یکشنبه 30 دي 1397 - 14 جمادي الاول 1440 - 20 ژانويه 2019
صفحه اصلي/ايران و جهان


 
 


 


 


 
خروجي RSS

غوطه شرقی در آستانه آزادسازی قرار دارد/ تروریست ها در حلقه محاصره

گزارش تحليلي؛

غوطه شرقي در آستانه آزادسازي قرار دارد/ تروريست ها در حلقه محاصره

ارتش سوريه با پيشروي هايي که طي روزهاي گذشته ضد گروههاي مسلح و تروريستي به دست آورده است در مسير بازپس گيري غوطه شرقي حرکت مي کند.

خبرگزاري مهر، گروه بين الملل- فرزاد فرهادي: ارتش سوريه در حال پيشروي در غوطه شرقي است و پس از اينکه موفق شد غوطه شرقي را به دو بخش شمالي و جنوبي تقسيم کند امروز دوشنبه هم موفق شد که شهرک و مزارعي را به کنترل خود درآورد و اين در ظرف نسبتا کوتاهي رخ داد و به اين ترتيب تروريستها در غوطه شرقي در سه منطقه جدا افتاده از يکديگر در محاصره ارتش سوريه قرار گرفته اند؛ نخست، شهر دوما و شهرک الريحان. دوم؛ شهر حرستا و سوم شامل؛ شهر عربين و شهرک هاي زملکا، سبقا، حموريه، حزه، عين ترما، جسرين، کفربطنا و کوي جوبر.

ارتش سوريه طي روزهاي گذشته با ورود به شهرک هاي مسرابا و مديرا و ملحق شدن اين نيروها با نيروهايي که در اداره مرکبات هستند دستاورد بزرگي به دست آوردند و تروريستها در حال فرار هستند. در کنار پيشروي هاي ارتش سوريه فشار ساکنان به گروههاي مسلح نيز موثر بوده است. به اين ترتيب جيش الاسلام در شهر دوما و اطراف آن، فيلق الرحمن و جبهه النصره در بخش جنوبي و عربين و مناطق مجاور آن و احرار الشام در حرستا در محاصره هستند.

همزمان با عمليات ارتش سوريه، مذاکراتي از سوي روسها در جريان است و «ولاديمير زولوتوخين» سخنگوي مرکز آشتي روسيه گفت که افسران اين مرکز با فرماندهان فيلق الرحمن مذاکراتي داشته اند تا آنها از جبهه النصره جدا شوند و افراد خود را از غوطه بيرون ببرند. همچنين مذاکراتي با فرماندهان جيش الاسلام انجام شده است.

به هر حال قدر مسلم آن است ارتش سوريه بر بيش از نيمي از غوطه شرقي مسلط شده است و با دستاوردهايي که ارتش سوريه به دست آورده است ۸۰ درصد از اهداف عمليات نظامي براي آزادسازي غوطه شرقي از لوث گروههاي ترويستي محقق شده استارتش سوريه بر بيش از نيمي از غوطه شرقي مسلط شده است و با دستاوردهايي که ارتش سوريه به دست آورده است ۸۰ درصد از اهداف عمليات نظامي براي آزادسازي غوطه شرقي از لوث گروههاي ترويستي محقق شده است.

با توجه به روند عمليات نظامي، مناطق باقيمانده تحت کنترل گروههاي مسلح و تروريستي در دسترس ارتش سوريه قرار گرفته است اما عاملي که روند عمليات و تمام کردن آن را با مانع روبرو مي سازد استفاده گروههاي مسلح از غيرنظاميان به عنوان سپر انساني است.

ارتش سوريه بر تمام کردن کار گروههاي مسلح عزم و اصرار جدي دارد. ارتش سوريه همه احتمالات را در نظر گرفته و بر اساس آن طرح هاي نظامي خود را تهيه و اجرا مي کند.

نيروهاي مسلح سوري عمليات نظامي دقيق و منحصره به فردي را اجرا مي کنند که فقط تروريستها را در صورتي که تلاش ها براي خروج غيرنظاميان از مناطق تحت سيطره تروريستها محقق نشود، هدف قرار دهند.

اما وضعيت حاميان گروههاي مسلح و تروريستي نيز بهتر از حال تروريستها نيست. آنها کاملا سرخورد و سردرگم شده اند. آنها ديگر اميدي به ايستادگي گروههاي تروريستي در برابر ارتش سوريه ندارند. کشورهاي حامي تروريستها تلاش کردند که مانع از پيشروي هاي ارتش سوريه شوند و در اين راه بحث به کارگيري سلاح شيميايي از سوي ارتش سوريه را مطرح کردند که اين موضوع جديد نيست.

