پنج شنبه 19 تير 1399 - 17 ذي القعده 1441 - 9 ژولاي 2020
صفحه اصلي/ايران و جهان


 
 


 


 


 
 
خروجي RSS

استقلال طلبي ؛ پيام مشارکت مردم در انتخابات

سخنگوي وزارت امور خارجه جمهوري اسلامي ايران با قدرداني از حضور پرشور مردم در انتخابات هشتمين دوره مجلس شوراي اسلامي گفت: پيام عمده اين مشارکت وسيع و کم نظير، استقلال طلبي، مقابله با دخالت بدخواهان، حمايت از روند مردم سالاري ديني و پايبندي به اصول و ارزش هاي اسلام و نظام جمهوري اسلامي است.

 

واحد مرکزي خبر: سيدمحمدعلي حسيني امروز در آخرين نشست خبري خود در سال 1386 افزود: اين مشارکت، قدرت هاي خارجي را به تجديد نظر در نوع تعامل با کشورمان وادار خواهد کرد.

وي در پاسخ به سوالي درباره اظهارات کيسينجر درخصوص احتمال گفتگوي مستقيم ايران و امريکا گفت: آنچه کيسينجر درباره مذاکره پيشنهاد کرده تحليل شخصي وي است و ما از کانال هاي رسمي، موضوعي دريافت نکرده ايم.

حسيني افزود: ما مواضع خود را درخصوص مذاکره با امريکا،‌ اعلام کرده ايم و چنين گفتگوي دوجانبه اي هم اکنون در دستور کار نيست.

سخنگوي وزارت خارجه گفت: درباره دور بعدي گفتگوي ايران و امريکا درباره امنيت عراق، طرف عراقي در حال زمينه چيني است.

وي افزود: در دور قبلي بر اساس هماهنگي، گروهي را به بغداد اعزام کرديم اما امريکايي ها بدون توضيح در اين گفتگوها حاضر نشدند.

حسيني گفت: موضع ما درباره مسائل و امنيت عراق تغيير نکرده است و اگر پيشنهاد و تاريخي در اين خصوص مطرح شود، آن را در نظر مي گيريم.

سخنگوي وزارت امور خارجه افزود: بر اساس برنامه، قرار است امروز وزير خارجه سوئيس براي گفتگو درباره روابط دوجانبه، مسائل منطقه اي و بين المللي و نيز همکاري هاي اقتصادي دو کشور از جمله در زمينه انرژي به تهران بيايد.

بي نتيجه بودن تلاش غربيها

سخنگوي وزارت امور خارجه جمهوري اسلامي ايران، درباره تلاش غربي ها براي دلسرد کردن مردم از حضور در پاي صندوق هاي راي گفت: مقامات غربي با اين اظهارات دلسردي را به خود منتقل کردند و بازنده اصلي اين انتخابات امريکا بود و برنده حقيقي آن قشرهاي مختلف مردم و جوانان مملکت ما بودند.

حسيني در ادامه نشست خبري امروز خود تصريح کرد: نتايج انتخابات نشان داد تدابير بعضي کشورهاي غربي و رسانه هاي نزديک امريکا براي دلسرد کردن مردم به نتيجه نرسيد و در اين انتخابات مانند هميشه شاهد حضور پرشور مردم بوديم.

سخنگوي وزارت خارجه ايران در پاسخ به سوالي درباره درخواست سفر نماينده ويژه فرانسه در امور لبنان به کشورمان گفت: درباره مسائل لبنان، با طرف هايي که مي توانند نقش موثري در ايجاد تفاهم بين گروه هاي لبناني و نزديک کردن ديدگاه هاي آنها ايفا کنند، چه در داخل ايران و چه در خارج کشور رايزني هايي انجام داده ايم.

وي افزود: درباره سفر مقامات فرانسوي مطلب جديدي مطرح نشده است.

خبرنگاري پرسيد: آيا در ديدار آقاي متکي با وزير امور خارجه عربستان پيشنهادي از جانب ايران براي همکاري تهران به منظور حل و فصل مسائل لبنان و نيز تغيير حکومت سوريه مطرح شده است؟

حسيني در پاسخ گفت: در اين ديدار درباره مسائل گوناگون از جمله کميسيون مشترک صحبت شد و آنچه ذکر کرديد در مذاکرات مطرح نشد.

وي افزود: درباره تهديدات رژيم صهيونيستي، تحليل هايي وجود دارد که بيشتر جنبه داخلي دارد.

حسيني در پاسخ به سوالي درباره ارزيابي وي از گزارش اخير البرادعي و نيز واکنش ايران به قطعنامه شوراي امنيت گفت: ارزيابي ما آن است که اگرچه ممکن است در اين گزارش نقاط ضعفي وجود داشته باشد ولي در مقايسه با نقاط قوت آن، اين نقاط ضعف مطرح نيست ضمن آنکه آقاي البرادعي توصيه هايي را مطرح کرد اما ارزيابي ما مثبت است و معتقديم با حل و فصل مسائل باقيمانده روند فعاليت هاي هسته اي و بررسي موضوع عادي مي شود.

وي افزود: درباره واکنش رسمي ما به قطعنامه در آينده به آن خواهيم پرداخت.

حسيني افزود: صدور قطعنامه اقدامي نادرست است که نمي تواند تاثيرگذار باشد و ما از کشورهاي مختلف دعوت کرده ايم که در اين زمينه رويکرد واقع بينانه اي داشته باشند.

وي گفت: صدور قطعنامه چيزي را از واقعيت تغيير نداده است.

خبرنگاري از حسيني درباره قرار گرفتن ايران در وضعي که وي آن را "بن بست هسته اي" ناميد سوال کرد؛ سخنگوي وزارت امور خارجه در پاسخ گفت: ما به بن بست هسته اي اعتقادي نداريم زيرا فعاليت هاي هسته اي ايران شفاف و روشن است و اين فعاليت ها در چارچوب ان پي تي و اساسنامه آژانس بين المللي انرژي اتمي ادامه مي يابد.

حسيني درباره حضور آقاي متکي در نشست آينده اتحاديه عرب در دمشق گفت: وزير امور خارجه پارسال هم در کنفرانس اتحاديه عرب در رياض حضور يافت و بر اساس دعوتي که از وي شد، امسال هم در کنفرانس دمشق حضور خواهد يافت.

وي درباره اينکه ايران پيشنهاد تشکيل اتحاديه منطقه اي به جاي اتحاديه عرب و شوراي همکاري خليج فارس را مطرح کرده است، گفت: پيشنهاد ما همکاري نزديک تر کشورهاي منطقه در عرصه هاي مختلف از جمله در مسائل امنيتي است که اين مسئله با رايزني ها در دست پيگيري است.

تعداد بازديد:1114 آخرين تغييرات:86/12/26
نظرات

نظر شما:
نام و نام خانوادگي
پست الكترونيك
نظر