شنبه 27 بهمن 1397 - 11 جمادي الثاني 1440 - 16 فوريه 2019
صفحه اصلي/دين و انديشه


 
 


 


 


 
خروجي RSS

ممکن نیست کسی خلاف کند و آبرویش نرود

آيت الله جوادي آملي:

ممکن نيست کسي خلاف کند و آبرويش نرود

آيت الله جوادي آملي گفت: کار حرام اين‌طوري نيست که با گذشت زمان اثرش از بين برود، ممکن نيست کسي خلاف بکند و آبرويش نرود.

آيت الله جوادي آملي در نخستين جلسه درس اخلاق پنجشنبه هاي خود در سال جديد که در نمازخانه بنياد بين المللي علوم وحياني اسراء برگزار گرديد، با اشاره به ماه پرفضيلت رجب و آمادگي انسان براي ورود به شهرالله بيان داشت: ماه پربرکت رجب را به همه شما تهنيت عرض مي‌کنيم از ذات اقدس الهي مسئلت مي‌کنيم همه ايام مخصوصاً اين سه ماه پربرکت رجب و شعبان و شهرالله را براي همه خير و رحمت و برکت قرار بدهد و آن توفيق را عطا کند که انسان به عنوان ضيف و مهمان اين خاندان وارد صحنه قيامت شود.

وي در ادامه به شرح جمله قصار ۳۱ نهج البلاغه حضرت اميرعليه السلام پرداخت و اظهار داشت: خداي سبحان در قرآن ما را به ايمان دعوت کرده است. از حضرت امير سؤال کردند که ايمان چيست؟ حضرت در اينجا مي فرمايد «الاِْيمَانُ عَلَي أَرْبَعِ دَعَائِمَ: عَلَي الصَّبْرِ، وَالْيقِينِ، وَالْعَدْلِ، وَالْجِهَادِ»؛ ايمان چهار عنصر محوري دارد که آن عناصر چهارگانه عبارت است از صبر و بردباري از يک طرف، يقين از طرف ديگر، عدل از طرف سوم و جهاد از طرف چهارم.

وي ادامه داد: در لغت ايمان به معناي اعتقاد و عقيده قلبي نيست «آمن» يعني «دخل في المأمن» کسي که وارد دژ و حصن و قلعه شد مي‌گويند «آمَنَ» چون عقيده باعث حفظ انسان در دنيا و آخرت است.

معظم‌له اذعان داشت: وجود مبارک حضرت امير انسان را تشريح مي‌کند تا آدم بدانند که در کجا مشکل دارد تا ان را رفع کند، اينکه خدا قرآن را به عنوان شفا معرفي کرده است و اينکه وجود مبارک حضرت امير، رسول گرامي را طبيب معرفي کرده است براي اين است که اينها اين صحنه را خوب تشريح مي‌کنند، بيماري‌ها را مشخص مي‌کنند، درمان اين بيماري ها را هم بازگو مي‌کنند.

آيت الله جوادي آملي ابراز داشت: قرآن مي‌گويد اين استادي که در حوزه يا دانشگاه است وقتي در فضاي جامعه يا در فضاي حوزه و دانشگاه راه مي‌رود بايد طوري باشد که مثل نور همه از او بهره ببرند، کدام طلبه يا دانشجوست که وقتي استادِ باعمل را ببيند به او اقتدا نکند! اينکه مي‌گويند جهاد نفس، جهاد اکبر است اين تشبيه نيست، تمثيل نيست، يک واقعيتي است، يک زنگ دروني است، يک جنگي است بين انديشه و انگيزه انسان که هوس، شهوت و غضب يک چيز مي‌خواهد اما عقل عملي چيز ديگري مي‌خواهد. اين جنگ هست. در اين مبارزه اگر هوس پيروز شد اين عقل را به اسارت مي‌گيرد در نتيجه از عقلِ اسير کاري ساخته نيست لذا فرد مي‌شود عالِم بي‌عمل.

وي با اشاره به آيات قرآن کريم بيان داشت: کار حرام اين‌طوري نيست که با گذشت زمان اثرش از بين برود، ممکن نيست کسي خلاف بکند و آبرويش نرود! بعضي‌ها ترس از جهنم دارند، بعضي‌ها شوق به بهشت دارند، بعضي‌ها برتر از اينها فکر مي‌کنند از مولايشان خجالت مي‌کشند که گناه کنند، بعضي‌ها هيچ کدام از اين سه امر نيستند فقط از آبرويشان مي‌ترسند فرمود، لااقل در دنيا نه بيراهه برو نه آبروي کسي را ببر! اول امر که ذات اقدس الهي ما را از جهنم نترساند؛ دراين چند آيه سوره علق که اول نازل شد اصلاً سخن از جهنم نيست.
 
تعداد بازديد:198 آخرين تغييرات:97/01/20
نظرات

نظر شما:
نام و نام خانوادگي
پست الكترونيك
نظر