«جمال الزعبي» نماينده پارلمان سوريه با اشاره به مواضع جيمز ماتيس وزير دفاع آمريکا مبني بر اينکه کشورش ادله محکمي درباره به کارگيري سلاح شيميايي در سوريه ندارد آنرا در راستاي خدمت به اهداف آمريکا دانست به اسپوتنيک گفت: « از زمان بحران سوريه، آمريکا به دنبال اثبات به کارگيري سلاح شيميايي از سوي ارتش سوريه ضد غيرنظاميان است که دليل و مدرکي به دست نياورده است زيرا هرگز چنين عملي(استفاده از سلاح شيميايي) رخ نداده است.

وي افزود: به کارگيري سلاح شيميايي رخ نداده و نخواهد داد زيرا سوريه اساسا سلاح شيميايي در اختيار ندارد و قبلا نيز آنرا اعلام کرده است. ما نيازي نداريم که از سلاح شيميايي استفاده کنيم زيرا آن به پيروزي هاي ارتش سوريه که روزانه رخ مي دهد، ضربه مي زند.

الزعبي گفت: آمريکا از سلاح شيميايي استفاده دومنظوره مي کند زماني براي دامن زدن به اوضاع و زماني براي آرام کردن اوضاع. يعني از اين موضوع به عنوان چماق و هويج استفاده مي کند. مقامات سوريه بارها تاکيد کرده اند که سلاح شيميايي ندارند.

وي اعلام کرد: بعيد است که آمريکا حمله جديدي ضد ارتش سوريه مشابه آنچه در پايگاه الشعيرات پس از حوادث خان شيخون رخ داد، انجام دهدبعيد است که آمريکا حمله جديدي ضد ارتش سوريه مشابه آنچه در پايگاه الشعيرات پس از حوادث خان شيخون رخ داد، انجام دهد. مواضع وزير دفاع آمريکا براي نرم کردن مواضع است. آنها خواستار دستاوردي هستند تا دست خالي از غوطه با توجه به پيروزي هاي ارتش سوريه خارج نشوند.

درباره شکست آمريکا در بسيج افکار عمومي دنيا ضد سوريه الزعبي گفت: آمريکا اشتباه چوپاني را مرتکب شد که بارها به دروغ داد زد که گرگ گوسفندانش را دريده است. بار اول و دوم مردم باور کردند و براي ياري اش شتافتند اما پس از آن احدي باور نکرد. در ابتدا کشورهاي نزديک به آمريکا باور کردند اما بعدها کسي به کارگيري سلاح شيميايي از سوي ارتش سوريه را باور نکرد و آنرا جدي نگرفت».

کشورهاي حامي ترويستها به ويژه آمريکا و فرانسه و انگليس فشار زيادي را به منظور نجات تروريستها در غوطه به کار بستند و آن بحث به کارگيري سلاح شيميايي از سوي ارتش سوريه و حملات به غيرنظاميان بود تا دمشق را مورد تهديد قرار دهند اما هر گونه اقدام نظامي ارتش سوريه داراي تبعات سنگيني خواهد بود.

در شرايطي که حاميان تروريستها بر دامنه تهديدات خود افزوده اند اما سوريه و متحدانش بر خروج غيرنظاميان از مناطق تحت سيطره تروريستها از طريق ايجاد گذرگاههاي امن براي انها اصرار دارند اما تروريستها اين گذرگاهها را هدف قرار مي دهند و ساکنان غوطه اين موضوع را به اطلاع سازمان صليب سرخ جهاني رسانده اند که تروريستها مانع از خروج آنها مي شوند و کمک هاي مي دزدند.

با توجه به اقدامات گروههاي تروريستي و پوششي که واشنگتن و همپيمانانش براي آنها فراهم مي آورند، برگه به کارگيري غيرنظاميان از دست حاميان تروريستها خارج شده است و سوريه در دو محور تحرک در سطح بين المللي براي خروج امن غيرنظاميان از مناطق تحت سيطره تروريستها و ادامه نبرد نظامي حرکت مي کند.

به هر حال در شرايطي که ارتش سوريه هر لحظه دستاوردهاي بيشتري در غوطه شرقي به دست مي آورد در مقابل گروههاي تروريستي و حاميان آنها به آخرين تحرکات رسانه اي و شايعه پراکني روي آورده اند تا تلفات و شکست خود را جبران کنند در حالي بحث به کارگيري سلاح ممنوعه بين المللي از سوي ارتش سوريه را مطرح مي کنند که افراد مسلح مانع از خروج غيرنظاميان از غوطه شرقي دمشق مي شوند.

حملات خمپاره اي و راکتي گروههاي مسلح به دمشق نشان از تفکر خونين حاکم بر گروههاي تروريستي است که براي جبران تلفات خود در جنگ با ارتش سوريه به حملات به غيرنظاميان روي مي آورند.

تظاهراتي که در مناطق تحت سيطره گروههاي مسلح برگزار شده و مي شود نشان دهنده مخالفت ملت سوريه با گروههاي تروريستي که سوريه را ويران کردند و تحت نام انقلاب خيالي دست به کشتار زدند، است
 
تعداد بازديد:205 آخرين تغييرات:96/12/22
نظرات

نظر شما:
نام و نام خانوادگي
پست الكترونيك
نظر