چهارشنبه 26 دي 1397 - 10 جمادي الاول 1440 - 16 ژانويه 2019
صفحه اصلي/ايران و جهان

وضعیت نامعلوم ملوانان دربند سومالی/اخاذی سومالیایی‌ها ادامه دارد

مهر گزارش مي‌دهد؛

وضعيت نامعلوم ملوانان دربند سومالي/اخاذي سوماليايي‌ها ادامه دارد

 

چابهار- اوضاع بحران‌زده سومالي و قطع روابط دولت مورد تائيد سازمان ملل در اين کشور با ايران دست‌به‌دست هم داده‌اند تا سرنوشت آزادي ۲۵ صياد دربند ايراني همچنان نامعلوم بماند.

خبرگزاري مهر، گروه استان‌ها - سيد اميرحسين عظيمي  ۱۷ مهرماه سال ۹۶ بود که لنج ناخدا «رحمتي» به همراه ۱۸ ملوان و ماهيگير بلوچ که از بندر کنارک به آب‌هاي آزاد براي ماهيگيري رفته‌بود، به‌طور ناخودآگاه وارد آب‌هاي سومالي شد و مورد تيراندازي گارد ساحلي سومالي قرار گرفت.

بنا بر اطلاعات دريافتي از اداره کل شيلات سيستان و بلوچستان، لنج ناخدا «حيدر رحمتي» در آب‌هاي اقيانوس ھند در «رأس حافون» و در منطقه «پانتلند» واقع در شاخ آفريقا مشغول ماهيگيري بود که مورد اصابت گلوله قرار گرفت.

در پي تيراندازي گارد سومالي به لنج ناخدا رحمتي، ناخدا براثر اصابت گلوله کشته شد و لنج او هم به‌ همراه ۱۷ ملوان و ۱۰ تن ماهي از سوي گارد ساحلي سومالي توقيف شد.

مالک لنج ناخدا رحمتي: براي رسيدگي به ملوانان دربند ۸ هزار دلار پول دادم

هرچند براثر، وساطتت واسطه‌ها، پيکر ناخدا رحمتي آبان ماه ۹۶ از طريق يکي از لنج‌ها به ايران برگشت اما سرنوشت ۱۷ ملوان و ماهيگير لنج ناخدا همچنان پس از ۶ ماه نامعلوم است.

دولت به‌اصطلاح رسمي سومالي، ملوانان را به‌خاطر ورود غيرقانوني به آب‌هاي سومالي به ۲ سال زندان و پرداخت نفري ۱۵۰۰ دلار محکوم کرده و براي آزادي لنج هم ۸۰ هزار دلار طلب کرده استمالک لنج ناخدا رحمتي در گفت‌وگو باخبرنگار مهر مي‌گويد: دولت به‌اصطلاح رسمي سومالي، ملوانان را به‌خاطر ورود غيرقانوني به آب‌هاي سومالي به ۲ سال زندان و پرداخت نفري ۱۵۰۰ دلار محکوم کرده و براي آزادي لنج هم ۸۰ هزار دلار طلب کرده است.

عارف زندي مي‌افزايد: از طريق واسطه‌هايي به‌صورت واتس‌آپي با گارد سومالي و ملوانان دربند که هم‌اکنون در شهر «پساسو» سومالي هستند صحبت کردم و آن‌ها گفته‌اند، درصورتي‌که پول پرداخت شود، ملوانان و لنج آزاد مي‌شوند؛ اما مشکل آنجاست که ما نمي‌توانيم اعتماد کنيم و پولي را به اين بزرگي ردوبدل کنيم چراکه روابط سومالي با ايران قطع است و ما بايد از طريق واسطه‌ها اقدام کنيم که آن‌ها هم غيرقابل‌اعتمادند.

او تصريح مي‌کند: در ماه‌هاي اول دستگيري، وضعيت ملوانان اصلاً خوب نبود و به آن‌ها رسيدگي نمي‌شد، زماني که از طريق واسطه‌ها به‌صورت واتس‌آپي با ملوانان ارتباط برقرار مي‌کردم، مي‌گفتند وضعيتشان وخيم است و تنها يک وعده به آن‌ها غذا مي‌دهند و درجايي نامناسب نگهداري مي‌شوند.

