چهارشنبه 26 دي 1397 - 10 جمادي الاول 1440 - 16 ژانويه 2019
صفحه اصلي/ورزشي


 
 


 


 


 
خروجي RSS

گفتگوی مهر با اولین قهرمان شطرنج ایران در مسابقات مسترز

«بدون مربي تمرين مي‌کردم»

گفتگوي مهر با اولين قهرمان شطرنج ايران در مسابقات مسترز

 

پرهام مقصودلو که در مسابقات شطرنج مسترز شارجه قهرمان شد گفت که قصد دارد «اولين» هاي زيادي را به نام خود ثبت کند و به همين دليل براي جايزه ۱۵ هزار يورويي اين مسابقات برنامه دارد.

به گزارش خبرنگار مهر، بي شک از موفق ترين چهره هاي اين روزهاي ورزش ايران، پرهام مقصودلو است؛ شطرنجبازي که در رقابت هاي استادان مسترز شارجه و در رقابت با ۱۲۹ شطرنجبازي که از ۲۹ کشور ديگر در اين مسابقات شرکت کرده بودند، به عنوان قهرماني دست يافت.

اين اولين بار است که يک شطرنجباز ايراني در رقابت هاي معتبر استادان مسترز شارجه قهرمان مي شود و اين در حالي است که مقصودلو بدون مربي در اين رقابت ها شرکت کرده بود!

البته قهرماني مقصودلو در مسابقات اخير شارجه اولين موفقيت وي در شطرنج نيست؛ اين شطرنجباز وقتي ۱۴ ساله بود به عنوان جوانترين استاد بزرگ شطرنج ايران معرفي شد ضمن اينکه توانست به عنوان اولين شطرنجباز ايراني در رده بندي فيده از ريتينگ ۲۶۰۰ عبور کند. (اين اتفاق در ماه مارس ۲۰۱۸ اتفاق افتاد)

مقصودلو که با درجه بين المللي ۲۶۴۰ در رقابت هاي استادان مسترز شارجه شرکت کرد، دستيابي به ريتينگ ۲۷۰۰ را يکي از اولويت هاي شطرنج خود قرار داده است و بر همين اساس براي ۱۵ هزار يورويي که به عنوان جايزه نقدي از مسابقات اخير دريافت کرده، برنامه هاي زيادي دارد.

اين شطرنجباز در گفتگو با خبرنگار مهر به اين برنامه ها اشاره کرد و تاکيد کرد که کار کردن کنار يک مربي سطح بالا يکي از مهمترين برنامه هايش است.

* خبرگزاري مهر: از رقابت هاي استادان مسترز شارجه بگوييد و قهرماني به دست آمده در اين تورنمنت معتبر. 

- پرهام مقصودلو: مسابقات استادان مسترز شارجه يکي از معتبرترين رقابت هاي بين المللي در تقويم فدراسيون جهاني است که همه ساله با حضور بهترين شطرنج بازان جهان و سوپراستادهاي بزرگ برگزار مي شود. همين موضوع باعث رقابت خيلي نزديک ميان شرکت کنندگان مي شود به خصوص اينکه مسابقات جايزه نقدي زيادي هم دارد که هر يک از شطرنج بازان براي دستيابي به آن بسيار مصمم هستند.

* و در همين رقابت ها با اين سطح بالا شما قهرمان شديد. در حالي که شطرنج‌بازان مطرحي از دنيا در آن حاضر بودند.

- بله؛  من با اين کسب اين عنوان قهرماني دست به کار بزرگي زدم، عنواني که در مسابقات بزرگ استادان مسترز شارجه به دست آوردم بهترين مقام تاريخ شطرنج ايران در ادوار و مسابقات مختلف به حساب مي آيد. در واقع من اولين شطرنج باز ايراني هستم که در اين رقابت ها قهرمان شدم. البته قبل از اين هم شطرنج بازان ايران در مسابقات مختلف صاحب عنوان شده بودند ولي سطح رقابتهاي مسترز شارجه از آنها بالاتر است.

* موضوع مهم ديگري که قهرماني شما را با ارزش‌تر مي کند اين است که بدون مربي در اين رقابت ها شرکت کردند و قهرمان شديد؟

- درست است، در حال حاضر مربي ندارم و بدون مربي هم در اين رقابت ها شرکت کردم. در  واقع بعد از المپياد جهاني سوکولوف که به عنوان مربي در کنار تيم بود، خودم به صورت انفرادي و بدون سرمربي تمريناتم را پيگيري کردم. از کتاب و لپ تاپ کمک گرفتم تا شطرنجم قوي شود.

