پنج شنبه 1 اسفند 1398 - 26 جمادي الثاني 1441 - 20 فوريه 2020
صفحه اصلي/اخبار فناوري


 
 


 


 


 
خروجي RSS

تولید محتوا در تلگرام ۴۰ درصد کاهش داشت/ کاهش ۵۰ درصدی بازدیدها

جزئيات جلسه نمايندگان با جهرمي؛

توليد محتوا در تلگرام ۴۰ درصد کاهش داشت/ کاهش ۵۰ درصدي بازديدها

نائب رئيس فراکسيون مستقلين مجلس گفت: به گفته وزير ارتباطات پس از فيلتر تلگرام از ۴۵ ميليون کاربر، يک ميليون نفر اين نرم‌افزار را پاک کردند و ميزان بازديد از اين پيام‌رسان ۵۰ درصد کاهش يافت.

 

به گزارش خبرگزاري مهر به نقل از خانه ملت، غلامعلي جعفرزاده ايمن آبادي نايب رئيس فراکسيون مستقلين مجلس جزئيات جلسه شب گذشته ( دوشنبه ۱۷ ارديبهشت ماه) فراکسيون مستقلين ولايي مجلس که در وزارت ارتباطات و فناوري اطلاعات برگزار شد را تشريح کرد و گفت: در اين ديدار نمايندگان مجلس به بيان نقطه نظرات و مسائل مختلف ملي و منطقه اي در حوزه ارتباطات و فناوري اطلاعات پرداختند؛ وزير و مديران اين وزارتخانه نيز برخي مسائل مهم اين حوزه را بيان کردند.

آورده طرح رجيستري ۴۰۰ ميليون دلار است

نماينده مردم رشت در مجلس شوراي اسلامي افزود: طرح رجيستري بين دستگاه‌هاي مختلف با هدف مبارزه با قاچاق تلفن همراه تدوين شد و از ابتداي سال ۹۵ با ورود جدي وزارت ارتباطات اجرايي شد.

وي با اشاره به مزاياي اجرايي شدن اين طرح خاطرنشان کرد: ارائه خدمات پس از فروش، فروش گوشي‌هاي استاندارد و ... از جمله مزاياي بهره‌گيري از اين طرح است؛ آورده اين طرح از محل واريز گمرک به خزانه ۴۰۰ ميليون دلار بوده و پيش‌بيني مي‌شود تا پايان سال ۹۷ اين مبلغ افزايش چشمگيري داشته باشد.

جعفرزاده ادامه داد: وزارتخانه هاي ارتباطات، صنعت، اقتصاد و ستاد مبارزه با قاچاق کالا مسئول اجرا اين طرح  هستند؛ در حال حاضر ۱۳۱ ميليون گوشي فعال در کشور موجود است که توسط ۱۱۰ ميليون سيم کارت مورد استفاده قرار مي گيرد.

توسعه دولت الکترونيک نيازمند افتتاح مرکز داده‌هاي دولت است

عضو کميسيون برنامه، بودجه و محاسبات مجلس شوراي اسلامي بيان کرد: بر اساس مطالب گفته شده در اين جلسه مشخص شد تمرکز وزارت ارتباطات بر توسعه دولت الکترونيک است؛ اولين اقدام موثر در اين مسير افتتاح مرکز داده‌هاي دولت است.

جعفرزاده با بيان اينکه براي ايجاد ساختار يکپارچه اولين پروژه اجراي دولت همراه است، خاطر نشان کرد: در حال حاضر حدود ۵۰ هزار کاربر حرفه‌اي در حال استفاده از اين پروژه هستند؛ احراز مدارک تحصيلي، بيمه و .... با استفاده از اين سرويس‌ امکان‌پذير است.

اين نماينده مردم در مجلس دهم با اشاره به لزوم دسترسي آزاد به اطلاعات، اضافه کرد: وزارت اطلاعات زيرساخت‌هاي لازم در اين حوزه را فراهم کرده است؛ براساس قانون برنامه ششم بايد ۱۲.۵ درصد از حجم مراجعات مردم به دستگاه‌ها کاسته شود که تحقق اين امر نيازمند برقراري دولت الکترونيک است.

 نايب رييس فراکسيون مستقلين مجلس گفت: وزارت ارتباطات پيگيري هاي بسياري براي برقراري دولت الکترونيک انجام داده است؛ در دولت قبلي زيرساخت‌هاي ارتباطي دولت الکترونيک فراهم گرديد و در حال حاضر نيز اين وزارتخانه در حال پياده‌سازي اين طرح است.

جعفرزاده ادامه داد: در اين جلسه بر جلوگيري از موازي کاري و دخالت ساير دستگاه ها در اجراي دولت الکترونيک تاکيد شد.

