چهارشنبه 15 مرداد 1399 - 15 ذي الحجه 1441 - 5 آگوست 2020
صفحه اصلي/قرآن

تربیت ۶ هزار قرآن آموز در افغانستان/ دستاوردهای یک موسسه قرآنی

تربيت ۶ هزار قرآن آموز در افغانستان/ دستاوردهاي يک موسسه قرآني

 

تربيت بيش از ۳۰ قاري و حافظ کل قرآن و بيش از  ۶ هزار قرآن آموز در سطوح مختلف قرآني از موفقيت هاي موسسه جامعه القرآن الکريم و علوم اهل البيت(ع) در افغانستان است.

به گزارش خبرنگار مهر، جامعه القرآن الکريم و علوم اهل البيت(ع) موسسه فرهنگي، ديني و آموزشي است که با هدف ترويج فرهنگ قرآن و ايجاد ارتباط هر چه عميق تر و ماندگارتر نسل جوان و نوجوان افغانستان با قرآن کريم و همچنين مصون ساختن دل و جان آنان در برابر انواع خطرات و آفات فرهنگي در ماه مبارک رمضان سال ۱۳۸۳ توسط عده اي از قرآن دوستان و علاقمندان قرآن در شهرک المهدي (جبرئيل) ولايت هرات بنا و پايه گذاري شد.  

موسسه جامعه القران الکريم و علوم اهل البيت(ع) مجموعه اي غير انتفاعي، غيرسياسي که داراي شخصيت حقوقي مستقل و بدون وابستگي به سازمان‌ها و نهادهاي دولتي و غير دولتي است و تابعيت جمهوري اسلامي افغانستان را دارد که در زمينه علوم قرآني و معارف اهلبيت(ع) فعاليت مي‌کند.

 اين مجموعه با در نظرداشتن تمام محروميت هايي که فراروي نهادهاي ديني و قرآني در افغانستان وجود دارد الحمدالله از بدو تاسيس تاکنون دست آوردهاي خوبي در حوزه هاي قرآني بخصوص تربيت نسل قرآني داشته است. نمونه بارز آن تربيت ستاره ها و نوابغ قرآني خردسالي است که بعضا داراي آوازه و عنوان کشوري و بين المللي بوده و از آنها در پارلمان افغانستان به عنوان قهرمانان عرصه قرآني اين آب و خاک تجليل و تقدير به عمل آمده و به عنوان پديده و نابغه قرآني افغانستان مفتخر به کسب مدال و نشان مخصوص ولسي جرگه در سال ۱۳۸۷ شده اند.

اين مجموعه فعلا در سه بخش مجزاي ۱- واحد خردسالان ۲- واحد خواهران ۳- واحد برادران برنامه هاي آموزشي و قرآني خويش را به علاقمندان عرضه مي نمايد.

 تربيت بيش از ۳۰ قاري و حافظ کل قرآن کريم و تربيت بيش از ۱۰ مدير موفق قرآني که در مراکز قرآني شهرک المهدي  ، تربيت و فارغ نمودن بيش از  ۶ هزار قرآن آموز در سطوح مختلف قرآني، ترتيب و تطبيق يک نظام آموزشي نوين،متنوع و جذاب در عرصه قرآني (تعليم و تربيت بر اساس ارزشها و آموزه هاي قرآني) ؛ برگزاري همايشها، محافل قرآني مشترک با حضور قاريان و حافظان برجسته کشوري و بين المللي از طيفهاي مختلف اجتماعي و مذهبي در ايام و مناسبتهاي ديني و ملي مشترک،از جمله فعاليت هاي اين مرکز است.

براساس اين گزارش، برگزاري ده دوره مسابقات سالانه سراسري قرآن کريم در رشته هاي: حفظ ، قرائت،ترتيل،اذان و مفاهيم قرآن در سطح ولايت هرات و حوزه غرب افغانستان و اهداء جوايز به نفرات برتر مسابقات، اجراي برنامه هاي تبليغي توسط قاريان و حافظان کل قران کريم اين موسسه در محافل داخل و خارج از کشور،  ايجاد سه شعبه قرآني در سطح ولايت هرات باستان(خريداري و وقف دو ساختمان توسط خيرين براي دو شعبه تحت پوشش)، ايجاد يک مدرسه علميه بنام مدرسه اهل البيت(ع) براي قاريان،حافظان کل قرآن کريم و ساير طلاب وعلاقمندان جهت فراگيري تخصصي معارف قرآن واهل البيت(ع) ،  برگزاري سمينارهاي اصول و روشهاي تربيتي سالم و سازنده فرزندان براي خانواده ها توسط کارشناسان در حوزه تعليم و تربيتي گوشه اي از فعاليت هاي اين مرکز قرآني و فرهنگي در کشور افغانستان است.

