پنج شنبه 27 دي 1397 - 11 جمادي الاول 1440 - 17 ژانويه 2019
صفحه اصلي/قرآن

همدلی و هم افزایی بین نهادهای قرآنی رونق بخش فعالیت های قرآنی است

مهر گزارش مي دهد؛

همدلي و هم افزايي بين نهادهاي قرآني رونق بخش فعاليت هاي قرآني است

امسال دو آزمون قرآني وزارت ارشاد و سازمان اوقاف با تمام اشتراکات و افتراقاتي که با هم داشتند، ادغام شدند که مي توان نکاتي را در مورد ضعف ها و قوت هاي اين آزمون برشمرد.

به گزارش خبرنگار مهر، آزمون حفظ و مفاهيم قرآن کريم يکي از برنامه‌هاي مهم معاونت قرآن و عترت است که طي سالهاي گذشته برگزار شده و امسال طي هماهنگي‌هاي صورت گرفته اين امر با همکاري و مشارکت سازمان اوقاف و امور خيريه به صورت ادغام شده برگزار شد.

 اوايل سال ۹۳ بود که حجت الاسلام و المسلمين حشمتي از برگزار نشدن آزمون سراسري قرآن و عترت ارديبهشت ماه به دليل مشکلات مالي و نيز نبود سازوکار مناسب در اجراي آزمون خبر داد؛ اما عملاً در سازوکار و محتواي آزمون ۴ مهر ۹۳، تغيير خاصي صورت نگرفت. اضافه شدن رشته نهج البلاغه از سال قبل در دستور کار قرار داشت  و تنها اجراي آزمون در برخي شهرها به مؤسسات سپرده شد که در برخي شهرها هم اين کار صورت نگرفت مثلاً برگزاري آزمون شهر تهران به موسسه يا موسساتي واگذار نگرديد.

 ذکر اين نکته ضروري است زمان برگزاري اين آزمون براي برنامه ريزي آموزشي موسسات قرآني حائز اهميت است و تغيير مداوم زمان برگزاري و تصميمات خلق‌الساعه چيزي جز تزريق بي برنامگي به مؤسسات و نيز بلاتکليفي ۵۰ هزار داوطلب و قرآن آموز را در بر نداشت.

براساس رويکردي که بخشي از آن ايجاد انگيزه براي گرايش جوانان و نوجوانان به حفظ قرآن کريم عنوان شده است، تعدادي از دستگاه‌ها طي سال‌هاي گذشته به برگزاري آزمون‌هاي حفظ قرآن اقدام کردند. آزمون‌هايي که شايد مهم‌ترين آنها آزمون حفظ قرآن توسط وزارت ارشاد و سازمان اوقاف و امور خيريه بود.

از سوي ديگر سازمان اوقاف و امور خيريه نيز در همين راستا آزموني با عنوان آزمون طرح ملي تربيت حافظان قرآن کريم را از پنج سال قبل کليد زد تا اين سازمان که عمده فعاليت قرآني آن تا آن زمان بر پايه برگزاري مسابقات قرآن بود، فاز ديگري از فعاليت‌هاي آموزشي قرآني خود را که مبتني بر تربيت حافظ قرآن بود، کليد بزند.

در ادامه اين فعاليت‌ها و پس از اينکه اقدامات موثري توسط سازمان اوقاف و وزارت ارشاد در زمينه برگزاري مشترک فعاليت‌هاي مشابه، صورت گرفت، زمزمه‌هايي در زمينه ادغام دو آزمون وزارت ارشاد و سازمان اوقاف مطرح شد. آزمون‌هايي که به ترتيب ۱۶ و ۵ دوره تجربه را پشت سر خود داشتند.

سرانجام اين دو آزمون با تمام اشتراکات و افتراقاتي که با هم داشتند، ادغام شدند تا همه در  اسفندماه دستپخت مشترک اين دو نهاد قرآني را ديديم.

در روز آزمون انبوه جمعيتي در دانشگاه امير کبير از هر سني گواه مشارکت گسترده مردم در اين آزمون بود اما آنچه که مسلم بود حضور بانوان چندين برابر از آقايان بيشتر و چشم نوازتر بوده است.

فارغ از تمامي اين بحث‌ها و موفق بودن يا نبودن آزمون ادغام شده، اما برخي نکات کليدي وجود دارد که به نظر مي‌رسد کمتر مورد توجه برگزارکنندگان اين آزمون قرار گرفته است. از جمله اين نکات مي‌توان به هزينه‌اي که براي برگزاري اين آزمون دريافت مي‌شود، اشاره کرد.

امسال آزمون سراسري حفظ و مفاهيم قرآن کريم به گونه‌اي برنامه‌ريزي شده بود که در تمامي استان‌ها و شهرستان‌هايي که اين آزمون را برگزار کردند، تقسيم وظايف شده و نقش دستگاه‌هاي دخيل در اين امر کاملا مشخص شده بودند.

يکي از اقدامات خوبي که در سال‌هاي گذشته با عنايت مقام معظم رهبري انجام شد، حذف موازي‌کاري‌ها در عرصه قرآن بود که حجت الاسلام  حشتمي در اين زمينه تلاش‌هاي بسياري داشت.

آزمون قرآن وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامي و سازمان اوقاف در يک زمان و همسو برگزار شد و براي اينکه اين آزمون دچار مشکل نشود، شوراي سياست‌گذاري متشکل از معاونت قرآن و عترت ارشاد، مرکز امور قرآني اوقاف، اداره کل قرآن و عترت وزارت آموزش و پرورش و همچنين اتحاديه‌هاي موسسات قرآني تشکيل شد.

