شنبه 27 بهمن 1397 - 11 جمادي الثاني 1440 - 16 فوريه 2019
صفحه اصلي/كودك و نوجوان

کودک اوتیسم ماهانه ۳میلیون هزینه برای خانواده دارد

در ميزگرد کارشناسي مطرح شد؛

کودک اوتيسم ماهانه ۳ميليون هزينه براي خانواده دارد

 

عضو شوراي علمي انجمن اوتيسم، گفت: يک کودک مبتلا به اوتيسم، هر ماه بين ۲.۵ تا ۳ ميليون تومان هزينه براي خانواده دارد.

به گزارش خبرگزاري مهر، متخصصان با حضور در برنامه نبض پزشکي شبکه خبر؛ معتقدند اگر بيماري اوتيسم در کودکان به موقع و زير سه سالگي تشخيص داده شود به کمک خانواده و آموزش هاي لازم، اين بيماري قابل درمان است.

پوراعتماد عصب روانشناس، گفت: اوتيسم بيماري نيست بلکه اختلالات عصبي است که در سلول هاي مغزي ايجاد مي شود، فرد اوتيسم کلام و تماس صوتي ندارد ولي در ساير موارد توانمندي هاي خوبي دارد لذا ما در کودکان اوتيسم شاهد عدم توازن در رفتار هستيم که اگر اين شرايط بالانس شود ناهنجاري هاي ناشي از اين بيماري نيز به حداقل کاهش مي يابد.

وي ادامه داد: در حال حاضر از هر ۵۰ هزار نفر يک نفر مبتلا به اوتيسم است که روند ابتلا به اين بيماري رو به افزايش است.

پوراعتماد افزود: عوامل تشديد کننده اين بيماري محدوديت در زندگي در سال هاي اول زندگي است، از سال ۲۰۱۴ نقش عواملي محيط در پديدارشناسي اوتيسم در حال افزايش است، اگر کودکي به لحاظ فيزيولوژي آمادگي ابتلا به اوتيسم را داشته باشد تکنولوژي روز به شدت آن مي افزايد.

اين عصب شناس گفت: بهتر است کودک تا قبل از سه سالگي مورد تشخيص و معاينه کامل اين بيماري قرار بگيرد تا قبل از تکميل شبکه هاي عصبي بتوان درمان آن را انجام داد زيرا بعد از سه سالگي، شبکه هاي عصبي تکميل شده و عملا مراحل درمان کمتر مفيد واقع مي شود.

پوراعتماد افزود: آموزش و توانبخشي در سنين کودکي مانند آموزش زبان در بزرگسالي است. حال اگر خانواده ها با علائم بيماري در سنين کودکي آشنا شوند مي توانند تا ۷۰ درصد به بهبود کودک خود کمک کنند.

وي ادامه داد: در مراحل درمان کودکان اوتيسم فرزندان کوچک توسط والدين آموزش مي بينند و از همه مهم تر آموزش والدين است که حائز اهميت است. داروها نقش درمان ندارند بلکه بيشتر براي کنترل ناهنجاري هاي رفتاري تجويز مي شوند.

عليزاده عضو شوراي علمي انجمن اوتيسم، گفت: مهم ترين مشکلات بيماران اوتيسم اين است که فرد در مسائل اجتماعي دچار اختلال مي شود لذا فرد مبتلا به اين بيماري نمي تواند با گروه همسال و بزرگترها ارتباط برقرار کند و مشکلات از همين جا آغاز مي شود.

وي يادآور شد: از سوي ديگر فرد مبتلا به اوتيسم دچار الگوهاي رفتاري محدود اما با تکرار مي شود که عامه مردم اين دسته از بيماران را به اين صورت مي شناسند.

عليزاده گفت: شدت اين علائم طيفي است يعني از هر کودک به کودک ديگر علائم اوتيسم متفاوت است.

عضو شوراي علمي انجمن اوتيسم، افزود: خانواده داراي کودک اوتيسم بايد دو فاز را طي کند نخست سازگاري بدان معنا که بايد با اصل موضوع کنار بيايند و در مرحله دوم انطباق با بيماري است.

وي يادآور شد: خانواده ها ۴ بار را تحمل مي کنند نخست بار حاصل از آگاهي ناشي از ابتلا به اين بيماري، بار اجتماعي که به دليل عدم آگاهي نسبت به اين بيماري از سوي جامعه به بيمار و خانواده بيمار تحميل مي شود و در نهايت هزينه هاي درمان، کودک مبتلا به اوتيسم ماهانه ۲.۵ تا ۳ ميليون تومان بار مالي براي خانواده دارد و در نهايت خانواده هاي داراي کودک مبتلا به اوتيسم با شغل خود دچار مشکل مي شوند زيرا فرآيند درمان موجب بي نظمي در شغل نان آور خانواده مي شود.

اسدي معاون امور توانبخشي بهزيستي استان تهران، گفت: در بهزيستي علاوه بر توانبخشي براي کودکان مبتلا به اوتيسم، ايجاد مراکز روزانه توانبخشي و آموزشي نيز ارائه مي شود که از استاندارد بالايي هم برخوردار است زيرا ما متخصصين متعددي داريم.

وي افزود: مراقبت در منزل هم يکي ديگر از خدمات ما به خانواده هاي داراي فرزند اوتيسم است.

تعداد بازديد:183 آخرين تغييرات:97/02/15
نظرات

نظر شما:
نام و نام خانوادگي
پست الكترونيك
نظر