چهارشنبه 1 اسفند 1397 - 15 جمادي الثاني 1440 - 20 فوريه 2019
صفحه اصلي/اخبار استان


 
 


 


 


 
خروجي RSS

سدهایی که به‌جای یار خاطر به بار خاطر تبدیل شده اند

آب‌رساني سيستان‌وبلوچستان درانتظاراعتبار

سدهايي که به‌جاي يار خاطر به بار خاطر تبديل شده اند

 

چابهار- خشکسالي‌در سيستان و بلوچستان در حالي اين روزها به اوج خود رسيده که عمليات احداث شبکه‌هاي پايين‌دست دو سد بزرگ «زيردان» و «پيشين» همچنان مغفول مانده است.

خبرگزاري مهر، گروه استان‌ها - سيد اميرحسين عظيمي: سيستان و بلوچستان حدود ۲۰ سال است که درگير يک خشکسالي همه‌جانبه و بي‌سابقه شده است و مشکلي فراگير را براي اين استان محروم مرزي به وجود آورده است، به‌طوري‌که بنا به گفته مسئولان استاني، امسال بحران خشکسالي سيستان و بلوچستان به اوج خود رسيده و همه مساحت ۱۰۰ درصدي اين استان درگير خشکسالي شده است.

کم آب ترين روستاهاي کشور در نوار ساحلي مکران

خشکسالي در استاني که پايين‌ترين شاخصه دسترسي به آب بهداشتي و آشاميدني در کشور را دارد و به گفته مديرانش، نيمي از جمعيت آن‌ در بيش از ۳ هزار روستا به‌صورت سقايي آب‌رساني مي‌شوند حرف ديگري است به‌ويژه آن‌که بخش بزرگي از اين روستاها در مناطق طرح جامع و راهبردي ايران يعني طرح توسعه سواحل مکران قرارگرفته‌اند.

شهر و روستاهايي که در امتداد سواحل مکران قرار گرفته اند و عمدتاً در بنادر چابهار و کنارک هستند، پايين‌ترين شاخصه دسترسي به آب بهداشتي و آشاميدني را در استان سيستان و بلوچستان دارند اين يعني روستاهاي بندر راهبردي چابهار به‌عنوان قلب توسعه سواحل مکران، بي‌آب‌ترين در کشور هستند.

بيش از ۴۰۰ روستا در چابهار با جمعيت بيش از ۱۷۰ هزار نفر فاقد لوله‌کشي آب آشاميدني هستند و به‌صورت سقايي و با تانکرهاي سيار آب‌رساني مي‌شوندچابهار پايين‌ترين شاخص دسترسي به آب بهداشتي و آشاميدني در کشور را داراست به گونه که شاخص دسترسي به آب که در کشور به‌طور ميانگين ۹۰ درصد است اما چابهار حدود ۲۳ درصد است و بيش از ۴۰۰ روستا در چابهار با جمعيت بيش از ۱۷۰ هزار نفر فاقد لوله‌کشي آب آشاميدني هستند و به‌صورت سقايي و تانکري آب‌رساني مي‌شوند.

علاوه‌بر آن روستاهاي چابهار در امتداد سواحل مکران به‌نوعي بحران‌زده‌ترين مناطق سيستان و بلوچستان هستند و به‌مراتب خسارت‌هاي ميلياردي بيشتري به دام و زمين‌هاي کشاورزانشان بر اثر خشکسالي واردشده و روند مهاجرت مردم به شهرها شدت گرفته است.

از دهه ۷۰ شمسي براي آب‌رساني به روستاهاي نوار ساحلي چابهار، کنارک و بخشي از روستاهاي شهرستان‌هاي قصرقند و سرباز در جنوب سيستان و بلوچستان و همچنين ايجاد شبکه زهکشي کشاورزي براي آبرساني بهينه به زمين‌هاي کشاورزي آن‌ها، عمليات احداث دو سد بزرگ بر دو رودخانه بزرگ جنوب سيستان و بلوچستان آغاز شده است.

مديرعامل آب‌وفضلاب روستايي سيستان و بلوچستان مي‌گويد: دو طرح بزرگ آب‌رساني از دو سد بزرگ جنوب استان در حال انجام است که طرح اول، آب‌رساني به ۷۱ هزار نفر در ۲۶۱ روستاي شهرستان چابهار و قصرقند از سد ۲۰۷ ميليون مترمکعبي «زيردان» است که از سال ۸۴ آغازشده و هم‌اکنون ۵۵ درصد پيشرفت فيزيکي دارد، تاکنون براي اين طرح بيش از ۱۰۰ ميليارد تومان هزينه شده و حدود ۱۰۰ ميليارد تومان ديگر براي بهره‌برداري از آن اعتبار لازم است.

عبدالاحد ريگي اضافه مي‌کند: طرح دوم، آبرساني به ۹۷ هزار نفر در ۲۰۷ روستاي شرق شهرستان چابهار و شهرستان سرباز از سد ۱۷۵ ميليون مترمکعبي «پيشين» است که طرح مطالعاتي آن از سال ۷۶ آغازشده و مهرماه امسال عمليات اجرايي آن آغازشده است؛ اين طرح هم‌اکنون حدود ۳۰ درصد پيشرفت فيزيکي دارد و اعتبار تکميلي براي بهره‌برداري از آن نيز حدود ۳۰۰ ميليارد تومان است.