در ادامه جواد احمديان طلبه، قاري، حافظ کل قرآن کريم، عضو موسس و مسئول عمومي موسسه جامعه القرآن الکريم و علوم اهل البيت(ع) در گفتگو با خبرنگار مهر ضمن بيان اين مطلب گفت: موسسه جامعه القرآن الکريم و علوم اهل البيت(ع) نهاد قرآني و فرهنگي است که با هدف ترويج ارزشهاي قرآني و معارف اهلبيت(ع) در استان هرات توسط عده اي از قرآن دوستان در سال ۱۳۸۳ ه.ش تاسيس شده است.

وي با اشاره به وجود سختي هايي ادامه داد: اين نهاد قرآني با عنايت باري تعالي، توجه ائمه هدي(ع) ، همت و اخلاص همکارانم با وجود تمام محروميت ها، بي مهري ها و چالش هاي فراواني که فراروي نهادهاي ديني و قرآني در افغانستان وجود دارد، الحمدالله امروزه يکي از نهادهاي قرآني و فرهنگي موفق، مطرح و بنام در تربيت نسل قرآني مخصوصاً پرورش استعدادها و نوابغ قرآني خردسال در سطح افغانستان و داراي دست آوردهاي قابل توجهي در سطح کشوري و بين المللي مي باشد و در حال حاضر  با بيش از ۱۰۰۰ قرآن آموز در سطوح و حوزه هاي مختلف علوم قرآني در ولايت هرات مشغول به فعاليت است.

اين حافظ قرآن و فعال فرهنگي کشور افغانستان ضمن بيان ورود  نخبگان  قرآني به فضاهاي سياسي اين کشور تصريح کرد: عليرضا دانش حافظ خردسال اين نهاد قرآني با عنوان خردسالترين پديده و نابغه قرآني افغانستان از سوي پارلمان و وزارت حج و اوقاف افغانستان و تجليل شد.

احمديان با تاکيد بر دعوت از اساتيد، قاريان و حافظان ممتاز اين نهاد و اعزام آنها به سفرهاي تبليغي قرآني داخل و خارج(ايران، عراق و عربستان) افزود: محافل، مسابقات و همايش هاي بزرگ و باشکوه قرآني مشترک با اهل سنت با حضور قاريان و نخبگان قرآني ممتاز از طيف هاي مختلف اجتماعي و مذهبي افغانستان با هدف ايجاد فضاي معنويت و وحدت در جامعه و نيز تثبيت هويت و ظرفيت بالاي قرآني جامعه تشيع در افغانستان برگزاري شده است.

اين عضو موسسسه جامعه القرآن و علوم اهل البيت(ع) با تاکيد بر تربيت بيش از ۶ هزار قرآن آموز در اين مرکز اظهار داشت: ايجاد روابط و تعاملات نيک و حسنه با طيف هاي مختلف اجتماعي و مذهبي هرات اخصا با حلقات مذهبي اهل سنت هرات از ديگر فعاليت هاي راهبردي اين موسسه است.

 گفتني است جواد احمديان علاوه بر هيئت مديره موسسه جامعه القرآن الکريم و علوم اهل البيت(ع)؛عضو موسس و هيئت امناء مدرسه علميه اهل البيت(ع) و خيريه سيد الاوصياء(ع) در استان هرات کشور جمهوري اسلامي افغانستان، طلبه، قاري، حافظ کل قرآن کريم و  ليسانس حقوق و دانشجوي کارشناسي ارشد رشته علوم قرآن و حديث و حائز دو مقام اول در مسابقات قرآن دانش آموزان برگزيده سراسر کشور ايران در دوران راهنمايي و متوسطه در سالهاي(۱۳۷۸ و ۱۳۸۱) بوده است.
 
تعداد بازديد:639 آخرين تغييرات:97/01/05
نظرات

نظر شما:
نام و نام خانوادگي
پست الكترونيك
نظر