یکشنبه 30 دي 1397 - 14 جمادي الاول 1440 - 20 ژانويه 2019
صفحه اصلي/مقالات

بازخوانی روش اجتهادی امام صدر برای امروز ما اهمیت بسیاری دارد

خسروپناه:‌

بازخواني روش اجتهادي امام صدر براي امروز ما اهميت بسياري دارد

 

 حجت الاسلام خسروپناه انتشار مجموعه «گام به گام با امام» را اتفاق مهمي دانست و به محققان توصيه کرد که با پژوهش در اين مجموعه به بررسي روش اجتهادي امام موسي صدر بپردازند.

 

به گزارش خبرگزاري مهر، حجت الاسلام والمسلمين عبدالحسين خسروپناه درباره اهميت انتشار مجموعه ۱۲ جلدي «گام به گام با امام» گفت: پيش از هر چيز تشکر مي‌کنم از سروران عزيزي که تدبير به خرج داده و مجموعه آثار امام موسي صدر را منتشر کرده‌اند. پس از سال‌ها محروميت جامعه ما و ديگر جوامع اسلامي از حضور امام موسي صدر، انتشار اين مجموعه مي‌تواند در شناسايي نظام فکري اين مرد بزرگ و مجاهد في سبيل‌الله کمک بزرگي به افراد جوامع کند.

رئيس موسسه پژوهشي حکمت و فلسفه ايران افزود: امام موسي صدر از معدود شخصيت‌هايي بود که در جهان نظر باقي نماند بلکه در حوزه عمل هم نظر را پياده مي‌کرد. آدم پيوند دهنده نظر و عمل بود. برخي انسان‌ها فقط در جهانبيني و طرح مباحث نظري باقي مي‌مانند. آنها فقيهي هستند که فقط در حوزه فقه، تفقه مي‌کنند يا فيلسوفي هستند که صرفا در مباحث فلسفي غور مي‌کنند، اما امام موسي صدر فقيه و حکيمي بود که انديشه و عمل را باهم پيوند زد. او اين پيوند را فقط در ايران انجام نداد، بلکه به لبنان رفت و مديريت فقاهتي خود را نشان داد.

خسروپناه در ادامه با اشاره به اهميت انتشار يک‌باره مجموعه آثار امام موسي صدر، گفت: پيشتر آثاري از امام موسي صدر به صورت پراکنده و در مجلدات کوچک منتشر شده بود، اما «گام به گام با امام» با يک سير تاريخي مجموعه انديشه‌هاي او را که در حوزه‌هاي هستي شناسي، معرفت شناسي، انسان شناسي و با يک معنا جامعه شناسي هستند مدون شده در اختيار مخاطبان قرار مي‌دهد. پيشنهاد بنده اين است که اين مجموعه ۱۲ جلدي به عنوان يک منبع اصلي تلقي شده و درباره انديشه‌هاي امام موسي صدر کار شود.

رئيس موسسه پژوهشي حکمت و فلسفه ايران با تاکيد بر لزوم پژوهش در آرا و انديشه‌هاي امام موسي صدر افزود: حال که اين مجموعه در اختيار همه قرار دارد، نخست توصيه مي‌کنم حتما منظومه فکري امام صدر بر اساس نظام بينشي و منشي و کنشي تدوين شود، چرا که ممکن است به عنوان مثال بحث‌هاي انسان‌شناسي او در مقالات مختلف يا در نوشتارهاي گوناگون به صورت پراکنده بر اساس مقتضاي زمان از سوي ايشان منتشر شده باشد، اما جا دارد که امروز محققان بيايند اين مباحث را به صورت نظام‌مند با يک ساختار کاملا منطقي و با روش مجموعه‌اي تدوين کنند.

خسروپناه با پيشنهاد دادن سوژه‌اي تحقيقي، عنوان کرد: يکي ديگر از کارهايي که مي‌توان بر اساس اين مجموعه ۱۲ جلدي انجام داد تحقيق درباره روش اجتهادي امام صدر است. اين عالم جليل القدر علاوه بر اينکه با روش اجتهاد، فقه را از حوزه‌هاي علميه فراگرفت با همان روش مسائل فقهي و حوزه‌هاي فقهي را در جامعه لبنان پياده کرد؛ جامعه‌اي که شيعه، سني، مسيحي و… دارد و پيروان اديان و مذاهب مختلفي در آن زندگي مي‌کنند. اين پژوهش کارآمدي فقاهت در جوامع چند فرهنگي و چند ديني مانند جامعه لبنان را نشان خواهد داد. ما هم که از علم ديني سخن مي‌گوييم منظورمان در همين نکته نهفته است که چگونه فقه و حکمت در جامعه لبنان ظهور پيدا مي‌کند؟

نويسنده کتاب «هستي شناسي معرفت» به تعهد امام صدر در پياده کردن روش فقاهت اشاره کرده و افزود: امام موسي صدر اگر به آمريکا و انگلستان هم مي‌رفت و در اين کشورها زندگي خود را ادامه مي‌داد، به عنوان يک فقيه و حکيم اين دانش را به صورتي کاملا کاربردي در آن کشورها نيز پياده مي‌کرد. البته کاربرد حکمت و فقاهت در ايران با لبنان، يا در ايران با آمريکا و در لبنان با آمريکا يا انگلستان تفاوت دارد و اين تفاوت همان عنصر زمان و مکاني است که حضرت امام خميني در روش اجتهادي آن را شرط لازم مي‌دانست.

وي در پايان گفت: امام موسي صدر توانست اين تلاش را در حدود نيم قرن پيش در لبنان پياده کند. کشف روش اجتهادي امام موسي صدر کار بسيار مهمي است که به نظرم بيش از همه براي حوزه‌هاي علميه مفيد است و مي‌تواند امام موسي صدر را به عنوان الگويي براي حوزه‌هاي علميه و همچنين دانشگاه‌ها معرفي کند. سعي دوستان براي انتشار مجموعه ارزشمند «گام به گام با امام» ارزشمند و قابل تقدير است، اميدوارم هم جامعه علمي و هم جامعه مديريتي ايران در مسائل اجرايي بتوانند از آن استفاده کنند.

 
 
تعداد بازديد:187 آخرين تغييرات:97/01/29
نظرات

نظر شما:
نام و نام خانوادگي
پست الكترونيك
نظر