چهارشنبه 26 دي 1397 - 10 جمادي الاول 1440 - 16 ژانويه 2019
صفحه اصلي/اجتماعي(جوانان، خانواده، بانوان و...)

تغییر سن جوانی به بازه ۱۸ تا ۳۵ سالگی

معاون ساماندهي امور جوانان خواستار شد؛

تغيير سن جواني به بازه ۱۸ تا ۳۵ سالگي

 

معاون ساماندهي امور جوانان وزارت ورزش و جوانان پيشنهاد تغيير سن جواني از ۱۸ تا ۳۵ سال را در ستاد ملي ساماندهي امور جوانان مطرح کرد.

به گزارش خبرنگار مهر، محمدمهدي تندگويان در شصت و هشتمين جلسه ستاد ساماندهي امور جوانان با بيان اينکه سن جواني در کشور بين ۱۵ تا ۲۹ سال در نظر گرفته شده است، گفت: بکارگيري اين رده سني باعث شده است تا هم با وزارت آموزش و پرورش و هم با وزارت کار دچار مشکلاتي شويم، چرا که جوانان ۱۵ ساله به لحاظ قانوني در انجام امور اداري و حتي مراجعه به بانک‌ها با محدوديت روبرو هستند اما با تغيير حداقل اين سن به ۱۸ سال اين مشکل برطرف خواهد شد. همچنين با توجه به افزايش اميد به زندگي در کشور، به نظر مي‌رسد سقف جواني نيز بايد به ۳۵ سال افزايش يابد.

وي با بيان اينکه اين پيشنهاد بايد در نهايت به شوراي عالي جوانان رفته و در آنجا به تصويب برسد ادامه داد: مصوبه ديگري که بايد در اين شورا بررسي شود مربوط به سياستگذاري جوانان در کل کشور است. به نظر مي‌رسد يک سياستگذاري کلاني در حوزه جوانان در کشور وجود ندارد. اين موضوع مرتبط با تفکيک وزارت ورزش از سازمان جوانان نيست و مربوط به موضوع آينده جوانان کشور است.

معاون ساماندهي امور جوانان وزارت ورزش و جوانان با تاکيد بر اينکه اين حوزه نيازمند سياستگذاري‌هاي کلان کشوري است نيز تصريح کرد: هفت کميسيون تخصصي زيرمجموعه ستاد ملي جوانان براي تدوين سياستگذاري در اين حوزه مشغول به کار شدند که شامل کميسيون‌هاي ازدواج، مشارکت اجتماعي، اشتغال، اوقات فراغت، آسيب‌هاي اجتماعي و فضاي مجازي هستند.

وي با بيان اينکه در طول هشت ماه گذشته در معاونت ساماندهي امور جوانان تغييرات عمده‌اي در سياستگذاري اتفاق افتاده است، تصريح کرد:‌ يکي از مهمترين دستاوردهاي اين معاونت در طول سال گذشته برگزاري مجمع ملي جوانان با حضور سازمان‌هاي مردم نهاد اين حوزه در شيراز بوده است.

تندگويان با اشاره به فعاليت‌هاي اين معاونت در سطح کلان نيز اظهار کرد: فعاليت در حوزه کارآفريني، اشتغال و هماهنگي با نهادهاي مختلف مانند ستاد کل نيروهاي مسلح، وزارت ارتباطات، صنعت و معدن، معاونت علمي و پژوهشي رياست جمهوري و به ويژه وزارت کشور در خصوص ثبت شناسه تشکل‌ها نيز از جمله مهمترين اين فعاليت‌ها بوده است.

وي با اشاره به فرا رسيدن هفته جوان در هشتم ارديبهشت ماه نيز اظهار کرد: با توجه به بيانات مقام معظم رهبري و تاکيد ايشان بر مسائل جوانان، برنامه‌هاي اين هفته بايد هر چه پرشورتر برگزار شود. در طول يکسال گذشته هيچ سخنراني از مقام معظم رهبري نبوده است که در آن به جوانان اشاره نشده باشد. اين تاکيد همچنين از سوي رياست جمهوري نيز براي بکارگيري جوانان و به ويژه انتصاب در پست‌هاي مديريتي وجود دارد.

به گفته تندگويان برگزاري همايش‌هاي تخصصي کارآفريني، گردشگري و فرهنگي و همچنين شبکه سازي تخصصي تشکل‌ها از عمده‌ترين رويکردهاي اين معاونت در حوزه جوانان بوده است.

تندگويان با انتقاد از اينکه مهمترين مشکل حوزه جوانان عدم برون سپاري کارهاي دولتي به تشکل‌ها در استان‌هاي مختلف است نيز گفت: در حال حاضر بيش از ۲۰۰۰ تشکل مردم نهاد در استان‌ها و حتي روستاها فعال هستند که فعاليت آنها با امتيازات خوبي نظير معافيت مالياتي و بيمه‌اي همراه است. اين تشکل‌ها مي‌توانند ظرفيت‌هاي خوبي براي انجام امور دولتي باشند.

 
 
تعداد بازديد:169 آخرين تغييرات:97/02/02
نظرات

نظر شما:
نام و نام خانوادگي
پست الكترونيك
نظر