پنج شنبه 27 دي 1397 - 11 جمادي الاول 1440 - 17 ژانويه 2019
صفحه اصلي/سياسي و اقتصادي


 
 


 










 


 












خروجي RSS

تولید مواد مخدر، تحمیل خسارت بیشتر به کشورهای منطقه است

رحماني فضلي در ديدار معاون دبيرکل سازمان ملل:

توليد مواد مخدر، تحميل خسارت بيشتر به کشورهاي منطقه است

وزير کشور، گفت:توليد بيشتر مواد مخدر به معناي تحميل خسارت بيشتر به کشورهاي منطقه، مسير ترانزيت و توزيع بيشتر مواد مخدر در سطح جهان است.

به گزارش خبرگزاري مهر، يوري فدوتوف معاون دبير کل سازمان ملل متحد و مدير اجرايي دفتر مقابله با مواد مخدر و جرم سازمان ملل در حاشيه شصت و يکمين نشست سالانه کميسيون مواد مخدر سازمان ملل متحد در وين با عبدالرضا رحماني فضلي وزير کشور و دبيرکل ستاد مبارزه با مواد مخدر ديدار و گفتگو کرد.

رحماني فضلي در اين ديدار در سخناني، گفت: توليد بيش از ٩ هزار تن مواد مخدر در افغانستان، زنگ خطر و هشدار جدي براي جامعه جهاني است و ضرورت دارد تا کشورهاي جهان بر اساس اصل مسئوليت مشترک به تکاليف و وظايف خود عمل کنند.

وي در ادامه افزود: توليد بيشتر مواد مخدر به معناي تحميل خسارت بيشتر به کشورهاي منطقه و مسير ترانزيت، افزايش ميزان ترانزيت مواد به بازارهاي مصرف در اقصي نقاط جهان و توزيع بيشتر مواد مخدر در سطح جهان است.

دبيرکل ستاد مبارزه با مواد مخدر تصريح کرد: جمهوري اسلامي ايران در پيروي از دستورات ويژه رهبرمعظم انقلاب اسلامي، که پديده مواد مخدر را به عنوان اولين آسيب اجتماعي تعيين و برضرورت مبارزه جدي با آن تاکيد داشته اند و همچنين طبق رويکرد راسخ رييس جمهور در مبارزه با اين معظل جهاني، راهبردهاي مشخصي را در اين راستا تعيين و در دست اجرا دارد.

رحماني فضلي ادامه داد: برنامه هاي راهبردي و استراتژيک ايران، به صورت جامع و متوازن و مبتني بر برنامه هاي حوزه مقابله با توليد، ترانزيت، قاچاق و توزيع مواد مخدر، اقدامات پيشگيرانه، برنامه هاي درماني، کاهش آسيب و صيانت، شناسايي اموال و دارايي هاي قاچاقچيان، مبارزه با پولشويي و... است.

وي با بيان اينکه ايران در سال جاري و تا امروز مقدار  ٧٨٥ تن انواع مواد مخدر کشف کرده که نسبت به مدت مشابه سال قبل ١٥ درصد افزايش را نشان مي دهد، اظهارداشت: بررسي ها نشان مي دهد که کمک جامعه جهاني به کشورها، بر مبناي ميزان عملکرد و فعاليت و نقش آفريني آنها در عرصه مبارزه با مواد مخدر نبوده و در اين خصوص نوعي رفتار تبعيض آميز مشاهده مي شود.

 وزيرکشور در اين ديدار نيز آخرين وضعيت طرح توسعه پايدار در افغانستان(کشت و معيشت جايگزين) بعنوان يکي از طرح هاي مورد توافق ايران - افغانستان و سازمان ملل را تشريح و بر ضرورت هاي تحقق کامل اين طرح و مشارکت جدي تر سازمان ملل  تاکيد کرد.

 رحماني فضلي همچنين اهتمام بيشتر UNODC براي تقويت ابتکار ٣ جانبه ايران، افغانستان- پاکستان و مديريت JPC را مورد تاکيد قرار داد.

 فدوتوف در سخناني با بيان اينکه ميزان کشفيات مواد مخدر جمهوري اسلامي ايران به تنهايي  چهار برابر ميزان کشفيات کشورهاي جهان است، افزود: مشارکت جمهوري اسلامي ايران در مبارزه با مواد مخدر با توجه به رشد و توليد بي سابقه مواد مخدر در سال قبل ميلادي، براي جامعه جهاني و سازمان ملل متحد بسيار مهم و حائز اهميت است.

وي با تاکيد براين اينکه در حوزه همکاري هاي منطقه اي براي مبارزه با مواد مخدر، نگاهمان به ايران است، گفت: سازمان ملل از استمرار اقدامات جمهوري اسلامي ايران در مبارزه با مواد مخدر تشکر مي کند. همچنين سازمان ملل براستمرار و تقويت فعاليت دفتر UNODC  در ايران- تهران، بعنوان کشوري که به تنهايي ٨٠ درصد کشفيات مواد مخدر در جهان را به خود اختصاص داده، تاکيد دارد.




 
تعداد بازديد:194 آخرين تغييرات:96/12/22
نظرات

نظر شما:
نام و نام خانوادگي
پست الكترونيك
نظر