یکشنبه 30 دي 1397 - 14 جمادي الاول 1440 - 20 ژانويه 2019
صفحه اصلي/اجتماعي(جوانان، خانواده، بانوان و...)

مردم ایران عصبی نیستند/معیارهای طرح شده کارشناسی و بومی نیست

رئيس دانشگاه امام صادق(ع)

مردم ايران عصبي نيستند/معيارهاي طرح شده کارشناسي و بومي نيست

رئيس دانشگاه امام صادق(ع) با اشاره به برخي آمارها که ايراني ها را مردمي به شدت عصبي معرفي مي کند، اين موضوع را غير درست و معيارها را غيربومي خواند.

محمدسعيد مهدوي کني در گفتگو با خبرنگار مهر و در پاسخ به سوالي مبني بر اينکه با وجود طرح موضوع سبک زندگي ما همچنان با چالش هاي بسيار و عمدتا اخلاقي در جامعه خود رو به رو هستيم، گفت: نياز و طبيعت جامعه پس از انقلاب ما اين است که مردم در چارچوبي که برايش انقلاب کردند زيست مناسبي داشته باشند.

وي تاکيد کرد: شرايط فراهم آمده امروز به هيچ وجه اجازه نمي دهد ما روي اهداف و ارزش هامان حرکت کنيم، يعني شرايطي ايجاد شده که باعث شده است ما از سبک زندگي اسلامي ايراني و مطلوب فاصله بگيريم.

رئيس دانشگاه امام صادق با طرح اين نکته که مي گويند چرا عدالت محقق نمي شود، گفت: عدالت محقق نمي شود چون زيست ما اسلامي نيست، نمي توان از اين زيست غيراسلامي انتظار داشت که شعارهاي اسلامي محقق مي شود و به ظهور برسد.

وي تاکيد کرد: پس ما بايد زيست اسلامي داشته باشيم تا فرهنگ عمومي اسلامي ايجاد شود و بر اساس آن همه چيز اسلامي شود.

مهدوي کني افزود: بر اساس اين زيست جديد نماينده مجلس که انتخاب مي شود اسلامي فکر مي کند، وزير اسلامي فکر مي کند و مهمتر از تفکر عمل اسلامي است که همه از مردم عادي تا مسئولان برپايه آن عمل مي کنند.

رئيس دانشگاه امام صادق در ادامه گفت:وقتي اين تحول را در فضاي عمومي کشور ديديم، مي توانيم به تحقق شعارها و آرمان هامان اميدوار باشيم در غير اين صورت نشدني است و نمي توان بدون فراهم شدن زيرساخت هاي لازم به اين سمت حرکت کرد و انتظار تحقق سبک زندگي اسلامي ايراني را داشت.

وي در پاسخ به سوال ديگر خبرنگار مهر مبني بر اينکه اخيرا عنوان شده مردم ايران جزو ۵ کشور عصباني جهان هستند، گفت: نمي توان اين موضوع را پذيرفت و قبول کرد. خيلي از شاخص هاي طرح شده در اين زمينه بومي نيستند و اشتباهات زيادي دارد، ضمن اينکه بسياري از اظهارنظرها سوگيرانه است. نمونه نقض آن هم اينکه خيلي از خارجي ها که به ايران مي آيند چقدر تعريف مي کنند از ايراني ها و مهمان نوازي هاي آن ها؛ اين خودش يک تناقض آشکار است.

مهدوي کني اضافه کرد: البته در جامعه ما يک نوع تضاد و تعارض در درون همه ما وجود دارد. اين را در تحقق انقلاب اسلامي مي شود فهميد؛ در سال ۵۶ اوج پيشرفت ارزش هاي غرب بود اما مردم انقلابي کردند که خلاف مسير حرکت جامعه بود.

وي تاکيد کرد: در درون همه ما هنوز اين مسئله وجود دارد. انقلاب فرهنگي هنوز در درون ما در حال انجام شدن است. انقلاب سياسي در يک سال اتفاق افتاد اما انقلاب فرهنگي هنوز در چند نسل و در درون ما هست و تداوم دارد.

مهدوي کني تصريح کرد: اين درگيري از درون هنوز ظرفيت ها را تغيير مي دهد و دستخوش تحول مي کند و يک نوع چالش از درون است که بعضي اوقات حتي آثار بيروني پيدا مي کند.

رئيس دانشگاه امام صادق در ادامه با تاکيد بر اين مطلب که اين تعارض از درون الزاما منفي نيست توضيح داد: من اين را لزوما موضوعي بحراني نمي بينم؛ در واقع آن را تبي مي بينم حاصل از يک مبارزه از درون که مي تواند به نتيجه مثبت بيانجامد به شرطي که خوب برنامه ريزي شود.

وي تاکيد کرد: تب هست، مسئله هست اما اينکه حتما به سمت منفي مي رود نه، اين را قبول ندارم و معتقدم بايد براي آن برنامه ريزي کرد.

مهدوي کني اضافه کرد: عمده مشکل ما آدم متخصص متعهد است ما در همه رشته ها ضعف داريم. ما به اندازه کافي متخصص متعهد در هيچ چيز نداريم؛ حوزه و دانشگاه به اين افراد نياز دارند. ما بايد دنبال شکوفايي استعداد خودمان باشيم و ببينيم کجا استعدادمان بيشتر است.

رئيس دانشگاه امام صادق با اشاره به به آئين اختتاميه نخستين جشنواره کتاب سال سبک زندگي که به همت دفتر تبليغات حوزه علميه قم در دانشکده ادبيات و علوم انساني دانشگاه تهران برگزار شد، گفت: اين جشنواره ها بسيار مثبت است. ما در اين جمع آدم هايي را ديديم که بسيار فعال بودند و اگر جشنواره ها اضافه شود ما افراد بشتري را پيدا مي کنيم اين باعث دلگرمي و هم افزايي است. الان تک تک صدايي است و بايد هم صدايي شود. بايد حمايت شود. بايد از اين اقدامات و برنامه ها تقدير شود.
 
تعداد بازديد:242 آخرين تغييرات:96/12/22
نظرات

نظر شما:
نام و نام خانوادگي
پست الكترونيك
نظر