 مخاطبان امسال چهار گروه بودند که عبارتند از: موسسات قرآني، مراکز قرآني بقاع متبرکه، دانش‌آموزان و مخاطبان آزاد که در هر رده سني نام‌نويسي کردند.

بر اساس اين گزارش اين آزمون در چهار رشته اصلي «حفظ قرآن کريم»، «ترجمه و مفاهيم»، «معارف اهل‌بيت(ع)» و «انس با قرآن» بر گزار خواهد شد که آزمون کتبي تمامي رشته‌ها پنج‌شنبه ۱۰ اسفندماه به صورت همزمان در ۴۲۰ شهرستان  وحوزه آزموني کشور برگزار شد.

 آزمون کتبي تمام رشته‌ها پنج‌شنبه ۱۰ اسفندماه برگزار در  و نتيجه آن ۱۱ اسفندماه اعلام شد. همچنين آزمون الکترونيکي درک معنا و تدبر در قرآن ۱۲ اسفند از ساعت ۸ صبح تا ۲۰ برگزار شد . آزمون شفاهي ويژه دانش‌آموزان و بزرگسالان نيز از ۱۲ تا ۱۷ اسفندماه برپا شد که نتايج آن نيز اعلام شد.

در اين آزمون بيش از پنج هزار نفر شنبه ۱۲ ارديبشهت‌ماه با هم رقابت کردند که نتايج رقابت‌ها امروز بر روي صفحه شخصي شرکت‌کنندگان قرار گرفت.

دوره الکترونيکي با عنوان درک معنا و تدبر در قرآن با همکاري موسسه نورالمجتبي در دو بخش آموزش الکترونيک و آزمون در طي سه ماه برگزار و آزمون آن به صورت الکترونيک و ۱۲ اسفند برپا شد.

نفرات برتر اين آزمون نيز همزمان با نمايشگاه بين‌المللي قرآن يعني ارديبهشت سال ۹۷برگزار مي‌شود و به حدود ۳۰۰۰ نفر از برگزيدگان جوايزي اهدا مي‌شود تجليل خواهند شد.

در همين راستا عبدالهادي فقهي زاده معاون قرآن و عترت وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامي در گفتگو با خبرنگار مهر در خصوص آزمون گفت: در اولين آزمون سراسري حفظ و مفاهيم قرآن کريم که به صورت مشترک توسط معاونت قرآن و عترت وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامي و سازمان اوقاف و امورخيريه برگزار شد شانزدهمين دوره برگزاري اين مسابقات بوده است که بيش از ۲۴۰ هزار نفر شرکت کردند.

معاون قرآن و عترت  وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامي افزود:در اين آزمون که هم برادران و هم خواهران در سطوح گوناگون سني و تحصيلاتي شرکت کردند جوانترين شرکت کننده ۸ سال و مسن ترين شرکت کننده که توانستند در آزمون شرکت کنند ۷۲ سال داشت.

وي با اشاره به برپايي اين دوره از مسابقات در ۴۱۰ شهرستان به بصورت همزمان و هماهنگ تصريح کرد:آنچه که دستاورد خوب و مهمي تلقي ميشود همدلي و مشارکت موثر و هم افزايي بين معاونت قرآن و سازمان اوقاف که در اين مسابقات رقم خورده است و در تمام مراحل از مراحل مقدماتي تا مراحل پاياني اين همراهي برادرانه وجود داشت.

معاون قرآن و عترت در خصوص ادامه اين تعاملات با سازمان اوقاف اظهار داشت: اين برنامه را هرساله داشته و در صدد هستيم که به توسعه محدود رشته ها و مخاطبان اين آزمون بپردازيم  که  هدف ما رشد و اعتلاي فرهنگ قرآني در سطوح گوناگون جنسيتي و مقاطع مختلف سني در همه شهر ها و روستاها است.

فقهي زاده در جواب به پرسشي در خصوص استقبال بانوان از مسابقات قرآن ادامه داد: اين مسابقات هيچ اختصاصي به گروه يا جنسيت خاصي ندارد و بين برادران و خواهران کاملا مشترک بوده است و در آينده نيز همين بررسي هايي  جهت عدم استقبال آقايان و حضور کمرنگ تر آنها در اين مسابقات خواهيم داشت.

وي در پايان در خصوص ادغام گفت: در خصوص  اشتراک کاري که نخستين بار بين معاونت قرآن و سازمان اوقاف انجام شده حقيقتا امر بسيار خوب و روبه جلويي بود که ضمن تشکر از همکارانمان  اميدواريم همدلي هم افزايانه استمرار پيدا کند و الگويي براي رفع موازي کاري ها و همدلي هاي بيشتر بين سازمان ها قرآني باشد تا شاهد ثمر بخشي هر چه بيشتر فعاليت هاي قرآني باشيم.

گفتني است بر اساس دبيرخانه آزمون برترين شهرهايي که در آزمون سراسري حفظ و مفاهيم قرآن بيشترين نمره ۱۰۰ را دارا شدند به ترتيب شيراز، قم، اصفهان، مشهد، تهران، يزد، کرج بوده است.
 
تعداد بازديد:214 آخرين تغييرات:96/12/22
نظرات

نظر شما:
نام و نام خانوادگي
پست الكترونيك
نظر