ايجاد ۲۰۰ هزار شغل در فضاي مجازي

عضو کميسيون برنامه، بودجه و محاسبات مجلس شوراي اسلامي با اشاره به کسب و کارهاي موجود در فضاي مجازي اظهار کرد: دولت در حال بررسي لايحه‌اي به نام "مقررات شرکت‌هاي نوآفرين" با حضور ۶ وزارتخانه با قيد دو فوريت است تا از اين طريق بتواند از شرکت هاي نوپا حمايت کند؛ در حال حاضر ۲۰۰ هزار شغل در فضاي مجازي ايجاد شده است.

نماينده مردم رشت در مجلس شوراي اسلامي با بيان اينکه بر اساس برنامه ششم توسعه ۹۰ درصد روستاهاي بالاي ۲۰ خانوار بايد داراي امکانات ارتباطي باشند، افزود: در شروع فعاليت دولت يازدهم ۱۰ درصد روستاها توانايي برقراري ارتباط داشتند؛ در سال ۹۶، اين توانايي در روستاها به ۵۲ درصد رسيد و پيش‌بيني مي‌شود تا انتهاي سال ۹۷ اين آمار به ۹۰ درصد برسد.

وزارت ارتباطات متولي ايجاد زيرساخت ارتباطي در شبکه ملي اطلاعات است

جعفرزاده با اشاره به روند ايجاد شبکه ملي اطلاعات، گفت: بر اساس فرمايشات مقام معظم رهبري وزارت ارتباطات مسئول ايجاد زيرساخت‌هاي ارتباطي در اين حوزه است و توليد محتوا بر عهده وزارت فرهنگ، سازمان صدا و سيما و .... است.

عضو کميسيون برنامه، بودجه و محاسبات مجلس شوراي اسلامي ادامه داد: براساس گزارش هاي ارائه شده ايجاد زيرساخت امن، ارزان و با کيفيت يکي از وظايف وزارت ارتباطات است؛ اين وزارتخانه سند لازم در حوزه زيرساختي را تهيه کرده و حد و حدود آن را مشخص نموده است.

وي تاکيد کرد: ايجاد شبکه ملي اطلاعات باعث کاهش هزينه مردم مي شود.

جعفرزاده با اشاره به مباحث مطرح شده در اين جلسه درخصوص وضعيت پيام‌رسان‌هاي داخلي توضيح داد: يکي از بخش‌هاي لايحه خدمات در شبکه ملي اطلاعات، ارتقاء پيام‌رسان‌هاي داخلي است؛ سندي در شوراي عالي فضاي مجازي در خصوص حمايت از پيام‌رسان‌هاي داخلي امضا شده که در آن براي هر يک از ذي نفعان مسئوليتي در نظر گرفته شده است.

ارائه پهناي باند مناسب براي ارتقا پيام رسان‌هاي داخلي الزامي است

اين نماينده مردم در مجلس دهم با اشاره به وظايف وزارت ارتباطات در اين حوزه، بيان کرد: تهيه پيش‌نويس براي اعطاي مجوزهاي لازم به پيام رسان هاي داخلي، ايجاد زيرساخت‌هاي مناسب براي ارتقاء ۷ پيام رسان تأييد شده داخلي، ارائه پهناي باند مناسب به اين پيام رسان ها و ارائه اينترنت ارزان در صورت استفاده از پيام‌رسان داخلي از جمله وظايف اين وزارتخانه است؛ اين پيام رسان ها ظرفيت پشتيباني از ۱۵ ميليون مشترک را دارند.

۴ ميليون و ۵۰۰ هزار مشترک به طور متوسط در پيام‌رسان هاي داخلي حضور دارند

وي ادامه داد: در حال حاضر ۸ ميليون و ۲۰۰ هزار کاربر در پيام‌رسان‌هاي داخلي حضور دارند؛ به طور ميانگين پيام‌رسان‌هاي داخلي ۴ ميليون و ۵۰۰ هزار مشترک دارند دليل تفاوت اعداد به دليل استفاده برخي افراد از چند پيام رسان داخلي به صورت همزمان است؛ مجموعه باندي که در اختيار آنان قرار گرفته ۴۰ گيگ است؛ يکي از الزامات لازم در استفاده مردم از اين پيام رسان ها ايجاد اعتماد است و افزايش کيفيت است.

عضو کميسيون برنامه، بودجه و محاسبات مجلس شوراي اسلامي با بيان اينکه پس از فيلتر تلگرام از ۴۵ ميليون کاربر يک ميليون نفر اين نرم‌افزار را پاک کرده‌اند، تأکيد کرد: در اين مدت توليد محتوا در تلگرام ۴۰ درصد کاهش داشته است؛ همچنين از ميزان بازديد از اين پيام‌رسان ۵۰ درصد کاسته شده است.

اين نماينده مردم در مجلس با اشاره به  اقدامات وزارت ارتباطات براي بهبود وضعيت پيام رسان هاي داخلي افزود: اين وزارتخانه ۵ لايحه با هماهنگي پژوهشگاه قضائي در حوزه فضاي مجازي تدوين کرده است و پس از نظرخواهي از کارشناسان اين حوزه، اين لوايح به کميسيون لوايح دولت ارجاع شده است.

