یکشنبه 30 دي 1397 - 14 جمادي الاول 1440 - 20 ژانويه 2019
صفحه اصلي/پزشكي


 
 


 


 


 
خروجي RSS

افزایش ۹ درصدی بودجه وزارت بهداشت در سال ۹۷

سخنگوي وزارت بهداشت خبر داد:

افزايش ۹ درصدي بودجه وزارت بهداشت در سال ۹۷

سخنگوي وزارت بهداشت گفت: بودجه دولت در بخش عمومي ۱۱ درصد رشد داشته است و وزارت بهداشت نيز در سال ۹۷ با رشد ۹ درصدي همراه بوده است.

به گزارش خبرنگار مهر، دکتر ايرج حريرچي در نشست خبري وزارت بهداشت گفت: ميزان کالري دريافتي ايرانيان در شبانه روز سه هزار و ۵۰ است. متوسط کالري مصرفي براي زنان دو هزار کالري و براي مردان دو هزار و ۳۰۰ کالري است. به طور ميانگين هر ايراني ۴۰ درصد بيشتر از سرانه جهاني کالري دريافت مي کند.

وي افزود: همچنين مصرف قند و شکر در ايرانيان ۳۸ درصد بالاتر از ميزان توصيه شده و مصرف نان و نشاسته نيز ۵ درصد بالاتر از ميزان توصيه شده است.

سخنگوي وزارت بهداشت اظهار داشت: از سال ۷۴ با تصويب بيمه همگاني و اجراي نوين اداره بيمارستان ها، همواره بخشي از بيمارستان ها با تأخير در پرداخت مواجه بوده اند. متوسط تأخير بيمه ها در ۲۰ سال گذشته حدود ۸.۵ ماه بوده است. تأخير در پرداختي ها مشکل عمده اي را در اين وزارتخانه به وجود آورده است.

مصرف دارو و مراجعه به پزشک متخصص نسبت به کشورهاي مشابه بيشتر است

حريرچي تأکيد کرد: هر ايراني در سال دو بار به پزشک عمومي و ۱.۸ بار به پزشک متخصص مراجعه مي کند. همچنين از هر هزار ايراني ۱۱۸ نفر بستري مي شوند. ۱.۲ از درآمد ناخالص ملي صرف مصرف دارو مي شود. ميزان مراجعه به پزشک عمومي در کشور ما مانند کشورهاي مشابه است. اما مصرف دارو و مراجعه به پزشک متخصص نسبت به کشورهاي مشابه بيشتر است ولي ميزان بستري در کشور ما کمتر از کشورهاي مشابه است.

مجموع هزينه ها در سال هاي طرح تحول بسيار کمتر از کشورهاي مشابه بوده است

سخنگوي وزارت بهداشت يادآور شد: مجموع هزينه ها در سال هاي طرح تحول بسيار کمتر از کشورهاي مشابه بوده است و بعد از اجراي طرح تحول سلامت عليرغم پيشرفت ۵۱ درصدي در حوزه سلامت، باز هم ميزان هزينه ها کمتر از ميزان مشابه است. راه آينده نظام سلامت ايران ارزان کردن هزينه ها و کاهش پرداختي ها از جيب مردم است. کارشناسان مي دانند که به چه هدفي بايد رسيد ولي سوال اصلي، زمان دسترسي به اين اهداف است.

وي افزود: بودجه دولت در بخش عمومي با ۱۱ درصد رشد در سال ۹۷ همراه بوده است. بودجه وزارت بهداشت در سال جديد ۹ درصد رشد داشته است. اگرچه ما با عدم افزايش بودجه پزشک خانواده مواجه هستيم اما انتظار داريم با پرداختي هاي به موقع بتوانيم کار را پيش ببريم.

حريرچي در خصوص چهارشنبه آخر سال و تجويز برخي داروها گفت: به عنوان يک ايراني از همه هم ميهنان خود تقاضا مي کنم که اين سنت ديرينه را به بهترين شکل برگزار کنند. تجويز هر چيزي به اسم دارو توسط غير پزشک در هر جايي از جمله اماکن ورزشي خلاف است و اکثر مواد مکملي که خارج از زنجيره قانوني است، قاچاق است.

سخنگوي وزارت بهداشت ادامه داد: وزارت بهداشت در دراز مدت مهمترين اقدامش اين بوده که کشور در تمام خدمات بهداشتي، درماني و اکثر مواد دارويي مستقل شود. در۳۰ سال گذشته، پزشک و پرستار به کشورمان وارد مي کرديم اما امروزه به کشوري تبديل شده ايم که هم پزشک به ساير کشورها مي فرستيم وهم توريست درماني داريم.