زندي اضافه کرد: هرچند اعتماد نداشتم، از طريق ارتباط باواسطه‌اي، دو بار، هر بار ۴ هزار دلار به‌حساب وي در دوبي پرداخت کردم تا به ملوانان رسيدگي کند و روند کار را جلو ببرد؛ او هم در ارتباط بعدي که با او برقرار مي‌کردم، گوشي را به ملوانان مي‌داد و ملوانان از صحت و سلامتشان اطلاع مي‌دادند و مي‌گفتند به ما غذا داده است.

مالک لنج ناخدا رحمتي مي‌گويد: با اين رابط به‌صورت مستمر در ارتباط بودم و وي مداوما از وضعيت صيادان و لنج به من خبر مي‌داد که به‌صورت ناگهاني از دو هفته پيش ارتباطم با او قطع شد و هرچه تماس مي‌‎‌گيرم پاسخ نمي‌دهد. البته قبلاً هم اتفاق افتاده که ارتباطم قطع شود اما او پس از چند هفته دوباره پاسخ داده است.

تاکنون دو بار به وزير خارجه نامه نوشتم و پاسخي نگرفتم

زندي خاطرنشان مي‌کند: مشکل کار قطع رابطه سومالي با ايران است و باآنکه چندين بار به وزارت خارجه مراجعه کردم، آن‌ها مي‌گويند هيچ راهي براي ارتباط ما با دولت سومالي و رايزني براي آزادي صيادان وجود ندارد.

او اضافه مي‌کند: به سازمان شيلات ايران هم مراجعه کردم، آن‌ها مي‌گويند وزارت خارجه بايد اقدام کند، تاکنون دو بار به وزير خارجه از طريق مجمع نمايندگان سيستان و بلوچستان نامه نوشتم ولي تاکنون پاسخي کتبي مبني بر چگونگي آزادي به من داده نشده است.

مالک لنج اسارت گرفته شده در سومالي مي‌گويد: ازيک‌طرف از سمت خانواده صيادان و ملوانان تحت‌فشارم و از طرفي ديگر به دليل آنکه لنج را تازه خريده‌بودم ۳۰۰ ميليون تومان بدهکار بودم و قرار بود پس از فروش ماهي‌هاي صيدشده که حدود ۱۰ تن بوده، بدهکاري تسويه شود که به اسارت درآمد و هم‌اکنون طلبکار، حساب‌هاي مرا مسدود کرده و من را ممنوع‌الخروج کرده است.

باآنکه لنج و ملوانان در بيمه ايران، بيمه بدنه و شخص ثالث بودند، اما کارشناسان بيمه مي‌گويند به دليل آنکه اسارت و يا کشته شدن در تعهدات ما نيست نمي‌توانيم پول لنج و ملوانان را پرداخت کنيماو تأکيد مي‌کند: باآنکه لنج و ملوانان در بيمه ايران، بيمه بدنه و شخص ثالث بودند، اما کارشناسان بيمه مي‌گويند به دليل آنکه اسارت و يا کشته شدن در تعهدات ما نيست نمي‌توانيم پول لنج و ملوانان را پرداخت کنيم.

هرچه باشد ۱۷ ملوان لنج ناخدا رحمتي همچنان دربندند و وضعيتشان نامعلوم است، آنچه که وضعيت ملوانان دربند را پيچيده‌تر مي‌کند شرايط کشور سومالي است؛ سومالي که کشوري ساحلي واقع در شاخ آفريقاست، سال‌هاست به دليل جنگ‌هاي داخلي روي آرامش به خود نديده و فاقد يک حکومت واحد و مرکزي است. مردم ساحل‌نشين سومالي هم به دليل قحطي‌هاي فراوان به دزدي دريايي براي تأمين معاش روي آوردند.

اما چيزي که آزادي صيادان را پيچيده مي‌کند عدم اطلاع از وضعيت ملوانان است که آيا دربند حکومت مورد تأييد سازمان ملل هستند يا حکومت‌هاي خودساخته محلي در سومالي، ضمن آنکه همان حکومت مورد تأييد سازمان ملل هم از دي‌ماه ۹۴ تاکنون پس از حمله عده‌اي به سفارت عربستان در ايران، روابط ديپلماتيک خود را با ايران قطع کرد تا موضوع آزاد شدن صيادان دربند پيچيده‌تر شود.