دولت به انحصار فضاي مجازي اعتقادي ندارد

وي با اشاره به مطالب گفته شده در اين جلسه بيان کرد: از نظر رئيس جمهور  برخورد با فضاي مجازي  به اين صورت مورد پذيرش نيست؛ دولت به انحصار فضاي مجازي اعتقادي نداشته و معتقد به استفاده از روند تشويقي است؛ هيچ فردي انحصار را نمي پذيرد.

جعفرزاده با اشاره به صحبت‌ها و نظرات نمايندگان در اين جلسه، گفت: ايجاد اقدامات لازم براي آنتن‌دهي مناسب تلفن همراه در روستاها، راه‌اندازي اينترنت پرسرعت در روستاهاي پرجمعيت کم برخوردار، ايجاد اشتغال در حوزه فضاي مجازي، پوشش مخابراتي در روستاها و .... از جمله مسائل مطرح شده توسط نمايندگان مردم در اين جلسه بود.

 نايب رييس فراکسيون مستقلين مجلس با بيان اينکه امنيت پيام‌رسان‌هاي داخلي مسئله بسيار مهمي است، بيان کرد: يکي از اقدامات وزارت ارتباطات در جهت بهبود آنتن‌دهي موبايل در روستاهاي مرزي امضاي تفاهم نامه با کشورهاي همسايه براي جلوگيري از نفوذ سيگنال موبايل اين کشورها به داخل کشور است همچنين اين وزارتخانه با سرمايه‌گذاري در اين حوزه و تقويت سينگال داخلي سعي در بهبود وضعيت حاضر دارد.

اين نماينده مردم در مجلس ادامه داد: با توجه به پراکندگي مساحت کشور تامين ارتباط در تمام مناطق بسيار مشکل است؛ تا پيش از اين مخابرات متولي انجام اقدامات لازم در اين زمينه بود که با ديد خصوصي و اقتصادي به اين موضوع مي نگريست نه حاکميتي، به همين دليل به توسعه ارتباط در کشور توجهي نداشت.

نايب رييس فراکسيون مستقلين مجلس تاکيد کرد: با مصوبات مجلس و همراهي کميسيون صنايع و معاون اعتبارات مناسبي براي سال ۹۷ در اين حوزه در نظر گرفته شده است که مي توان وضعيت ارتباط را در مناطق روستايي بهبود بخشيد.

فناوري اطلاعات در بهبود کشاورزي و آموزش  نقش بي‌بديلي دارد

جعفرزاده در ادامه با اشاره به ساير مسائل مطرح شده در اين جلسه، گفت: براساس مطالب  مطرح شده در شاخص IDهاي جهاني رتبه کشور  در سال گذشته به لحاظ زيرشاخه دسترسي ۶۷ در دنيا است در حالي که در سال ۹۲ اين رتبه ۹۸ بود؛ براساس برنامه ششم توسعه کشور بايد در اين حوزه ۳۰ رتبه ارتقا يابد.

 نايب رييس فراکسيون مستقلين مجلس گفت: ميزان توسعه دسترسي شهرهاي کشور به اينترنت نسل سوم و چهارم ۵۰ درصد بود ؛ در حال حاضر تمام هزار و ۲۴۶ شهر کشور حداقل يک تجهيز ۴G دارند.

عضو کميسيون برنامه، بودجه و محاسبات مجلس با اشاره به آمارهاي مطرح شده در اين جلسه درخصوص رتبه کشور در استفاده از فناوري اطلاعات، اظهار کرد: رتبه کشور در اين حوزه ۱۱۱ بوده و اکنون به ۱۰۳ بهبود يافته است بنابراين کشور به تلاش بيشتري براي ارتقا نياز دارد چراکه فناوري اطلاعات در بهبود کشاورزي، آموزش و... نقش بي بديلي دارد.

جعفرزاده با اشاره به اقدامات وزارت ارتباطات در اين زمينه بيان کرد: اين وزارتخانه با وزارت جهاد کشاورزي، بهداشت، نيرو، شهرداري ها و... نقش راه لازم براي ايجاد شهر هوشمند را مشخص کردهکه اين شهر يکي از کاربردهاي فناوري اطلاعات است و براي ايجاد شهر هوشمند وزارت ارتباطات سفرهاي بسياري به استان هاي خوزستان، فارس و... در طي چند ماه گذشته داشته است.

 نايب رييس فراکسيون مستقلين مجلس در پايان با سپاسگزاري اعضاي اين فراکسيون از تلاش‌هاي وزير ارتباطات افزود: با توجه به جوان بودن آقاي آذري جهرمي، اقدامات مناسبي در حوزه ارتباطات و فناوري اطلاعات صورت گرفته است.

 
 
تعداد بازديد:383 آخرين تغييرات:97/02/19
نظرات

نظر شما:
نام و نام خانوادگي
پست الكترونيك
نظر