دوشنبه 5 فروردين 1398 - 18 رجب 1440 - 25 مارس 2019
صفحه اصلي/سياسي و اقتصادي


 
 


 


 


 
خروجي RSS

بازار زیرزمینی مبادلات دلار/ خرید و فروش تلفنی ارز رونق گرفت

مهر خبر مي‌دهد؛

بازار زيرزميني مبادلات دلار/ خريد و فروش تلفني ارز رونق گرفت

دستورالعمل‌هاي بانک مرکزي راه را بر دلالان بازار ارز بسته،آنهايي که روزهاي متمادي نبض بازار را در چهارراه استانبول به دست گرفته بودند،حال اگرچه تلفني معامله مي‌کنند؛ اما ضررشان کم نبوده است.

به گزارش خبرنگار مهر، بانک مرکزي براي ساماندهي بازار ارز تاکنون يازده دستورالعمل صادر کرده است؛ دستورالعمل‌هايي که يک به يک‌شان هدفي را دنبال مي‌کند و دامنه عملکردشان از واردات تا صادرات و ارز مسافري و دانشجويي را در برگرفته است. 

در هر يک از دستورالعمل‌ها، بانک مرکزي نقطه‌اي را هدف گرفته تا نيازهاي آن بخش را کم و بيش تامين کند؛ اگرچه با برخي مخالفت‌ها هم روبرو است و به اعتقاد برخي کارشناسان، در برخي دستورالعمل‌ها، سختگيري بيش از حد ديده مي‌شود؛ اما مسئولان بانک مرکزي مي‌گويند که فعلا، اين بگير و ببندها براي بازار آشفته ارز ايران لازم است. 

واقعيت آن است که اکنون اعداد و ارقام قابل توجهي ارز در اختيار برخي از مردم و حتي دلالان قرار دارد و از سوي ديگر، تقاضاهايي هم هستند که فعلا يا دستورالعمل مرتبط با آنها از سوي بانک مرکزي اعلام نشده يا اينکه اعداد و ارقام اعلام شده، متناسب با نياز ذي نفعان آن بخشنامه‌ها نبوده است؛ به همين دليل عرضه و تقاضا همديگر را بالاخره پيدا کرده و با روش‌هاي گوناگون نياز يکديگر را تامين مي‌کنند. يکي ارز مي‌خواهد و ديگري ريال.

بر همين اساس است که اکنون روش‌هاي جديدي براي خريد و فروش ارز، کالايي که اکنون با دستورالعمل‌هاي دولتي، محدوديت عرضه دارد، ابداع شده که عمدتا بر پايه شبکه‌هاي اجتماعي و کانال‌هاي تلگرامي است. هر چه باشد، بازار عليرغم همه دستورالعمل‌ها، راه خود را مي‌رود؛ هر چند که بانک مرکزي اعلام کرده که هر گونه خريد و فروش ارز خارج از شبکه بانکي، ممنوع بوده و قاچاق محسوب مي شود. 

موضوع ديگر، همان صرافي هاي غيرمجاز هستند که اين روزها عليرغم تمام سختگيري‌هاي بانک مرکزي، حتي کرکره‌هاي خود را هم پايين کشيده‌اند، اما به هرحال خريد و فروش‌هاي خود را به شيوه‌هاي نويني منتقل کرده اند که بالاخره حيات کاري خود را ادامه دهند. 

اکنون خبرها از گوشه و کنار حکايت از معاملاتي دارد که همين صرافي‌هاي غيرمجاز هدايت مي‌کنند. هر چه باشد خزانه آنها موجودي دارد و تا زماني که اين موجودي با احتساب ذخيره احتياطي تمام نشود، همين خريد و فروش‌هاي زيرزميني هم ادامه خواهد داشت؛ هر چند پاياني هم شايد نتوان براي آن متصور بود.

بررسي‌هاي ميداني خبرنگار مهر حکايت از آن دارد که خريد و فروش ارز به صورت تلفني و در فضاي مجازي رونق بسياري دارد و اتفاقا نرخ را حداقل ۴۸۰۰ تومان و به طور ميانگين ۵۱۰۰ تا ۵۲۰۰ تومان بالا برده است؛ همان دلاري که دولت براي آن نرخ ۴۲۰۰ توماني را تعيين کرده است. 

يکي از خريداران ارز که به صورت تلفني پيگير خريد دلار بوده است، در گفتگو با خبرنگار مهر مي‌گويد: هر فردي که متقاضي باشد در يک روز مي‌تواند حداکثر ۵۰۰ دلار يا ۵۰۰ يورو را خريداري کند؛ مگر اينکه مشتري چندين و چند روزه باشد و نسبت به آن شناخت داشته باشند تا اعداد و ارقام بالاتري را بتواند دريافت کند؛ آن هم نه به صورت يکجا بلکه با فاصله حتي چند ساعته.

وي مي افزايد: به هرحال هستند افرادي که يا وقت سفارت براي مصاحبه دارند يا اينکه بالاخره نياز به ميزان‌هاي متفاوتي ارز دارند و اکنون راه خريد رسمي به روي آنها بسته شده است، بايد از هر طريقي که شده اين شبکه هاي مويرگي را پيدا کرده و نياز خود را تامين کند. بالاخره نياز که متوقف نمي شود، بلکه اين تقاضا در بازار ارز همچنان وجود دارد.

در عين حال، يکي از صرافان در گفتگو با خبرنگار مهر مي گويد: اگرچه اقدام دولت براي ساماندهي آشفته بازار ارز و جمع کردن بساط دلالان اقدام خوبي است، اما بايد توجه داشت که بانک مرکزي بايد هر چه زودتر، برنامه هاي خود براي تامين ارز مورد نياز مردم را اجرايي کند. در اين صورت است که اطمينان مي تواند در بازار به وجود آيد.

وي افزود: آنگونه که رئيس کل بانک مرکزي اعلام کرده، دولت قصد ندارد که جلوي فعاليت صرافي ها را بگيرد، اما به هر روي بايد هر چه سريعتر نسبت به تامين نيازهاي مردم و آغاز به کار صرافي ها اقدام کند، چراکه همين امر اطمينان را به مردم و بازار مي دهد.

به هرحال نمي توان بازارهاي زيرزميني خريد و فروش ارز را در فضاي کنوني ناديده گرفت و به نظر مي رسد که دولت بايد هر چه سريعتر براي پوشش تقاضاهاي مورد نياز مردم فکري کند و دستورالعمل ها را کامل و در نظام بانکي به سرعت عملياتي نمايد.

 
 
تعداد بازديد:192 آخرين تغييرات:97/01/28
نظرات

نظر شما:
نام و نام خانوادگي
پست الكترونيك
نظر