چهارشنبه 26 دي 1397 - 10 جمادي الاول 1440 - 16 ژانويه 2019
صفحه اصلي/اجتماعي(جوانان، خانواده، بانوان و...)

مردم نباید به خاطر محیط زیست مشکل پیدا کنند

رييس سازمان حفاظت از محيط زيست:

مردم نبايد به خاطر محيط زيست مشکل پيدا کنند

 

عيسي کلانتري گفت: وقتي ۳ هزارم مناطق حفاظت شده کاهش مي‌يابد ده‌ها هزار واحد توليدي و مسکوني از بلاتکليفي خارج مي‌شوند. اينکه مردم به خاطر محيط زيست مشکل پيدا کنند سياست ما نيست.

به گزارش خبرنگار مهر رئيس سازمان حفاظت محيط زيست و معاون رئيس جمهوري در نشست خبري پايان سال ۱۳۹۶ خود در پاسخ به سؤالي درباره آلودگي هوا گفت: منشأ آلودگي هوا در فصل‌هاي مختلف فرق مي‌کند. در فصل سرد بيشتر آلودگي هوا به سوخت گازوئيل بر مي‌گردد اما در فصل گرم همه عوامل دخيل مي‌شوند.

عيسي کلانتري افزود: حدود دو سوم آلودگي هوا بر مي‌گردد به کاميون‌هاي فرسوده و حدود ۱۰ هزار دستگاه ميني‌بوس. از اول زمستان با کمک استانداري تهران جلوي ورود کاميون‌هاي بالاي ۱۵ سال را به شهر تهران گرفتند که اين کمک بزرگي بود. همچنين حدود ۱۰۰۰ دستگاه اتوبوس‌هاي فرسوده اتوبوسراني تهران وارد نشد.

وي تأکيد کرد: براي رفع آلودگي هوا هم خودرو بايد درست شود و هم سوخت. حتي در شهرهاي بزرگ دنيا هم تصميم گرفته‌اند در چند ماه آلوده سال ورود خودروهاي گازوييل‌سوز به شهر ممنوع شود.

رئيس سازمان حفاظت محيط زيست ادامه داد: حدود دو ماه پيش مديران عامل خودروسازان پيش ما آمدند و گفتند اگر به تعهد بنزين يورو ۵ بدهيد ما حتي يک خودرو با موتور قبلي نخواهيم داد. البته سوخت ما به ويژه بنزين در کلانشهرها شرايط بهتري پيدا کرده است اما هنوز با شرايط ايده‌آل فاصله داريم و قول داده‌اند تا پايان برنامه ششم اين شرايط محقق شود اما با سوخت غيراستاندارد و خودروي غيراستاندارد نمي‌توانيم هواي سالم و پاک داشته باشيم.

کلانتري تصريح کرد: وزارت صنعت و معدن قول داده که واحدهاي توليد موتورهاي برقي را هر چه سريع‌تر راه‌اندازي کنند چرا که بخش بزرگي از آلودگي هوا به موتورسيکلت‌ها برمي‌گردد. اين کارها البته ممکن است يکي دو سال طول بکشد اما الان تقريباً همه بنزين‌هاي ما زير يک درصد بنزن دارند که استانداردش همين يک درصد است اما در برخي موارد گوگرد سوخت ما بالاتر از ۵۰ppm است.

رئيس سازمان حفاظت محيط زيست در پاسخ به پرسشي درباره تغييرات مناطق حفاظت شده با مصوبات اخير شوراي عالي محيط زيست اعلام کرد: مصوبات، آيات الهي نيستند که قابل تغيير نباشند. اين مصبات ۴۰ سال بود تغيير نکرده بود و آن زمان ۳۰ ميليون جمعيت داشتيم و الان ۸۰ ميليون جمعيت داريم. همه آن تغييرات کمتر از ۳ در هزار بود که در مناطق کاهش داشتيم و پيشنهادهاي افزايش هم داشته‌ايم و در دو مورد افزايش داشتيم و در ۲۴ مورد کاهش داشتيم.