* سهم شما از قهرماني در مسابقات استادان مسترز شارجه چقدر بود؟

- من به واسطه اين قهرماني صاحب ۱۵ هزار يورو جايزه نقدي شدم.

* پرهام مقصودلو براي اين جايزه نقدي که رقم کمي هم نيست چه برنامه اي دارد؟ آيا قرار است صرفا براي شطرنج هزينه شود يا برنامه هاي خاصي براي آن داريد؟

- قطعا تمام اين جايزه را براي شطرنج و براي اينکه صاحب موقعيتي بهتر شوم هزينه مي کنم از اين جايزه کمک مي گيرم تا بتوانم يک سوپر استاد بزرگ را به عنوان مربي در کنارم داشته باشم. قطعا با حضور مربي در چنين سطح مي توانم شطرنجم را به اوج برسانم. چه بسا اگر طي سال هاي گذشته مربي کنارم بود، بهتر و زودتر به موفقيت هاي اينچنيني مي رسيدم. در هر حال داشتن مربي يکي از برنامه هاي من است. ديگر اينکه مي خواهم از اين جايزه براي حضور در مسابقات بين المللي معتبر و رقابت هاي اروپايي استفاده کنم. مسابقاتي مانند جزيره انگلستان، جبل الطارق و  و مسابقات ايسلند جزو رويدادهايي هستند که حضور در آنها مي تواند کمک حالم باشد براي آنکه به اهداف بزرگترم در شطرنج برسم.

* قهرماني در رقابت هاي استادان مسترز شارجه موفقيت بزرگي بود که توسط شما به دست آمد، شما پيش از اين هم در شطرنج صاحب موفقيت هاي تاريخي شده بوديد. از اين پس چه اهدافي را دنبال مي کنيد؟

* در حال حاضر ريتينگ ۲۶۴۰ را در اختيار دارم و دستيابي به درجه بين المللي ۲۷۰۰ يکي از مهمترين اهدافي است که آن را پيگيري مي کنم. با روندي که در شطرنج دارم و در صورتي که هر چه زودتر بتوانم يک مربي خوب کنار خود داشته باشم فکر مي کنم بتوانم به همين زودي ها به اين ريتينگ دست پيدا کنم. البته داشتن حامي مالي در اين زمينه هم موثر است، در هر صورت مي خواهم اولين شطرنج باز ايراني شوم که ريتينگ ۲۷۰۰ را مي گيرد.

* البته شما اولين هاي زيادي در کارنامه شطرنج خود داريد.

-بله؛ من در ۱۴ سالگي به عنوان جوان ترين استاد بزرگ ايران راهي رقابت هاي جام جهاني شدم. با تيم زير ۱۶ سال ايران براي اولين بار در المپياد جهاني شرکت کردم و اول شدم و الان هم که در سن ۱۷ سالگي به سر مي برم براي اولين بار قهرماني مسابقات شارجه را به نام ايران ثبت کردم اما هنوز راه هايي هست که بايد آنها را هم طي کنم.

*علاوه بر ريتينگ چه هدف مهم ديگري را در پيش داريد؟

-مي خواهم کمک کنم تا ايران براي اولين بار در مسابقات قهرماني آسيا قهرمان شود. اين رقابت ها به ميزباني ترکمنستان برگزار مي شود اما هنوز زمان دقيق آن اعلام نشده است. مصمم هستم آنقدر آمادگي خود را بالا ببرم که به عنوان يک مهره تاثيرگذار تيم ايران را در اين رويداد همراهي کرده و براي اولين بار قهرماني در آن را تجربه کنم.

* فدراسيون براي حضور شما در مسابقات استادان مسترز شارجه چقدر همکاري داشت؟

- با رايزني هايي که توسط رئيس فدراسيون و با رئيس کلاب شطرنج شارجه انجام شد من به عنوان شطرنج بازي که ريتينگ بالاي ۲۶۰۰ را در اختيار داشت بدون پرداخت وروديه و به صورت رايگان در اين مسابقات شرکت کردم، در رقابت هاي دبي هم که پيش از اين مسابقات برگزار شد من و طباطبايي نيمي از هزينه ورودي را پرداخت کرديم.

* و صحبت پاياني؟

- اميدوارم حمايت مسئولان از رشته اي مانند شطرنج بيشتر شود. در اين رشته بازيکنان مستعد زيادي هستند که با حمايت بيشتر مي توانند موفقيت هاي زيادي را ثبت کنند.

 
 
تعداد بازديد:129 آخرين تغييرات:97/02/03
نظرات

نظر شما:
نام و نام خانوادگي
پست الكترونيك
نظر