شنبه 27 بهمن 1397 - 11 جمادي الثاني 1440 - 16 فوريه 2019
صفحه اصلي/خانواده

گلی نه از جنس شادی/ خانواده ها هوشیار باشند

مهر گزارش مي دهد؛

گلي نه از جنس شادي/ خانواده ها هوشيار باشند

 

مصرف ماده مخدر گل مدتي است که درميان تعدادي از جوانان رواج پيدا کرده و اين در حالي است که جامعه شناسان نسبت به عوارض خطرناک اين ماده اعتياد آور هشدار داده و خواستار آگاهي خانواده ها شده اند.

 

 

به گزاش خبرنگار مهر، گل در فرهنگ ما نماد شادي و مهرباني است و با شنيدن نام گل به ياد محبت و مهرورزي مي افتيم. متاسفانه اين واژه در فرهنگ لغت اعتياد، نامي آشنا براي يکي از انواع مواد اعتيادآور است که شايد هنوز بسياري از خانواده ها با نام آن نا آشنا هستند و با شنيدن واژه گل، همان گل هاي سرشار از محبت به ذهنشان مي آيد.

بر اساس آخرين «شيوع شناسي» تعداد معتادان کشور به دو ميليون و ۸۰۸ هزار مصرف کننده مستمر مواد در کشور رسيده است، اين در حالي است که ماري جوانا و مشتقات آن شامل گل، گرس، علف با ۱۱.۹ درصد پس از ترياک دومين ماده اعتيادآور مصرفي در ميان مصرف کنندگان در کشور اعلام شده است.

«گل» يکي از انواع مواد اعتيادآور و همان ماري جواناي تغيير يافته است که از قسمت هاي مختلف گياه شاهدانه (cannabis) به دست مي آيد.

متاسفانه تبليغات زيادي مبني بر عدم اعتيار آور بودن آن انجام مي شود و در باور عمومي به اشتباه، حتي کم خطرتر از حشيش و ماري جوانا معرفي شده است. اما خاطرنشان مي شود اين ماده مي تواند آنقدر خطرناک باشد که با يک بار مصرف، فرد معتاد شود تا جايي که با مصرف نکردن گل فرد دچار اضطراب شديد، بي قراري، وحشت زدگي و تپش قلب شديد شود.

از سال ۲۰۱۳ مصرف ماري جوانا در بسياري از ايالات آمريکا بنا به دلايل سياسي و اجتماعي و نه پزشکي، آزاد شد و همين آزادسازي باعث شد برخي از جوانان در ايران تصور کنند که ماده گل ضرري ندارد و خيلي راحت مي توان اقدام به ترک آن کرد؛ در حالي که گل داراي عوارض گسترده اي است.

شيوه هاي مصرف گل

اغلب به شکل تدخيني است اما متاسفانه اخيرا مصرف خوراکي آن هم رواج يافته و برخي آن را در کيک و شيريني به کار مي برند و در جشن ها استفاده مي کنند که در اين صورت عوارض بيشتري را به جا مي گذارد.

عوارض مصرف گل

*اعتياد و وابستگي يکي از عوارض گل است

*افزايش ضربان قلب

*خشک شدن دهان و گلو

*گيجي و عدم تمرکز

*تکلم آهسته

*پرخاشگري و خشم

*افسردگي و انزوا

*اثرات روي حافظه و عدم تمرکز: مثلا بيمار دائم وسيله اي را جا مي گذارد، شماره تلفن ها و اسامي را فراموش مي کند.

*توهم و هذيان: گاهي در مواردي مصرف کننده حتي با يک بار مصرف ممکن است دچار توهم و هذيان شود که از جمله اين توهمات شامل توهم شنوايي و ديداري و ... خواهد بود.

علائم مصرف گل در نوجوانان

خنده هاي بي مورد و قرمز شدن چشم علامت مشخصه مصرف گل در بسياري از موارد مي باشد لذا اغلب مصرف کنندگان با خود قطره نفازلين همراه دارند تا اين قرمزي را پنهان کنند.

از علائم رفتاري ديگر که در مصرف کنندگان اين ماده ديده مي شود، پرخاشگري، عصبي شدن، افزايش اشتها، پايين آمدن حافظه و افت عملکرد شغلي و تحصيلي است.

نگرش و باور غلط

علت اين که بسياري از جوانان به سمت ماده توهم زاي گل گرايش پيدا مي کنند باور غلطي است که در مورد کم خطر بودن و عدم اعتيادآوري آن دارند و همين باور موجب شده است بسياري از نوجوانان اين ماده را مصرف کنند و آسيب جدي ببينند.

کسب لذت کاذب

امروزه صدها صفحه تبليغاتي در شبکه هاي اجتماعي مجازي مبني بر تشويق استفاده از اين ماده براي به دست آوردن نشاط صورت مي گيرد. متاسفانه اين تبليغات فقط به جنبه هاي نشاط زودگذر گل اشاره کرده و از پرداختن به عوارض جدي و گاه جبران ناپذير آن غفلت مي کنند.

گروه همتاي مصرف کننده

گروه دوستان مصرف کننده، نيز مي تواند زمينه ساز استفاده از اين ماده براي نوجوانان سالم باشد، مثلا يکي از دوستان فرد، از اين ماده استفاده کرده و به حالت سرخوشي کاذب و لذت زودگذر رسيده است و به دوستانش پيشنهاد استفاده از آن را مي دهد.

تبليغات رسانه هاي مجازي

يکي ديگر از دلايل گرايش به مصرف اين ماده، تبليغاتي است که در شبکه هاي اجتماعي مانند تلگرام و فيس بوک و ساير رسانه ها انجام مي شود. مثلا ديدن تصاوير و فيلم هاي مربوط به خارج از ايران که تبليغ مصرف گل بر روي ليوان، کلاه و لباس را نشان مي دهد و ديدن چنين تبليغاتي موجب کنجکاوي نوجوانان مي شود و مي تواند زمينه ساز مصرف در آنان شود.

خانواده ها چه کاري انجام دهند

کارشناسان توصيه مي کنند والدين بهتر است ابتدا اطلاعات خود را در خصوص شناخت مواد اعتيادآور از جمله گل، بيشتر کنند.

علائم مصرف گل را از نظر فيزيکي رواني و رفتاري بشناسند.

بر رفتار فرزندان خود و رفت و آمد آنان نظارت داشته باشند.

تغييرات خلقي و رفتاري نوجوانان را جدي بگيرند.

در خانه در اين باره با فرزندان شان صحبت کنند و به آنها آگاهي لازم را بدهند.

در خصوص تبليغات فريبنده اي که در فضاي مجازي و اينترنت در مورد عدم اعتيادآوري گل انجام مي شود، صحبت کنند.

در صورت نياز به مراکز مشاوره مراجعه و اطلاعات لازم را دريافت کنند.

تلفن ۰۹۶۲۸ (خط ملي اعتياد) را به خاطر بسپارند و در صورت نياز با اين تلفن تماس بگيرند و راهنمايي لازم را در يافت کنند.

سازمان بهزيستي پس از شيوع شناسي ماده مخدر گل از اواخر سال گذشته اولين مرحله کارزار رسانه اي اي ماده را آغاز کرد و تا کنون دو مرحله از اين کارزار نيز اجرايي شده است بطوريکه در هر مرحله يک ميليون بروشور براي آگاهي و اطلاع رساني خانواده در محلات مختلف چاپ و توزيع کرده است.

 
 
تعداد بازديد:217 آخرين تغييرات:97/02/15
نظرات

نظر شما:
نام و نام خانوادگي
پست الكترونيك
نظر