کلانتري تصريح کرد: بخشي از شهر موجود خلخلال در مناطق حفاظت شده بود. در برخي مناطق سرمايه‌گذاران نمي‌توانستند براي فعاليت صنعتي خود سند بگيرند. اين مناطق هم پويا هستند و کم و زياد مي‌شوند و وقتي ۳ در هزار مناطق حفاظت شده کاهش مي‌يابد ده‌ها هزار واحد توليدي و مسکوني از بلاتکليفي خارج مي‌شوند. ما روستاهايي داريم که داخل مناطق حفاظت شده هستند و مردم اين روستاها را بايد تعيين تکليف بکنيم. اين موضوع هيچ مشکلي ايجاد نمي‌کند و بهبود کيفيت هم به دنبال مي‌آورد.

وي تأکيد کرد: جايي که بايد مناطق حفاظت شده کاهش يابد کم مي‌شود و جايي که بايد افزايش يابد اضافه خواهد شد. هيچ جاي دنيا هم هيچ چيز ثابتي وجود نخواهد داشت. به هر حال محيط زيست مال مردم است و بايد رفاه مردم را هم در نظر بگيريم و اينکه هزاران نفر به خاطر محيط زيست مشکل پيدا کنند سياست ما نيست.

رئيس سازمان حفاظت محيط زيست به پرسشي درباره مديريت نادرست منابع آب، مجوز حفر چاه‌هاي غيرمجاز، انتقال آب بين حوضه‌اي و سدسازي‌هاي بي‌رويه و ادامه اين سياست‌هاي غلط توسط کلانتري و دولت دوازدهم گفت: ما تابع استانداردهاي جهاني هستيم. سقف استفاده از منابع آب تجديدپذير طبق ضوابط بين‌المللي ۴۰ درصد است و هيچ کشوري حق ندارد بيش از ۴۰ درصد منابع تجديدپذيرش را استفاده کند و اگر چنين کند با خطرات و مشکلات زيادي رو به رو خواهد شد. الان در کشورمان به جاي ۴۰ درصد ۱۱۰ درصد استفاده مي‌کنيم و اگر هيچ يک از اين کارها را هم نمي‌کرديم مشکل‌دار بوديم.

کلانتري تصريح کرد: ما به دلايل سياسي بايد خودکفا باشيم، بدون آب چطور مي‌توانيم خودکفا باشيم؟ جمع جبري آب‌هاي جا به جا شده کمتر از ۲ درصد آب کشور است، آن دو درصد هم‌مهمان ما! وقتي ۱۱۰ درصد از آب استفاده مي‌کنيم همه اين مشکلات در آن هست اما فقط وقتي به آن مي‌رسيم که آن را ببينيم! خود رسانه‌ها به دنبال خودکفايي هستند اما خودکفايي در محصولات کشاورزي با آب به دست مي‌آيد. مصرف ۱۱۰ درصد به معناي نابودي محيط زيست و سرزمين است. اين‌ها سياست‌هاي تحميل شده به سرزمين و آب و خاک است.

وي تأکيد کرد: اگر دولت بخواهد برنامه ششم توسعه را اجرا کند که خوشبختانه نمي‌تواند، بايد ۳۵ ميليارد مترمکعب به اين ۱۱۰ درصدي که مصرف مي‌کنيم هم اضافه کنيم! اين در شرايطي است که کاهش بارندگي ما حتي در منطقه‌اي مثل شمال به دليل تغيير اقليم حداقل تا ده‌ها سال برگشت‌ناپذير خواهد بود.

رئيس سازمان حفاظت محيط زيست اعلام کرد: بايد بپذيريم که ظرفيت توليدي ما بر اساس توان سرزمين چقدر است اگر جامعه و حاکميت اين را نپذيرند وضعيت ما هميني است که مي‌بينيم.

 
 
تعداد بازديد:195 آخرين تغييرات:96/12/27
نظرات

نظر شما:
نام و نام خانوادگي
پست الكترونيك
نظر