دزدان و دولت سومالي از صيادان ايراني اخاذي مي‌کنند

وضعيت نامناسب صيادان دربند و عدم ثبات در سومالي در صحبت‌هاي نماينده چابهار هم مشهود است، عبدالغفور ايران‌نژاد پيشتر گفته بود: دولت سومالي به لحاظ ثبات سياسي و امنيتي در وضعيتي نامساعد قرار دارد، بااين‌حال، علاوه بر دزدان دريايي، حتي مأموران دولت سومالي هم بعضاً در بخش‌هايي از آب‌هاي آزاد به شناورهاي ايراني و ديگر کشورها حمله کرده و آن‌ها را بازداشت مي‌کنند و علاوه بر اذيت و آزار صيادان، اقدام به اخاذي از آن‌ها نيز مي‌کنند.

دولت سومالي معتقد است صيادان ايراني به آب‌هاي اين کشور نزديک شده اند اما بنا بر اطلاعاتي که از صيادان ايراني به دست آمده، لنج ايراني در حدود ۷۰ مايلي ساحل سومالي و در آب‌هاي آزاد مستقر بوده استنماينده مردم چابهار در مجلس شوراي اسلامي يادآور مي‌شود: دولت سومالي معتقد است صيادان ايراني به آب‌هاي اين کشور نزديک شده اند اما بنا بر اطلاعاتي که از صيادان ايراني به دست آوردم، لنج ايراني در حدود ۷۰ مايلي ساحل سومالي بوده و در آب‌هاي آزاد مستقر بودند؛ با اين‌حال مسئله اين است که اگر کشتي‌هايي که در آب‌هاي آزاد تردد مي‌کنند، توسط کشتي‌هاي محافظ مورد مراقبت قرار نگيرند، توسط دزدان دريايي و دولت سومالي مورد بازداشت، اخاذي و آزار و اذيت قرار مي‌گيرند.

وي در پاسخ به اين سؤال که آيا مشکلات مشابه براي صيادان ديگر کشورها نيز پيش مي‌آيد، مي‌گويد: هم‌اکنون بسياري از کشتي‌هاي نفتي و تجاري ديگر کشورها نيز مورد تعدي دزدان دريايي و دولت سومالي قرار مي‌گيرند ولي اکثر اين کشتي‌ها، توسط کشتي‌هاي نظامي يوناني يا ديگر کشورها، اسکورت مي‌شوند اما صيادان ايراني که به‌وسيله لنج‌هاي سنتي کار مي‌کنند، پس از چند ساعتي که در دريا تور مي‌اندازند، ناخواسته توسط آب به اين‌سو و آن‌سو کشيده مي‌شوند و درنتيجه دلالان يا مسئولان دولت سومالي از اين موقعيت سوءاستفاده مي‌کنند.

۸ ماهيگير تاکنون براثر اسارت جان باختند

علاوه بر ماهيگيران لنج ناخدا «حيدر رحمتي» که از مهرماه ۹۶ در اسارت سومالي هستند ۸ ماهيگير ديگر بلوچ نيز بيش از ۳ سال است که دربند هستند و چشم‌انتظار آزادي.

بنا به گزارش‌ها، اين ۸ صياد که از فروردين ۹۴ به اسارت درآمده‌اند دربند دزدان دريايي سومالي هستند و تعداد آن‌ها ۱۶ نفر بوده که متأسفانه ۸ نفرشان براثر گرسنگي، تشنگي و  شکنجه‌هاي جسمي اسارت را تاب نياورده و کشته شدند، اما هم چنان ۸ ماهيگير تاکنون اسارت را تحمل کرده وزنده هستند.

با احتساب ۱۷ ملوان لنج «ناخدا رحمتي»و ۸ ماهيگيري که از سه سال پيش به اسارت درآمده اند، هم‌اکنون ۲۵ ملوان و ماهيگير سيستان و بلوچستاني دربند دزدان و يا به‌اصطلاح دولت سومالي هستند.

خانواده ماهيگيران و ملوانان دربند، مي‌گويند: اگر تمام اموال خود را هم بفروشند نمي‌توانند حتي نصف پول درخواستي دزدان و يا دولت سومالي را تأمين کنند بنابراين اميد دارند با توجه ويژه دولت و نهادهاي درگير، ۲۵ ماهيگير دربند هرچه سريع‌تر آزاد شوند و به سرنوشت ۸ همکار خود دچار نشوند.

تعداد بازديد:168 آخرين تغييرات:97/02/02
نظرات

نظر شما:
نام و نام خانوادگي
پست الكترونيك
نظر