چهارشنبه 28 شهريور 1397 - 9 محرم 1440 - 19 سپتامبر 2018
صفحه اصلي/كودك و نوجوان

لزوم تداوم مدارس سمپاد برای دانش‌آموزان نخبه

در گفتگو با مهر عنوان شد؛

لزوم تداوم مدارس سمپاد براي دانش‌آموزان نخبه

عضو شوراي عالي انقلاب فرهنگي ازمخالفت بيشتر اعضاي شورا باحذف مدارس سمپاد خبر داد وگفت:بايد درکنار اين مدارس،کلاس اخلاق براي دانش آموزان نخبه برگزار شودتادچار روحيات و افکار نامناسب نشوند.

مهدي گلشني در گفتگو با خبرنگار مهر، در زمينه مطرح شدن پيشنهاد لغو مدارس سمپاد در شوراي عالي انقلاب فرهنگي افزود: با توجه به اينکه تصميم گيري ناگهاني و نسنجيده در اين قبيل موارد اصلا کار صحيحي نيست، قرار شد کميته اي توسط دبير شوراي عالي انقلاب فرهنگي تشکيل شده و همه جهات کار بررسي شود تا در جلسه آينده مورد بحث قرار گيرد اما برداشت من اين بود که نظر اغلب اعضاي شورا، مخالفت با حذف مدارس استعدادهاي درخشان (سمپاد) است. 

به گفته وي، پيش از اين اشتباهات زيادي در زمينه نخبگان انجام شده است، از جمله اينکه عدالت معادل برابري تعريف شده است در حالي که در کلام اميرالمومنين (ع)، عدالت به معناي اين است که هر چيز در جاي خود قرار بگيرد. پس لازم است که ما براي دانش آموزان با بهره هاي هوشي مختلف، برنامه هاي مجزا داشته باشيم تا از توانايي هاي آنها بيشترين بهره را ببريم، در غير اين صورت، استعدادهاي درخشان کشور به هدر خواهند رفت، اما لازم است که در کنار اين روند، کلاس هاي اخلاق هم براي دانش آموزان نخبه وجود داشته باشد تا دچار روحيات و افکار نامناسب نشوند.

اين استاد دانشگاه صنعتي شريف در رابطه با تقويت مدارس غيرانتفاعي به عنوان جايگزيني براي حذف سمپاد گفت: اين طرح مناسبي نيست چراکه اولا باعث مي شود مدارس آموزش و پرورش واجد تعداد کمي دانشجوي ممتاز شوند و ثانيا بسياري از دانشجويان نخبه که اغلب متعلق به طبقات متوسط به پايين جامعه (از نظر وضع اقتصادي) هستند، از امکانات مناسب بي بهره شوند و يا براي حضور در مدارس غيرانتفاعي متحمل هزينه هاي سنگين شوند، در حالي که آموزش و پرورش ، که با ماليات مردم خدمات خود را ارائه مي دهد ، بايد براي نخبگان شرايط مناسب تحصيل را فراهم آورد. پس تازم است که  حتما شوراي عالي انقلاب فرهنگي به اين مساله ورود پيدا کند.

اين عضو شوراي عالي انقلاب فرهنگي نظر بسياري از اعضا را موافقت با ادامه ساختار کنوني سمپاد تا زمان تصويب ساختار جديد در صحن شورا دانسته و موضع تعدادي از اساتيد نخبه دانشگاهي را نيز مخالف با حذف سمپاد دانستند.

تعداد بازديد:101 آخرين تغييرات:97/02/06
نظرات

نظر شما:
نام و نام خانوادگي
پست الكترونيك
نظر