالي به مصاف سپيدرود مي‌روند که غالبا نبايد انگيزه جدولي براي اين بازي‌ها داشته باشند.

استقلال خوزستان شايد به ظاهر و روي کاغذ مسير ساده تري براي بقا در ليگ برتر داشته باشد. آبي پوشان خوزستان تنها با يک تيم صاحب انگيزه جدولي بازي دارند که آن هم پيکان است. آنها در ديدارهاي ديگر شان بايد به مصاف چهار تيم گسترش فولاد، صنعت نفت، سپاهان و سياه جامگان مي روند. 

البته که در فوتبال هيچ نتيجه‌اي قابل پيش بيني نيست و تنها مي‌توان بعد از اتمام يک مسابقه نتيجه ثبت شده آن را لحاظ کرد و در پايان يک تورنمنت جايگاه تيم‌ها را مشخص کرد. اما احتمالاتي که در بالا برشمرديم نزديک ترين احتمالاتي است که ممکن است در پايان ليگ هفدهم شاهد به وقوع پيوستن آن باشيم. 
 
تعداد بازديد:197 آخرين تغييرات:96/12/20
نظرات

نظر شما:
نام و نام خانوادگي
پست الكترونيك
نظر