یکشنبه 30 دي 1397 - 14 جمادي الاول 1440 - 20 ژانويه 2019
صفحه اصلي/اخبار فناوري

۲۷ درصد بازدیدها در تلگرام کاهش یافت/ ۷ پیام رسان بومی تایید شدند

نتايج کوچ از تلگرام؛

۲۷ درصد بازديدها در تلگرام کاهش يافت/ ۷ پيام رسان بومي تاييد شدند

دبير شوراي عالي فضاي مجازي از کاهش ۲۷ درصدي بازديدها و ۱۷ درصدي توليد مطالب در تلگرام طي مدت اخير خبر داد و گفت: ۷ پيام رسان بومي مورد تاييد مرکز ملي فضاي مجازي است.

به گزارش خبرگزاري مهر به نقل از مرکز ملي فضاي مجازي ابوالحسن فيروزآبادي اظهار داشت: بعضي ها از خارج با تحريک مردم قصد ايجاد تشويش براي عدم اعتماد به حفظ حريم خصوصي افراد در پيام رسان هاي داخلي در کشور را دارند ، اين در حالي است که بخش اعظم فعاليت مردم در فضاي مجازي در حوزه هاي اقتصاد، ورزشي، فرهنگي وآموزشي و خدماتي همچون دولت الکترونيک بوده و ايران در حفظ حريم خصوصي شهروندان خود در اين حوزه ها در دنيا سرآمد است.

شمار کاربران پيام رسانهاي بومي به ۱۲ ميليون نفر رسيد

وي با بيان اينکه با وجود فضاسازي هاي منفي در اين خصوص ، شاهد هستيم در اين مدت کوتاه نزديک به ۱۲ ميليون نفر در پيام رسان هاي داخلي هويت خود را ثبت کردند که البته شايد همه آنها فعال نباشند، افزود: اين روند با سرعت خيلي زيادي ادامه داشته و منحني آن صعودي است. بنابراين مردم به اعتقاد من انتخاب خود را کرده و به پيام رسان هاي داخلي که کالاي ايراني است ، اعتماد دارند.

کاهش ۱۰ درصدي پهناي باند مصرفي کشور از تلگرام

دبير شوراي عالي فضاي مجازي افزود: دولت در بخشنامه اي تمام دستگاه هاي بخش دولتي و عمومي کشور را ظرف يک هفته موظف کرد تا از تلگرام به شبکه هاي پيام رسان داخلي کوچ کنند که با سرعت بسيار خوبي اين کوچ شروع شد و در اين مدت ما شاهد کاهش ۱۰ درصدي پهناي باند مصرفي کشور در تلگرام بوديم که اين موفقيت بسيار بزرگي است.

توليد مطالب در تلگرام ۱۷ درصد کاهش يافت

وي با اشاره به کاهش ۲۷ درصدي بازديدها و ۱۷ درصدي توليد مطالب در اين مدت در تلگرام گفت: اين نشان دهنده اتحاد ملت ماست و ما باجديت اين طرح را پيگيري خواهيم کرد و در مرحله بعد تمامي کسب و کارهاي فعال در تلگرام نسبت به کوچ اقدام خواهند کرد.

فيروزآبادي اظهار داشت: تمامي پيام رسان هاي خارجي مي توانند مورد حمله همه شهروندان خارجي و ايراني قرار بگيرند . بنابراين پيام رسان هاي خارجي در خطر تعرض دنيا هستند و در صورتي که اين اتفاق بيفتد هيچ نظامي وجود ندارد که بتوانيم حريم خصوصي شهروندان مان را حفظ کرده و هويت حمله کننده را تشخيص دهيم ولي در پيام رسان هاي داخلي اگر تعرض، هک و حمله ويروسي اتفاق بيفتد قابليت شناسايي، پيگيري و تعقيب قانوني مطابق قوانين ومقررات جمهوري اسلامي وجود دارد.

دبير شوراي عالي فضاي مجازي تصريح کرد: بحث خروج از انحصار تلگرام مدتهاست که در برنامه قرار داشته و از شروع سال وارد مرحله جديدي شديم که تاکنون اطلاع رساني منظم در خصوص مضرات فعاليت در شبکه تلگرام به مردم شده و خوشبختانه براي شکستن اين انحصار همه قواي کشور وفاق دارند.

کانالهاي براي حفظ دامنه شان عضو پيام رسانهاي داخلي شوند

رئيس مرکز ملي فضاي مجازي کشور در رابطه با حفظ حقوق فعالان کسب و کارها در فضاي تلگرام، اعلام کرد: کانالهاي داراي بيش از ۵ هزار عضو که به عضويت شامد رسيده اند، بايد هر چه سريعتر براي حفظ دامنه شان در پيام رسان هاي داخلي فعال شوند. البته کانال ها مي توانند در پيام رسان هاي خارجي که درکشور فعاليت دارند نيز حضور داشته باشند.

۷ پيام رسان بومي مورد تاييدند

وي با اشاره به اين که ۵ پيام رسان داخلي را پيش از اين انتخاب کرده بوديم که با توجه به استقبال مردم از دو پيام رسان بله و ايتا، اين پيام رسان ها نيز به عنوان منتخب مردم مورد تاييد قرار گرفتند، تصريح کرد: از تمامي پيام رسان هاي منتخب حمايت خواهيم کرد و اين حمايت شامل تامين فضا، نگهداري داده، پهناي باند، تعرفه، وام بانکي و هر آنچه از لحاظ سخت افزاري امکانپذير است، خواهد بود.

وي گفت: همچنين از پيام رسان ها به طور مثال خواستيم تا باتي را فراهم کنند که انتقال اطلاعات موجود در تلگرام به پيام رسان هاي داخلي به سهولت انجام شود که براساس گزارش ها اکثر پيام رسان ها ي داخلي اين بات را ايجاد کرده و در اختيار کاربراني که کانال هاي پرظرفيت دارند قرار دادند.

فيروزآبادي گفت: اطمينان داشته باشيد که پيام رسان هاي داخلي پاسخگوي نياز مردم خواهند بود و در صورتي که مشکلاتي در اين پيام رسان ها به وجود آمد به مرکز ملي فضاي مجازي اعلام کنند تا در جلسات کارشناسي با مسئولان اين پيام رسان ها نسبت به رفع آنها اقدام شود.

تعداد بازديد:148 آخرين تغييرات:97/02/06
نظرات

نظر شما:
نام و نام خانوادگي
پست الكترونيك
نظر