درصد پزشکان تمام وقت در بخش دولتي از ۱۵ درصد به بيش از ۵۰ درصد رسيده است

وي تأکيد کرد: درصد پزشکان تمام وقت در بخش دولتي از ۱۵ درصد قبل از طرح تحول سلامت به بيش از ۵۰ درصد رسيده است. يکي از کارهايي که در سال ۹۷ انجام خواهيم داد تکريم بيمار خواهد بود. بعضي مسائل به نظر ساده مي رسد اما ما هتلينگ بيمارستانها را افزايش داديم.

حريرچي در خصوص حقوق بيماران عنوان کرد: در گذشته در سالن هاي بيمارستان تابلويي را مي ديديم که نشان مي داد در صورت توهين به پزشک چه مقدار جريمه يا زنداني خواهيم شد اما امروزه بيشتر شاهد اين هستيم که حقوق بيماران را متذکر مي شوند.

سخنگوي وزارت بهداشت درخصوص افزايش تعرفه هاي پزشکي و جلسه هاي کميسيون بهداشت و درمان مجلس خاطرنشان کرد: اين جلسه در مورد نحوه اجراي کتاب تعرفه جديد بود. طبق مصوبه جلسه ۳۰ آبان شوراي عالي بيمه مصوب شد که اعضاي شوراي عالي بيمه سلامت کشور به اتفاق آراء، سازمان نظام پزشکي به نمايندگي از دبيرخانه شوراي عالي بيمه و با توافق کليه ذينفعان يعني انجمن هاي پزشکي مختلف، ويرايش بعدي کتاب ارزش گذاري نسبي خدمات سلامت را بدون ايجاد بار مالي جديد براي سازمان هاي بيمه گر، دولت و مردم تدوين و جهت بررسي به دبيرخانه شوراي عالي بيمه سلامت ارسال کند و ما منتظريم که کار نهايي توسط سازمان نظام پزشکي با خصوصياتي که عنوان شد، انجام شود.

وي در خصوص وضعيت خودروسازي و کيفيت پائين خودروها اظهار داشت: سومين عامل مرگ و مير در کشور تصادفات است و اصلي ترين عامل سال هاي از دست رفته عمر و سالهاي سپري شده با بيماري براي جوانان نيز حوادث ترافيکي است. بنابراين اين موضوع براي ما بسيار اهميت دارد زيرا بخش قابل توجهي از بودجه سلامت و اشغال تخت هاي بيمارستان به اين موضوع اختصاص پيدا مي کند.

پروژه هاي بزرگ بايد پيوست سلامت داشته باشد

حريرچي افزود: خودروسازي به طور مستقيم و غيرمستقيم با سوانح و هم از لحاظ آلودگي محيط زيستي که ايجاد مي شود و از نظر کيفيت و رضايت در نظام سلامت تأثير مي گذارد اما کاري که وزارت بهداشت مي تواند انجام دهد، اطلاع رساني و درخواست و داشتن پيوست سلامت براي پروژه هاي بزرگ است زيرا وزارت بهداشت نمي تواند براي خودروها مجوز صادر کند و صرفا مي تواند در اين زمينه آگاهي بخشي کند.

سخنگوي وزارت بهداشت در خصوص حضور پزشکان متخصص در بيمارستان ها در ايام نوروز گفت: مشکل اصلي ما در ايام تعطيلات نوروز رسيدگي به بيماران اورژانسي نيست. بسياري از ظرفيت هاي ما به اورژانس اختصاص پيدا مي کند و حتي نيروهاي اضافي به اورژانس تزريق مي شود. مشکل اصلي که مردم با آن مواجه هستند، مشکل بيماري هاي سرپايي است. افراد  در شرايط عادي به مطب يا بيمارستان خصوصي مراجعه مي کند اما در ايام تعطيلات نوروزي اين مراکز خصوصي تعطيل هستند و مردم به اورژانس بيمارستان دولتي مراجعه مي کنند.

بخشي از انتقادات، سياسي شده است

وي درباره اعتقادات در مورد طرح تحول سلامت، تصريح کرد: هر کار بزرگي مخالفيني دارد اما به تازگي هر شخصي که مي خواهد در مورد موضوع خاصي به وزارت بهداشت حمله کند اسمي از طرح تحول سلامت مي آورد. بخشي از انتقادات، سياسي شده است وقتي در رسانه ها کسي مي خواهد به دولت حمله کند به طرح تحول سلامت که بزرگترين دستاورد دولت است نيز اشاره مي کند.

حريرچي در پايان و در خصوص طب اسلامي يادآور شد: برخي افراد با ادعاي طب سنتي و اسلامي به طور رايگان ويزيت مي کنند و نسخه هاي عجيبي که بين ۲۰۰ تا ۳۰۰ هزار تومان هستند، تجويز مي کنند. طب سنتي ما پيشگيري بوده و کسي نمي تواند ادعاي طب سنتي داشته باشد و نسبت به طب مدرن براي بيماران کمتر وقت بگذارد.
 
تعداد بازديد:231 آخرين تغييرات:96/12/22
نظرات

نظر شما:
نام و نام خانوادگي
پست الكترونيك
نظر