مخالفت با رهاسازي آب پشت سدها

اما اين دو طرح آب‌رساني که درمجموع به بيش از ۱۶۸ هزار نفر از مردم روستاهاي چابهار، کنارک، قصرقند و سرباز آب‌رساني مي‌کند به‌جاي آن‌که به يار خاطر روستانشينان بحران‌زده تبديل شود، عمليات احداث شبکه پايين‌دست آن‌ها، آن‌قدر طولاني شده که امان روستانشينان را بريده است.

سد «پيشين» در سال ۷۶ به‌بهره‌برداري رسيده و سد «زيردان» هم در سال ۹۰ عمليات احداث آن پايان‌يافته اما به دليل عدم هم‌زماني در احداث شبکه کشاورزي، بهداشتي و آشاميدني پايين‌دست آن‌ها و جلوگيري از ورود آب به زمين‌هاي کشاورزي، خشکسالي‌هاي جنوب سيستان و بلوچستان را در شرايط بحراني‌تري قرار داده است.

نماينده مردم چابهار در مجلس شوراي اسلامي مي‌گويد: هم‌اکنون در حالي مقدار زيادي آب در پشت سد «پيشين» و «زيردان» بلااستفاده مانده است که روستاهاي پايين‌دست اين سدها در شرايط بحراني قرار دارند.

بيش از ۸۰ درصد دام‌هاي سبک و سنگين روستانشينان پايين‌دست اين سدها به دليل خشکسالي‌ها ازميان‌رفته و ميلياردها تومان ضرر به زمين‌ها و محصولات کشاورزي روستاييان وارد شده استعبدالغفور ايران نژاد در گفت‌وگو با خبرنگار مهر مي‎افزايد: بيش از ۸۰ درصد دام‌هاي سبک و سنگين روستانشينان پايين‌دست اين سدها به دليل خشکسالي‌ها ازميان‌رفته و ميلياردها تومان ضرر به زمين‌ها و محصولات کشاورزي روستاييان وارد شده است.

وي تصريح مي‌کند: بارها درخواست کرديم که به دليل زمان‌بر شدن اجراي شبکه‌هاي پايين‌دست و قرار گرفتن روستاها در شرايط بحراني به سبب خشکسالي، مقداري از آب پشت اين سدها رهاسازي شود اما با مخالفت شرکت حفاظت از منابع آب سيستان و بلوچستان مواجه شده است.

مجوز رهاسازي همه آب پشت سد را نداريم

اما معاون شرکت حفاظت از منابع آب سيستان و بلوچستان پيشتر گفته بود: با توجه به خشکسالي‌هاي پي‌درپي نمي‌توان به‌صورت کامل آب سد «زيردان» و «پيشين» را رهاسازي کرد؛ ما هر بار به‌صورت اندک بخشي از اين آب را رها مي‌کنيم اما مجوز رهاسازي همه آن را نداريم.

عباس ساراني اضافه کرد: سد «پيشين» که به دليل عدم بارندگي در شرايط بحراني است اما آب پشت سد «زيردان» به دليل بارندگي‌هاي سال ۹۰ شرايط نسبتاً خوبي دارد اما نمي‌توانيم آب آن را رها کنيم چراکه آب پشت سد زيردان براي تأمين آب آشاميدني ۲ سال مردم اين منطقه در نظر گرفته‌شده است.

البته منظور ساراني از اين‌که آب پشت سد زيردان براي دو سال مردم در نظر گرفته‌شده، پس از افتتاح و به‌بهره‌برداري رسيدن شبکه‌هاي پايين‌دست است که سال‌هاست با محدوديت اعتباري روبه‌رو است.

خشکسالي‌هاي بي‌سابقه وضعيت روستانشينان را بحران‌زده‌تر کرده

رئيس شوراي اسلامي شهرستان چابهار مي‌گويد: با آنکه بيش از ۲۰ سال از شروع به کار احداث سدهاي پيشين و زيردان مي‌گذرد اما هنوز شبکه پايين‌دست آن‌ها به بهره‌برداري نرسيده است.

معين‌الدين سعيدي در گفت‌وگو با خبرنگار مهر مي‌افزايد: روستانشينان نوار ساحلي مکران از سال‌ها قبل باآنکه روستانشينان در بسياري از نقاط کشور از آب بهداشتي و آشاميدني برخوردار بودند، آن‌ها از لوله‌کشي آب برخوردار نبودند و به‌صورت سقايي و تانکري با سهميه تنها ۱۵ ليتر در روز آب‌رساني مي‌شدند.

وي اضافه مي‌کند: خشکسالي‌هاي سيستان و بلوچستان، وضعيت روستانشينان چابهار را بحران‌زده‌تر کرده و ديگر آن‌ها اميدي به ماندن در روستا ندارند و با رشد سريعي به اميد يافتن کار و زندگي بهتر در حال خالي کردن روستاها و مهاجرت به شهر هستند که عمدتاً در مناطق حاشيه‌نشين با کمترين امکانات ساکن مي‌شوند.

سعيدي خاطرنشان مي‌کند: خالي شدن روستاهاي نوار ساحلي مکران که در طرح توسعه سواحل مکران هستند معضلي بزرگ براي اجراي اين طرح جامع و راهبردي کشور است.

هرچه که باشد، آن چيزي که واضح است اين است که باوجود نامعلوم بودن زمان به‌بهره‌برداري رسيدن شبکه‌هاي پايين‌دست و شرايط بحراني روستانشينان بحران‌زده از خشکسالي، همچنان با رهاسازي آب اين سدها مخالفت مي‌شود.

 
 
تعداد بازديد:192 آخرين تغييرات:97/01/28
نظرات

نظر شما:
نام و نام خانوادگي
پست الكترونيك
نظر